Ubezpieczenie zdrowotne

Jaki powinien być poziom cholesterolu? Co można zrobić, aby uniknąć leków?

Badanie poziomu cholesterolu należy do tych podstawowych, które każdy powinien raz na jakiś czas powtórzyć. Dotyczy to zwłaszcza osób w starszym wieku. Jaki powinien być poziom cholesterolu? Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Co to jest cholesterol?

Cholesterol to substancja obecna w każdej komórce ludzkiego organizmu. Jest on niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania – pełni ogromną ilość funkcji, jak choćby synteza witaminy D czy kwasów żółciowych, produkcja hormonów kory nadnerczy, jest także nośnikiem energii. Wyróżniamy dwa rodzaje cholesterolu:

  • LDL (low-density lipoprotein), tzw. zły cholesterol, czyli lipoproteiny o niskiej gęstości, produkowany głównie w wątrobie;
  • HDL (high-density lipoprotein), nazywany dobrym cholesterolem, czyli lipoproteiny o wysokiej gęstości.

W ludzkim organizmie niezbędne są obie substancje – ważne jednak jest, aby były na właściwym poziomie. Tymczasem ustalenie odpowiednich wartości nie jest sprawą prostą ani oczywistą, a normy zmieniają się na przestrzeni lat.

Jaki powinien być poziom cholesterolu, aby nie było potrzebne leczenie?

Choć normy poziomu cholesterolu, czyli jego właściwa ilość, podana jest w każdym badaniu – nie jest to sprawa oczywista, a naukowcy do dziś spierają się, ile tej substancji właściwie powinno być. Wystarczy przyjrzeć się historii badań w tym zakresie, żeby zauważyć, że dopuszczalny poziom cholesterolu spada. Obecnie normą cholesterolu całkowitego jest 190 mg/dl. Tymczasem wielu specjalistów uważa, że nawet 350 mg/dl po 40 roku życia nie jest stanem wymagającym leczenia i sztucznego obniżania. Zauważyć bowiem trzeba, że inna jest właściwa jego ilość dla kobiet, a inna dla mężczyzn – a także, że właściwy poziom zmienia się z wiekiem. Dopiero po 60 roku życia cholesterol naturalnie się obniża – wcześniej , po czterdziestce – normalny jest jego wzrost. 

Wysoki poziom cholesterolu a umieralność

Okazuje się, że wiele badań wskazuje na zwiększenie przeżywalności osób z wyższym poziomem cholesterolu – i większą ilość chorób u osób, które mają go niedużo. Wystarczy zwrócić uwagę na fakt, że u osób chorujących na raka, dzieci autystycznych czy osób mających skłonności samobójcze lub chorujących na Parkinsona – poziom cholesterolu zwykle jest niski.

Statyny – lekarstwo czy mit?

Do obniżenia poziomu cholesterolu służą leki o wspólnej nazwie statyny. Obecnie zdania naukowców na ich temat są podzielone, mówi się nawet o tym, że pojawił się nowy ruch porównywany do tego, który ma miejsce w przypadku walki z obowiązkowymi szczepieniami. Czy osoby walczące z lekami z tej grupy mają rację? Brakuje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale warto zauważyć, że dopuszczalne normy poziomu cholesterolu nie są oczywiste ani ustalone raz na zawsze – nie ma więc nigdy pewności, jaka wartość jest odpowiednia. Poza tym cholesterol pełni cały szereg niezbędnych funkcji w organizmie – to właśnie z niego zbudowana jest na przykład tylna blaszka oka, zatem znaczne obniżenie poziomu cholesterolu może spowodować poważne problemy ze wzrokiem, ze ślepotą włącznie. Nic zatem dziwnego, że zarówno część lekarzy i naukowców, jak i pacjentów – buntuje się przeciwko leczeniu statynami.

Czy trzeba się obawiać wysokiego poziomu cholesterolu?

Wysoki poziom cholesterolu, podobie jak gorączka – jest tylko sygnałem przebiegających w organizmie procesów, nie zaś chorobą. Obecnie wiele całkowicie zdrowych osób przyjmuje leki na obniżenie poziomu cholesterolu – tylko ze względu na to, że wyniki ich badań nie mieszczą się w ustalonych normach. Czy słusznie? Trzeba pamiętać, ze każdy lek ma mnóstwo skutków ubocznych, a statyny stosowane są od niewiele ponad 30 lat. To za mało, aby wiedzieć o wszystkich. Tymczasem – zwłaszcza osoby starsze, które z racji wieku mają wyższy poziom cholesterolu – otrzymują wiele tabletek do połknięcia. Skutki uboczne, jakie wywołują, są powodem przepisywania przez lekarzy następnych leków – ta procedura wydaje się nie mieć końca. Tymczasem wielu lekarzy sugeruje, aby zamiast tego zadbać o właściwą dietę, spożywać wysokiej jakości nieprzetworzone produkty oraz dbać o właściwe poziomy witamin w organizmie.

 Cholesterol - jaki powinien być wynik badania Co można zrobić, aby uniknąć leków?

Ile kosztuje badanie poziomu cholesterolu?

Zanim podejmiemy decyzję o tym, w jaki sposób dążyć do zdrowia – trzeba zbadać poziom cholesterolu. Samo badanie jest proste i prawie bezbolesne – wykonuje się je bowiem pobierając krew. Decydując się na badanie w ramach NFZ trzeba niestety odwiedzić najpierw lekarza ogólnego, a później poczekać w często bardzo długiej kolejce. Zaletą tego rozwiązania jest brak dodatkowych kosztów, które trzeba ponieść. Alternatywą jest skorzystanie z prywatnego laboratorium. Koszt badania cholesterolu całkowitego to około kilkunastu złotych w zależności od wybranej placówki. Trzeba jednak pamiętać, że aby zyskać dokładny obraz sytuacji potrzebne jest jeszcze zbadanie poziomu LDL, HDL i triglicerydów. Cały pakiet średnio kosztuje około 50 zł. Regularne badanie może być więc już poważnym kosztem. Zwłaszcza, że cholesterol nie jest jedynym badaniem, które należy wykonywać co jakiś czas.

Przeczytaj także: Badania profilaktyczne – co należy kontrolować, aby cieszyć się zdrowiem?

Jednak na ten problem istnieje proste rozwiązanie. Jest nim prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Wielu pracodawców oferuje je w ramach pozapłacowego wynagrodzenia i dla pracownika jest ono bezpłatne – ale można także skorzystać z oferty na własną rękę. Podstawowy pakiet, który umożliwia sprawdzenie poziomu cholesterolu to koszt około 60 zł za miesiąc.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC