Ubezpieczenie dla dziecka, Ubezpieczenie zdrowotne

Jak zadbać o siebie w czasie ciąży?

Okres ciąży jest dla kobiety szczególny – w tym czasie bardziej niż zwykle musi ona na siebie uważać. Powinna także stosować odpowiednią dietę, suplementację i dbać o bezpieczeństwo siebie i dziecka. Jak zadbać o siebie w czasie ciąży? O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Czy wiesz, jak zadbać o siebie w czasie ciąży?

Choć poradników na temat zdrowia w czasie ciąży powstało bardzo dużo, nie wszystkie one poruszają kluczowe kwestie dotyczące tego szczególnego okresu w życiu kobiety. O czym warto pamiętać?

Nawodnienie w czasie ciąży

Często pomijaną kwestią jest potrzeba dobrego nawodnienia w czasie ciąży. To właśnie woda stanowi prawie 99% płynu owodniowego, w którym rozwija się nowe życie. Nie może jej zatem zabraknąć w organizmie matki. Ale dobre nawodnienie ma także wiele zalet – pomaga bowiem lepiej znosić ciążę. Przede wszystkim zmniejsza nudności, które towarzyszą niemal każdej przyszłej mamie w początkowym okresie ciąży. Ale spożywanie dużej ilości płynów pomaga także uporać się z innymi dolegliwościami charakterystycznymi dla tego okresu – na przykład z częstymi zaparciami oraz bólami głowy. Trzeba bowiem pamiętać, że w czasie ciąży trudniej jest sobie pomóc – większości leków w tym czasie nie można przyjmować, a jedynym rozwiązaniem okazuje się być właściwy tryb życia i zdrowe odżywianie. 

Ile pić w czasie ciąży?

Zapotrzebowanie na wodę zwiększa się w czasie ciąży o ponad jedną czwartą litra (trzeba pić więcej o około 300 ml na dobę). Nie wszystkie też płyny zaspokajają to zapotrzebowanie. Zaleca się, aby pić:

  • wodę,
  • herbatki ziołowe i owocowe – ale w ograniczonych ilościach,
  • kawę zbożową,
  • mleko,
  • mleko roślinne,
  • kakao.

Należy zachować ostrożność sięgając po kawę i czarną lub zieloną herbatę – te napoje zawierają bowiem kofeinę, która nie jest wskazana w czasie ciąży. Nie oznacza to, że należy te napoje wykluczyć całkowicie – wystarczy je ograniczyć. Ostrożnie należy także sięgać po kolorowe napoje gazowane, zawierają one bowiem oprócz ogromnych ilości cukru – także wiele szkodliwych substancji, takich jak konserwanty czy barwniki oraz syrop glukozowo-fruktozowy, który najlepiej jest całkowicie wyeliminować z diety. Lepszym rozwiązaniem jest sięganie na przykład po bezalkoholowe napoje piwne, jednak także one zawierają duże ilości węglowodanów, które mogą być w ciąży niepotrzebnym źródłem pustych kalorii i utrudnić powrót do prawidłowej wagi po porodzie. Jeśli masz ochotę na napój inny niż woda – zdecyduj się na świeżo wyciskany sok lub koktajl. Bezwzględnie należy natomiast unikać:

  • alkoholu,
  • napojów energetyzujących.

Czy w czasie ciąży można pracować?

Jeśli ciężarna kobieta nie pracuje w szkodliwych warunkach i nie jest zbyt mocno obciążona fizycznie, bez przeszkód może pracować całą ciążę. Warunkiem jednak jest jej prawidłowy przebieg – jeśli lekarz stwierdzi jakiekolwiek przeciwwskazania należy jednak zostać w domu. Taka sytuacja jest jednak trudna przede wszystkim ze względu na brak komfortu psychicznego – kobiety w tym czasie źle znoszą izolację, a także są bardziej wrażliwe na zmiany samopoczucia, zwłaszcza na początku ciąży. Jeśli umysł jest bowiem zajęty – łatwiej jest nie skupiać się na przykład na nudnościach i odwrócić uwagę od niestrawności.

Jak zadbać o siebie w ciąży?

Czy dopuszczalne jest podróżowanie w czasie ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się także, czy w czasie ciąży można podróżować. Otóż przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa – nie ma przeciw temu przeciwwskazań. Jeśli podróż ma się odbywać samochodem, kobieta powinna raczej zajmować miejsce pasażera, prowadzenie samochodu przez kilka godzin może być bowiem zbyt męczące. Jeśli natomiast decyduje się ona na samolot – najlepiej wybrać czas między 5 a 7 miesiącem ciąży – wcześniej i później długi lot może przyspieszyć akcję porodową i stanowić zagrożenie dla przyszłej mamy i dziecka. Warto także pamiętać, żeby na cel podróży nie wybierać zbyt gorących miejsc, upały bowiem także nie są wskazane. Więcej na temat podróżowania w ciąży przeczytasz w artykule: Bezpieczne wakacje w ciąży

Ubezpieczenie na czas ciąży

W ciąży warto pomyśleć także o dobrym ubezpieczeniu. W ten sposób można zapewnić sobie i dziecku dostęp do badań, wizyt u specjalistów, a w najlepszych polisach także finansowanie porodu w prywatnym ośrodku. O tym, jakie ubezpieczenie najlepiej wybrać, przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie dla kobiet w ciąży – co mieści się w pakiecie?

polisa posagowa

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC