fbpx
Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia AC

Burze, gradobicia, szkody a OC, kiedy pomoże AC?

Burze i gradobicia są ostatnio w Polsce na porządku dziennym. Klimat się zmienia i trzeba przygotować się na zmiany. Inaczej należy także podejść do kwestii ubezpieczenia samochodu. Kiedy pomoże AC? Czy OC to wystarczająca ochrona?

Co daje ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC to ochrona przed szkodami, jakie kierowca wyrządzi innym uczestnikom ruchu drogowego. Powodując kolizję, uszkadzając czyjś samochód – nie trzeba się martwić o to, że konieczne będzie naprawienie szkody z własnych pieniędzy. Naprawa wszystkich zniszczeń zostanie pokryta z odszkodowania jakie wypłaci ubezpieczyciel, z którym podpisana jest umowa OC. Ale co z samochodem sprawcy? Niestety wszelkie koszty związane z jego uszkodzeniem w takim zdarzeniu trzeba pokryć samodzielnie. Ubezpieczenie OC na nic się nie zda. 

Kiedy OC można wykorzystać także do naprawienia samochodu sprawcy?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i musi je kupić każdy kierowca, sumy ubezpieczenia i zakres ochrony ustalony jest ustawowo i nie można tego zmienić – towarzystwa ubezpieczeniowe szukają więc innych możliwości na przyciągnięcie klienta. Często więc można spotkać dodatki w postaci usług z zakresu Mini Casco czy korzystnego dla klienta sposobu wyliczania składki. O krok dalej poszła firma Generali – ubezpieczenie OC 360° to polisa, dzięki której odszkodowanie otrzyma także sprawca szkody. Będzie mógł za otrzymane pieniądze naprawić uszkodzony samochód – choć tylko wtedy, gdy naprawa nie przekracza 3000 zł. 

Przeczytaj także: Spowodowałeś wypadek? Możesz dostać 3000 zł od Generali!

Ubezpieczenie Autocasco – kiedy jest niezbędne?

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy samochód zostanie uszkodzony z innego powodu niż wypadek. Powodem zniszczeń może być na przykład zjawisko pogodowe. Jeśli samochód został zaparkowany na otwartej przestrzeni, a spadnie grad albo rozszaleje się burza i oderwany konar zniszczy karoserię – żadne ubezpieczenie OC nie będzie mogło pomóc. Jedynym ubezpieczeniem, które chroni przed tego typu szkodami jest polisa AC. Niestety jest ona dość kosztowna i nie zawsze jej zakup jest opłacalny. Warto więc zastanowić się, kiedy korzystny będzie zakup AC, a kiedy wystarczy Mini Casco.

Przeczytaj także: Mini Casco – czym się różni od AC?

Kiedy pomoże AC, a kiedy wystarczy Mini Casco?

Ubezpieczenie Autocasco charakteryzuje się tym, że ochrona może mieć bardzo szeroki zakres. Kiedy pomoże AC? Ochroną może być objęte uszkodzenie samochodu niemal w każdej sytuacji – bez względu na to, jaki jest jego powód. Może to być na przykład:

  • uszkodzenie samochodu przez siły natury,
  • zniszczenia dokonane przez osoby trzecie,
  • kradzież auta,
  • wypadek.

Ubezpieczenie Mini Casco działa na tej samej zasadzie, jednak zakres ochrony w tym przypadku jest mocno ograniczony. Zwykle odszkodowanie wypłacane jest w przypadku całkowitego zniszczenia pojazdu, na przykład w wyniku pożaru, lub też wtedy, gdy samochód zostanie skradziony. Mini Casco jest właściwym wyborem dla osób, które posiadają samochód o niewielkiej wartości. W takiej bowiem sytuacji wartość polisy AC może być zbyt wysoka w stosunku do wartości samego pojazdu. Wówczas kompromisowym rozwiązaniem może być właśnie Mini Casco, które można także znaleźć pod nazwą Smart Casco. 

Przeczytaj także: Smart Casco w Link4 – co daje polisa?

Zdarza się jednak, że rynkowa wartość pojazdu nie jest wysoka, ale właściciel zainwestował w niego sporą sumę – jest więc samochodem w bardzo dobrym stanie. W takiej sytuacji także warto pomyśleć o zakupie pełnego ubezpieczenia Autocasco – choć sprzedaż samochodu za wysoką cenę nie jest możliwa, warto objąć go ochroną ze względu na poniesione już koszty i chęć dalszego użytkowania. Jeśli karoseria zostanie uszkodzona przez burzę lub grad – aby auto dalej pozostało w nienaruszonym stanie, trzeba będzie bowiem naprawić szkodę na własny koszt. Kiedy pomoże AC? Autocasco gwarantuje, że tego typu koszty zostaną w całości pokryte przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!