Ubezpieczenia OC

Jak zaksięgować OC?

Prowadzenie działalności gospodarczej bez samochodu jest dziś prawie niemożliwe. Tylko niektóre firmy, ze względu na specyfikę prowadzonej działalności, mogą sobie pozwolić na brak auta. Większość przedsiębiorców posiada jednak służbowy samochód lub użycza prywatny wóz do użytku firmowego. Czy w takiej sytuacji koszty związane z jego utrzymaniem stanowią podstawę do zmniejszenia koniecznego do zapłaty podatku? Czy polisa może stanowić koszt uzyskania przychodu? Jak zaksięgować OC w takiej sytuacji? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie związane z ubezpieczeniem firmowego auta pytania 

Czy obowiązkowe ubezpieczenie samochodu firmowego to koszt uzyskania przychodu? Jak zaksięgować OC? 

Przede wszystkim należy zdecydować, jaka forma korzystania z samochodu w firmie będzie najlepsza. Nie ma jednego rozwiązania, które sprawdzi się w każdej firmie. Przedsiębiorca musi sam ustalić, jak powinien postąpić. Może bowiem zakupić samochód, który będzie własnością firmy. Wówczas będzie on stanowił środek trwały i jako taki będzie podlegał amortyzacji. Inną możliwością jest używanie do celów służbowych prywatnego auta. Wówczas tylko część wydatków będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu. Jak zaksięgować OC w takiej sytuacji? 

Czy można zaksięgować polisę ubezpieczeniową jako koszt uzyskania przychodu? 

Przede wszystkim, aby koszty związane z używaniem samochodu prywatnego mogły być zaksięgowane w firmie, musi być prowadzona kilometrówka. To na jej podstawie można określić, ile wydatków poniesionych na utrzymanie auta stanowi koszt uzyskania przychodu. Aby zrobić to właściwie, trzeba jednak znaleźć przepis, który określa, co właściwie stanowi koszt uzyskania przychodu.  

Jak zaksięgować OC?

Zgodnie z tym przepisem można zatem uznać, że koszt poniesiony na ubezpieczenie samochodu wykorzystywanego w firmie stanowi koszt uzyskania przychodu.  

Jak zaksięgować OC, gdy nie ma faktury? 

Trzeba zauważyć, że wszystkie koszty w firmie są księgowane na podstawie faktur VAT. W przypadku ubezpieczenia taki dokument nie jest wystawiany. Jak zaksięgować OC w takim przypadku? Otóż w przypadku ubezpieczeń podstawą wpisu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest polisa ubezpieczeniowa. W tym przypadku nie ma konieczności posiadania faktury VAT.  

Jak zaksięgować OC samochodu prywatnego używanego w firmie? 

Jeśli ubezpieczony samochód jest własnością przedsiębiorstwa – sprawa jest prosta. Polisa stanowi koszt uzyskania przychodu i w całości może być zaksięgowana. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja aut, które są oddawane do użytku firmowego sporadycznie, należą zaś do osoby prywatnej. Jak zaksięgować OC takiego samochodu? Otóż nie całą kwotę można ująć w wydatkach firmowych. Należy obliczyć, jaka część kosztów związanych z używaniem samochodu może zostać uznana za koszt uzyskania przychodu. Na szczęście nie jest to zadanie trudne. Jeśli nie wiesz, jak zaksięgować OC – wystarczy, że skorzystasz ze schematu. Na podstawie prowadzonej kilometrówki należy policzyć łączną ilość przejechanych kilometrów. Tę wartość wystarczy pomnożyć przez obowiązującą w danym roku stawkę za kilometr. Obecnie dla samochodów o pojemności silnika do 900cm3jest to 0,5214 zł, natomiast w przypadku aut o silnikach przekraczających tę pojemność –  0,8358zł. Uzyskana wartość to maksymalna kwota, którą w danym miesiącu można uznać za koszt uzyskania przychodu. 

Jak zaksięgować OC, kiedy koszty przekraczają limit? 

Jeśli wyliczona kwota jest niższa niż faktyczne koszty poniesione w związku z używaniem prywatnego samochodu w firmie, nadwyżkę można ująć w następnym miesiącu. Warto jednak przemyśleć, czy jeśli kwota regularnie przekracza dopuszczalne limity, nie jest dobrym pomysłem posiadanie firmowego auta. Może się bowiem okazać, że początkowy pomysł na używanie prywatnego samochodu w firmie nie jest dla przedsiębiorcy opłacalny. Można wówczas wnieść samochód do firmy lub kupić inny, który będzie środkiem trwałym przedsiębiorstwa. Możliwość zaliczania wszystkich wydatków związanych z jego używaniem do kosztów uzyskania przychodu, może okazać się korzystniejsza, niż użyczanie auta prywatnego. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC