Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Kradzież samochodu

Mimo nowoczesnych systemów antykradzieżowych z parkingów w Polsce co roku znika około 20 000 samochodów. Złodzieje zwykle sprzedają łupy na części i trudno odnaleźć samochód na czas. Choć skuteczność policji rośnie – należy zadbać o bezpieczeństwo we własnym zakresie. Jak to zrobić?

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku są powszechnie dostępne alarmy. Co prawda głośny sygnał dźwiękowy jest w stanie skutecznie odstraszyć mało doświadczonego złodzieja i udaremnić kradzież samochodu, jednak ktoś, kto ukradł już w życiu niejedno auto, poradzi sobie z wyłączeniem alarmu bez problemu. Najmniej skuteczne są zatem te wyprodukowane przez popularne firmy. Są one stosowane na dużą skalę i prawdopodobieństwo, że podczas kradzieży w samochodzie zamontowany będzie taki typ alarmu jest duże – a na takie sytuacje złodzieje są przygotowani. Dlatego jeśli decydujesz się na montaż takiego systemu – spróbuj kupić go w małej firmie, która nie sprzedaje alarmów na masową skalę – zwiększa się wówczas szansa, że osoba, próbująca ukraść auto nie będzie umiała go szybko wyłączyć.

Inną metodą, która jest często stosowana jako zabezpieczenie antykradzieżowe, jest blokada skrzyni biegów. Istnieją trzy typy takich blokad:

  • Zewnętrzne
    Najmniej skuteczne – jeśli chcesz inwestować w zabezpieczenia to takie rozwiązanie często zawodzi.
  • Wewnętrzne mechaniczne
    Unieruchamiają lewarek czyniąc niemożliwym zmianę biegów.
  • Wewnętrzne elektro-mechaniczne
    Najnowszy wynalazek – jednocześnie najbardziej skuteczna tego typu blokada. Uruchamiana jest przez sygnał radiowy z pilota i także w tym przypadku unieruchomiony zostaje lewarek.

Wielu kierowców stosuje także samodzielnie zbudowane zabezpieczenia , na przykład montując w aucie przycisk odcinający dopływ paliwa. Jednak taka ochrona jest bezpieczna tylko do momentu znalezienia przez złodzieja właściwego przełącznika – zatem należy go dobrze ukryć, pamiętając jednocześnie, że za każdym razem wsiadając do auta właściciel pojazdu również będzie musiał go odnaleźć

 

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Wielu kierowców, wiedząc, że żadne zabezpieczenie nie daje stuprocentowego bezpieczeństwa, zabezpiecza się na wypadek kradzieży stosując rozwiązania, które nie tyle mają uniemożliwić zabranie samochodu – co jego szybkie odnalezienie. Takim rozwiązaniem jest zamontowanie czujnika GPS – zgubiony samochód szybko zostanie zlokalizowany. Niestety jest to rozwiązanie kosztowne, wymaga regularnego opłacania abonamentu. Ale co zrobić, jeśli wszystkie zabezpieczenia zawiodą? Wówczas pomoże tylko dobrze wybrane ubezpieczenie, które swoją ochroną obejmuje także kradzież. Pomocne okazuje się zarówno Autocasco, które można wybrać za pomocą kalkulatora AC  i wcale nie zapłacić tak dużo, jak się powszechnie uważa – oraz ubezpieczenie GAP. W tym ostatnim przypadku warto jednak sprawdzić, czy kradzież nie znajduje się na liście wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. O zaletach tego rozwiązania przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie GAP.

 

Najtańsze OC na rynku

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC