Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania za kradzież auta?

Obowiązkowa polisa OC, wymagana przepisami zawartymi w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, gwarantuje wypłatę świadczenia osobie poszkodowanej w wypadku spowodowanym przez posiadacza ubezpieczenia. Jednak nie wszystkie polisy OC są takie same – w niektórych przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dodatki, które mają zapewnić świadczenie na przykład wtedy, gdy auto ubezpieczonego zostanie skradzione. Jakie to ubezpieczenia? Kiedy nie otrzymasz odszkodowania za kradzież auta? 

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania za kradzież auta? Czy posiadanie polisy zawsze gwarantuje wypłatę świadczenia? 

Kupując samochód, bez względu na to czy nowy z salonu, czy też używany – z drugiej ręki – musisz go ubezpieczyć. Przepisy wymagają, aby Twoje auto posiadało ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Pierwszym zadaniem będzie zatem znalezienie najlepszej polisy OC. Korzystając z rankingów ubezpieczeń i porównywarek OC szybko zorientujesz się, że firmy ubezpieczeniowe oferują bardzo różny zakres ochrony. Nie zawsze musisz wybrać tylko podstawową ochronę, wymaganą przez ww. ustawę. Niektóre polisy oferują także (w cenie lub za niewielką dopłatą) mini pakiety AC. Takie okrojone Autocasco zapewni Ci ochronę nie tylko w przypadku uszkodzenia cudzego samochodu w wyniku spowodowania kolizji, ale także zapewni bezpieczeństwo w razie kradzieży Twojego auta. Czy jednak zawsze polisa jest gwarancją wypłaty świadczenia? Kiedy nie otrzymasz odszkodowania za kradzież auta? 

Jakie warunki musisz spełnić, aby dostać odszkodowanie za kradzież auta? 

Ubezpieczenie auta przed kradzieżą jest często kupowanym produktem. Przede wszystkim warto zdecydować się na Autocasco wtedy, kiedy kupiony samochód jest sporo wart. Najwięcej polis tego typu sprzedawanych jest posiadaczom nowych wozów kupionych w salonie samochodowym. Ale nie jest to reguła, kilkuletnie auto, które lubisz – także zasługuje na taką ochronę. Czy jednak zawsze wykupienie Autocasco – w pełnym lub okrojonym zakresie – jest gwarancją odzyskania utraconych środków w razie kradzieży? Otóż nie. Ubezpieczyciela bardzo pilnują, abyś wywiązała się ze wszystkich warunków umowy. Kiedy nie otrzymasz odszkodowania za kradzież auta?  

O jakich warunkach umowy warto pamiętać ubiegając się o odszkodowanie? 

Jeśli chcesz mieć pewność, że w razie, gdy Twój samochód zostanie skradziony otrzymasz rekompensatę finansową od ubezpieczyciela, musisz dokładnie wiedzieć, jakie zapisy zawiera umowa. Każde bowiem odszkodowanie jest wypłacone tylko wtedy, gdy wywiążesz się ze swoich obowiązków. Dlatego jeśli zależy Ci na realnym bezpieczeństwie, powinieneś dobrze znać wymagania, jakie stawia przed Tobą ubezpieczyciel. Kiedy nie otrzymasz odszkodowania za kradzież auta mimo posiadania polisy? 

  • Brak kluczyków 

Najczęściej pojawiającym się problemem przy uzyskaniu odszkodowania za kradzież auta jest brak kluczyków. Zwykle aby otrzymać świadczenie musisz przedstawić ubezpieczycielowi dwa oryginalne komplety. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, kiedy już w momencie podpisywania umowy nie posiadałeś dwóch oryginalnych kompletów. Powinno to być jednak odnotowane w umowie. Jeśli podpisując polisę dysponowałeś wymaganymi kluczykami a w momencie kradzieży już ich nie masz – ubezpieczyciel najpewniej uzna, że nie zabezpieczyłeś należycie kluczy, w związku z tym posłużył się nimi złodziej i odjechał Twoim samochodem.  

  • Zabezpieczenia antykradzieżowe 

Aby podpisać polisę powinieneś także należycie zabezpieczyć samochód. Warto wiedzieć, że jeśli na liście zabezpieczeń jest autoalarm, do którego posiadasz pilot, który w momencie kradzieży nie będzie możliwy do zlokalizowania, ubezpieczyciel potraktuj zgubę tak samo jak brak kompletu kluczyków. 

  • Wyłączenia odpowiedzialności zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia 

Chcąc dowiedzieć się, kiedy nie otrzymasz odszkodowania za kradzież auta, warto dokładnie przeanalizować zapisy zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Znajduje się tam część dotycząca wyłączeń, a więc sytuacji, w których ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za zdarzenie. Z pewnością zapisy przestrzegą Cię przed pożyczaniem samochodu lub zostawianiu kluczyków w stacyjce – ale każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo stworzyć własną listę wyłączeń.  

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC