Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia OC

Jazda na suwak – zmiana w przepisach ważna dla kierowców!

W tym roku pojawią się dwie ważne zmiany w przepisach dotyczących ruchu drogowego. Obowiązkowe będzie tworzenie korytarzy życia i jazda na suwak. Minister infrastruktury przedstawił projekt nowelizacji ustawy. Warto więc dowiedzieć się, jak prawidłowo wywiązać się z obowiązków.

Jazda na suwak – co to właściwie jest?

2019 rok powoli dobiega końca, ale nim zmienimy kalendarze, czeka nas jeszcze kilka zmian. Najważniejsze dotyczą przepisów ruchu drogowego. Jeszcze w tym roku bowiem ma się pojawić obowiązek tworzenia korytarza życia oraz jazdy na suwak wszędzie tam, gdzie droga się zwęża. O tym, jak stworzyć korytarz życia i co to jest, przeczytasz w artykule: Korytarz życia – ratunek na drodze? W tym poradniku skupimy się zatem na problematycznej dla Polaków jeździe na suwak. Jak zrobić to poprawnie?

Jazda na suwak – jak należy się zachować widząc znak informujący o zwężeniu drogi?

Jazda na suwak potrzebna jest wszędzie tam, gdzie droga się zwęża – z dwóch pasów ruchu drogowego musi powstać jeden. Obowiązkowa jazda na suwak ma być receptą na tworzące się w takich sytuacjach korki. Jeśli na celu jest usprawnienie ruchu w newralgicznym miejscu – skorzystają na tym wszyscy kierowcy. Dziś nie należy do rzadkości widok kierowców, którzy nie chcą wpuścić samochodów z kończącego się pasa. W ramach protestu jadą oni na przykład środkiem. Nie brakuje też pozornie miłych kierowców, którzy w dobrej wierze wpuszczają wiele samochodów przed siebie, myśląc, że ich działanie zostanie docenione. Nic bardziej mylnego – blokowanie ruchu na jednym pasie powoduje tworzenie się zatorów. 

Jazda na suwak

O czym pamiętać, gdy obowiązkowa jest jazda na suwak?

Samochody z kończącego się właśnie pasa powinny wjeżdżać pomiędzy auta poruszające się tą stroną jezdni, na której ruch będzie kontynuowany. Ważne jest zachowanie proporcji 1 na 1 – inaczej maleje przepustowość któregoś z pasów, a aby uniknąć korków, należy zachować płynną jazdę. Nie należy więc przepuszczać więcej niż jednego auta ani przyspieszać licząc na to, że żaden samochód nie wjedzie. Oba zachowania utrudniają jazdę na suwak i spowalniają ruch. Jeśli zaś za zasadę uznamy wjeżdżanie samochodów pomiędzy auta w stosunku 1 do 1 – przepuszczanie większej ilości osób będzie trwało podwójnie długo. Kierowcy z kończącego się pasa tego nie oczekują, zatem będą się chwilę zastanawiać, co się dzieje.

Jakie kary przewidziano dla kierowców niestosujących się do nowego przepisu?

Jazda na suwak

Dotąd jazda na suwak była jedynie zaleceniem. Jeśli zaś nie było takiego nakazu, niezastosowanie się to tego obowiązku nie skutkowało żadną karą. Jeśli przepis o obowiązkowej jeździe na suwak wejdzie w życie, kierowcy, którzy nie będą potrafili wykonać tej czynności poprawnie, będą narażali się na mandat. Przewiduje się, że jego wysokość będzie oscylowała między 50 a 500 zł. Na razie jednak wciąż czekamy na czas, kiedy projekt trafi do Sejmu.

Nowe przepisy a obowiązkowe ubezpieczenie

Nowe przepisy nie wpłyną na konieczność zakupu ubezpieczenia OC. Obowiązek ten wynika z ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli komunikacyjnych. Nic nie wskazuje na to, że przepis, który wszedł w życie 17 lat temu, przestanie obowiązywać. Choć także w tym przypadku zachodzą pewne zmiany. Przede wszystkim niebawem wejdzie w życie możliwość czasowego wyłączenia pojazdu z ruchu.  Skutkiem ma być możliwość znacznego ograniczenia wpłat na ubezpieczenie OC. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu – czy można zaoszczędzić na OC?  Nie wszystkie też pojazdy muszą być objęte ochroną przez cały czas. Dla niektórych grup pojazdów przewidziano możliwość zakupu OC tylko na 30 dni, wtedy, kiedy pojazd faktycznie porusza się po drogach. Jednak sama konieczność wykupienia ubezpieczenia raczej nie zostanie zniesiona.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie OC na 30 dni

ubezpieczenie OC

Jazda na suwak – zmiana w przepisach ważna dla kierowców!
5 (100%) 4 glos[y]
The following two tabs change content below.
Avatar

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!