Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia mieszkania

Koszt budowy domu w 2018 r.

Świetna koniunktura firm budowlanych oraz wyższe normy dot. energooszczędności sprawiły, że w tym roku koszty budowy domów wzrosną. Co zrobić, by je ograniczyć?

Przepisy narzucone przez znowelizowane prawo budowlane sprawiły, że koszty budowy domu w 2018 roku wzrosną nawet o 8% w stosunku do roku 2017. W przypadku 140-metrowego domu daje to podwyżkę o około 27 tysięcy, zakładając, że w 2017 r. taki dom można było wybudować w stanie pod klucz za 340 tys. zł.

Jak podaje Wirtualna Polska, powołując się na kalkulatory budowlane, koszt:

  • stanu surowego zamkniętego wyniesie ok. 165 tys. zł (wzrost o 7,6 tys. zł),
  • stanu deweloperskiego – ok. 111 tys. zł (wzrost o 12,5 tys.)
  • stanu pod klucz i wyposażenia – 91 tys. zł (wzrost o 7 tys. zł).

To zła nowina dla osób, które rozpoczynają budowę, ale nie warto wpadać w panikę.

Budowa domu koszty – czemu tak wysokie?

Powodem takiej sytuacji jest pogoń za ergo oszczędnością. W nowo budowanych domach muszą być stosowane pakiety trójszybowe, a nie – jak do niedawna – dwuszynowe, co znacznie podraża wartość okien. Nawet okna dachowe zaczynają być oferowane z pakietami trzyszynowymi – nic dziwnego, bo właśnie przez okna, kominy wentylacyjne i źle ocieplone fundamenty tracimy najwięcej ciepła.

Nowo budowany dom będzie musiał mieć tzw. audyt energetyczny, w którym brana będzie pod uwagę energooszczędność. Inwestorzy nie będą mogli budować zbyt cienkich ścian lub stosować niedostosowanego do norm grzewczych ocieplenia. Taka koniunktura sprawiła, że szczególnie w temacie budowa domu koszty szczególnie wzrosły ceny tych materiałów budowlanych, które służą poprawie energooszczędności, a więc pustaków, styropianu, wełny mineralnej i różnego typu pianek izolacyjnych.

Jeśli składujemy materiały budowlane na miejscu budowy, warto zadbać o ubezpieczenie domu – zabezpieczymy się dzięki niemu na wypadek zdarzeń losowych, w wyniku których nasze materiały ulegną zniszczeniu.

Koszty budowy domu powiększa też robocizna

Osobnym problemem są wzrastające koszty robocizny, co najlepiej widać na przykładzie przetargów ogłaszanych przez samorządy. Kosztorysant szacuje koszty, gmina ogłasza przetarg, a najniższa oferta jest droższa od zakładanych kosztów o 30%.

Firmy budowlane są rozpuszczone z powodu świetnej koniunktury na rynku i dyktują ceny z sufitu. Co gorsza, łapią kilku inwestorów jednocześnie i nie mogą sobie potem poradzić z brakami kadrowymi. Pamiętajmy, że koszt budowy domu to także szeregowy pracownik firmy budowlanej, któremu szef musi więcej zapłacić, bo inaczej odejdzie do konkurencji.

Jak podaje Wirtualna Polska, koszty robocizny w 2018 r. w stosunku do roku poprzedniego i w zależności od typu prac wzrosły o:

  • prace murarskie – ok. 11 ,
  • usługi dekarskie 11 proc,
  • wykonania elewacji z ociepleniem 15 proc,
  • tynkowanie 30 proc.,
  • usługi elektryczne 16 proc.,
  • montaż suchej zabudowy 10 proc.,
  • usługi hydrauliczne – 30 proc.

Indywidualnym inwestorom pozostaje uważnie śledzić ceny materiałów budowlanych i kupować zapasy z ubiegłego roku lub korzystać z różnego typu promocji. Warto również budować dom systemem gospodarczym, ostro negocjując ceny z poszczególnymi wykonawcami prac.

Pamiętajmy,  że koszty budowy domu nadal mogą rosnąć, więc róbmy wszystko, by jak najprędzej zakończyć naszą budowę, gdyż w 2019 roku sytuacja może być jeszcze gorsza.

Dobrym pomysłem jest też ubezpieczenie domu w budowie – da nam to nie tylko ochronę mienia, ale dzięki zawartej w pakiecie polisie OC uchroni nas na wypadek, gdyby ktoś doznał szkody z powodu naszej budowy. Nie wahajmy się tez korzystać z nowinek technicznych i odnawialnych źródeł energii i przykładajmy dużą wagę do energooszczędności, bo to co wydamy teraz, zwróci nam się w ciągu kilku lat.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!