Ogólne

Jak znaleźć dobrego administratora serwerów?

Z terminem administracja serwerów spotkał się każdy, kto prowadzi swój biznes w sieci. Usługi te oferują firmy zewnętrzne zajmujące się outsourcingiem i mogą przynieść wiele korzyści dla Twojego biznesu. Sprawdź jak poruszać się w świecie zarządzania serwerami i jak znaleźć dobrego specjalistę w tym fachu.

 

Administracja serwerami – co to?

Administracja serwerami to odłam szeroko rozumianego zawodu związanego z informatyką. Jest jedną ze specjalizacji IT, a głównym zadaniem osoby na tym stanowisku jest dbanie o sprawność i bezpieczeństwo Twojego serwera, czyli najważniejszego elementu infrastruktury informatycznej. Administrator serwerów kontroluje i nadzoruje ich pracę tak, aby wszystko działało jak należy. Nie można jednoznacznie określić obszaru, w którym działa specjalista, ponieważ swoje zadania wykonuje on na wielu płaszczyznach zapewniając zarówno aktualizację, bezpieczeństwo, jak i nieustanny monitoring serwera. Do działań związanych z tym zawodem zalicza się:

  • instalację i aktualizację oprogramowania
  • usuwanie ewentualnych awarii
  • poprawę bezpieczeństwa infrastruktury serwerowej
  • instalacja aktualizacji
  • stały monitoring serwera i jego obciążenia
  • archiwizację danych

 

Dlaczego potrzebujesz administracji serwerami?

Nowe technologie, a przede wszystkim informatyzacja praktycznie każdego aspektu życia biznesowego wymusza na firmach korzystanie z usług doświadczonych informatyków. Prowadząc swoją działalność w sieci albo sami musimy być specjalistami w tym fachu, albo zatrudnić odpowiednie na dane stanowiska osoby. Niektóre firmy decydują się zatrudnić jedną osobę, której powierzają ogromny zakres kompetencji. Zalicza się do nich chociażby dbanie o hardware, software, serwery, pocztę, stronę www czy bezpieczeństwo danych. Trudno wyobrazić sobie, aby jeden specjalista posiadał wiedzę na tak rozległe tematy i mógł poradzić sobie zarówno z rozwojem strony internetowej, jak i kontrolą sprawności serwerów. W takim wypadku jeden błąd może doprowadzić do niedostępności serwera lub ewentualnej utraty danych, które będą już poważnymi konsekwencjami dla biznesu, szczególnie pod względem finansowymi. Nie działający serwer nie przyniesie Twojej firmie żadnych konwersji. Tak samo kosztowna może być pojedyncza awaria serwera czy włamania hakerskie. To właśnie tutaj na pomoc przychodzi opieka administracyjna firmy zewnętrznej. Twój biznes potrzebuje administratora serwerów po to, aby być w ogóle dostępnym dla internautów, a także aby przynosić jak najlepsze zyski.

 

Czy warto inwestować w firmy zewnętrzne?

Za skorzystaniem z administracji serwerami firmy zewnętrznej przemawia wiele czynników, a ich największym plusem jest oddanie infrastruktury w ręce specjalistów. Doświadczenie administratorów serwerów jest najlepszym dowodem na zmaksymalizowanie efektów serwera oraz poprawę jego wydajności. Wszystko to przekłada się na lepsze wyniki firmy. Tematem szczególnie powinny zainteresować się wszystkie przedsiębiorstwa, które często aktualizują i wprowadzają na serwerze zmiany. Wykupując usługi administracji serwerami możesz mieć pewność, że masz na swoim serwerze zawsze aktualną wersję oprogramowania. Kolejnym istotnym atutem jest obniżenie kosztów, gdyż powierzenie administracji firmie zewnętrznej eliminuje koszty związane z zatrudnieniem specjalisty lub zespołu specjalistów w zakresie administracji serwerami. Zatrudnienie dedykowanego specjalisty jest znacznie droższe od wykupienia abonamentu lub pakietu. Ogranicza się w ten sposób koszta związane z tworzeniem, a także utrzymaniem stanowiska pracy. Nie warto zapominać także o bezpieczeństwie, gdyż zaletą korzystania z usług administracyjnych jest stały monitoring serwerów oraz szybkie pozbywanie się napotkanych problemów. Tylko dzięki optymalizacji procesów zewnętrznych, bieżących aktualizacjach oprogramowania, tworzeniu backupów i stałej obserwacji wydajności serwerów możemy być pewni, że nasz serwer jest bezpieczny, a zespół zareaguje w przypadku każdej awarii. Wszystko to możemy mieć w ramach jednej usługi administrowania serwerami.

 

Dobry administrator serwerów, czyli jaki?
Znalezienie dobrego administratora serwerów wiąże się przede wszystkim z dokładnym zapoznaniem się z ofertą firmy outsourcingowej. Zanim dokonasz wyboru, sprawdź co dokładnie wchodzi w skład pakietu, którym jesteś zainteresowany. Czy firma posiada oferty administracji serwerami zarówno SysOps, jak i DevOps, dzięki czemu zyskujesz większe pole wyboru i będziesz mógł dopasować usługi pod własne zapotrzebowania. Skorzystaj również z możliwości konsultacji z firmą przed dokonaniem zakupu, aby dokładnie określić na czym Ci zależy. Szukaj oferty, która posiada doświadczenie na rynku oraz może pochwalić się dużymi osiągnięciami w tej dziedzinie. Administracja serwerami jest dostępna dwadzieścia cztery godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu, przez cały rok, dlatego wybieraj usługi, które proponują stały monitoring Twojej infrastruktury serwerowej.

 

 

Dobry administrator to przede wszystkim specjalista w swoim fachu. Jeśli chciałbyś zatrudnić taką osobę z dużym doświadczeniem musisz liczyć się na spore, comiesięczne koszty związane z wypłatą. Korzystając z usług firmy zewnętrznej miesięczny wydatek na pakiet będzie znacznie bardziej opłacalny. Wykupując usługi firmy zewnętrznej dopytaj o doświadczenie administratora, który weźmie pod swoje skrzydła Twój biznes i bądź pewny, że Twoja strona będzie działała bez zarzutu każdego dnia i o każdej porze.

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!