Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia OC, Wiadomości

Korytarz życia – ratunek na drodze?

W wielu krajach, takich, jak na przykład Niemcy, Czechy czy Słowacja, obowiązek tworzenia korytarza życia wynika z przepisów o ruchu drogowym. W Polsce wciąż jest to tylko dobry obyczaj. Czym jest i dlaczego mimo braku odpowiednich nakazów warto go tworzyć? 

Korytarz życia – co to jest? 

Art. 9 polskiego prawa o ruchu drogowym zawiera zapis, nakazujący umożliwienie przejazdu służbom ratowniczym. 

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani  ułatwić przejazd  pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. 

Jednak wciąż spotykamy się na drogach z sytuacjami, w których późne reakcje kierowców znacząco spowalniają przejazd karetki czy straży pożarnej – auta rozstępują się, ale dopiero, kiedy wóz służb ratowniczych jest bezpośrednio za nimi i można bezsprzecznie uznać, że samochód tarasuje im drogę uniemożliwiając przejazd. Idea korytarza życia zakłada natomiast, że z drogi wydzielany jest dodatkowy pas, umożliwiający w razie potrzeby przejazd samochodu ratunkowego. Kiedy należy stworzyć korytarz? Przede wszystkim, jeśli dojeżdżasz do miejsca, w którym tworzy się korek, należy zjechać maksymalnie do prawej krawędzi jezdni i zachować możliwie dużą odległość od poprzedniego auta. Dzięki temu środkiem przejedzie dodatkowy samochód, a w razie czego zachowany odstęp pozwoli Ci na wykonanie dodatkowego manewru. W sytuacji, kiedy miał miejsce wypadek, każda sekunda się liczy. Gdyby tworzenie korytarzy życia było obligatoryjne – karetki mogłyby znacznie szybciej dojeżdżać do miejsca zdarzenia.  

Korytarz życia – gdzie jego utworzenie jest najważniejsze? 

O ile na drogach szybkiego ruchu jest sporo miejsca i często istnieją pasy awaryjne, w miastach zwykle nie ma takiego zabezpieczenia, a korki tworzą się często. Przejazd wozem straży pożarnej czy karetką przez zatłoczone ulice zajmuje bardzo dużo czasu – nie są to samochody małe i często trzeba bardzo się natrudzić, aby takie auto mogło swobodnie przejechać. Dlatego w tych miejscach, gdzie ruch jest największy, tworzenie korytarzy życia jest najważniejsze.  

Korytarz życia to nie wszystko 

O ile o konieczności tworzenia korytarza życia słyszało wiele osób i mimo braku regulacji prawnych w tej kwestii jest ono coraz powszechniejsze, o tyle wielu kierowców mimo wszystko nie ułatwia pracy służbom ratowniczym. Szczególnym problemem jest głośne słuchanie radia w aucie – coraz lepsze zestawy nagłośnieniowe montowane w samochodach skutecznie zagłuszają dźwięk zbliżającej się karetki, co opóźnia reakcję na potrzebę jej przepuszczenia. Należy także bacznie obserwować drogę i patrzeć w lusterka, o czym wiele osób zapomina – nieusłyszany sygnał dźwiękowy może zastąpić widok migających świateł. Inną kwestią, o której warto pamiętać, jest nieblokowanie przejazdu dużego wozu ratunkowego przez zaparkowanie samochodu tam, gdzie tarasuje to dostęp do domów czy bocznych dróg. Za każdym razem parkując auto warto sobie zadać pytanie, czy to miejsce nie przyda się straży pożarnej w dotarciu do płonącego mieszkania. Ważne jest także posiadanie w samochodzie apteczki i umiejętność udzielenia pierwszej pomocy – przez zatłoczone ulice karetka jedzie długo a właściwa reakcja osób będących na miejscu może pozwolić na skuteczność akcji ratowniczej, mimo długiego czasu dojazdu. 

Najtańsze ubezpieczenie OC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC