Ogólne, Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Koszty utrzymania samochodu – ile właściwie kosztuje posiadanie auta?

Aby posiadać samochód trzeba przede wszystkim zgromadzić środki na jego zakup. Kiedy to się uda, kierowcy nie mogą doczekać się nowego nabytku. Tymczasem wiele osób zapomina, że trzeba jeszcze mieć pieniądze na późniejsze wydatki. Jakie są właściwie koszty utrzymania samochodu?

Jakie są koszty utrzymania samochodu?

Samochód to nie tylko jednorazowy wydatek związany z jego zakupem. Trzeba też pamiętać o regularnych płatnościach za sprawy wynikające z posiadania auta. W przeciwnym razie można przede wszystkim znacznie zmniejszyć swoje bezpieczeństwo, ale także narazić się na dotkliwą karę finansową. 

Koszty utrzymania samochodu - ile właściwie kosztuje auto?

Jakie wydatki wiążą się z posiadaniem samochodu?

Posiadanie i codzienne używanie samochodu warto poważnie przemyśleć. Czasem po prostu nie jest to opłacalne – w wiele miejsc, zwłaszcza w centrach miast, łatwiej dostać się tramwajem lub miejskim autobusem. Kwestią dyskusyjną pozostaje także ekologia – wiele osób rezygnuje z własnego auta ze względu na korki i niechęć do zanieczyszczania powietrza. Rozwiązaniem jest samochód elektryczny, ale także posiadanie takiego auta nie rozwiązuje wszystkich problemów.

Przeczytaj także: Samochody elektryczne są coraz droższe w eksploatacji. Czy to koniec marzeń o elektromobilności?

Ostateczna decyzja o używaniu jednak własnego samochodu w mieście wiąże się z koniecznością pamiętania o regularnych wydatkach. Jakie są realne koszty utrzymania samochodu? Jakie opłaty trzeba wziąć pod uwagę?

  • Podatek od kupna samochodu w 2020 roku

W tym roku na szczęście wielkość podatku od kupna samochodu nie uległa zmianie. Wciąż wynosi ona 2% wartości auta. Obowiązek zapłaty dotyczy jednak jedynie osób, które nabyły pojazd od osoby prywatnej, niebędącej płatnikiem VAT. Ponadto w wielu przypadkach można liczyć na zwolnienie z opłaty. Stanie się tak wówczas gdy:

  • cena samochodu wynosiła mniej niż 1000 zł,
  • samochód został kupiony dla osoby niepełnosprawnej,
  • auto kupiono w salonie samochodowym,
  • samochód został sprowadzony z zagranicy.

We wszystkich innych przypadkach opłatę należy wnieść we właściwym urzędzie skarbowym.

  • Ceny paliw w 2020 roku

Niestety jak co roku podrożeje paliwo. Powodem jest przede wszystkim podwyżka podatku od towarów i usług, ale na cenę wpływ ma także opłata emisyjna, nałożona na koncerny produkujące paliwa. Nie można się więc łudzić – ceny paliw będą się wciąż sukcesywnie podnosić.

  • Przegląd techniczny

Posiadacze samochodów muszą także regularnie wnosić opłatę za przegląd techniczny. Jego brak może spowodować poważne skutki – począwszy od mandatu, na braku wypłaty OC skończywszy. Jeśli bowiem ubezpieczyciel udowodni, że spowodowana kolizja miała związek z niesprawnością samochodu, dla którego nie przeszedłby on przeglądu technicznego, ma prawo żądać zwrotu wypłaconych środków – mówimy wówczas o regresie ubezpieczeniowym.

Przeczytaj także: Ile kosztuje przegląd techniczny w 2020 roku?

  • Konserwacja samochodu

Trzeba także pamiętać, że obowiązkowy przegląd techniczny nie jest jedynym powodem, dla którego należy sprawdzić stan auta i dokonać niezbędnych napraw. Choć tylko to jedno badanie jest niezbędne, aby uniknąć mandatu – troska o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów powinna być ważniejsza. Dlatego stan hamulców, filtrów czy poziomy płynów eksploatacyjnych powinny być kontrolowane na bieżąco. 

  • Ubezpieczenie OC

Kosztem, którego nie można ominąć posiadając samochód, jest ubezpieczenie OC. 

Przeczytaj także: Rośnie cena OC – ile trzeba zapłacić za ochronę?

Obowiązek jego posiadania wynika z Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Każda przerwa w ochronie wiąże się z koniecznością zapłacenia wysokiej kary.

Przeczytaj także: Wzrost kar za brak OC w 2020 roku!

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC