Ogólne

Kredyt balonowy na zakup samochodu – co to za rozwiązanie?

Aby kupić samochód nie trzeba mieć pełnej kwoty odłożonej w gotówce. Rozwiązaniem może być także leasing lub kredyt. Do wyboru jest także kredyt balonowy na zakup samochodu – co to za produkt? Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Zakup samochodu – możliwe źródła finansowania

Zakup samochodu wymaga odłożenia sporej kwoty. Ale aby cieszyć się wymarzonym pojazdem nie trzeba gromadzić na niego środków – możliwy jest także kredyt, leasing konsumencki, czy wreszcie kredyt balonowy na zakup samochodu. Które rozwiązanie opłaca się najbardziej?

Przeczytaj także: Leasing konsumencki – dla osoby prywatnej 

Każda z zaproponowanych opcji ma swoje plusy i minusy. Dla niektórych osób najlepszym pomysłem jest tradycyjny kredyt, nawet jeśli wiąże się z wysoką wpłatą własną. Ale nie każdy może sobie na taką opłatę pozwolić. Z pomocą przychodzi kredyt balonowy na zakup samochodu. Co to za produkt?

Kredyt balonowy na zakup samochodu – co to za produkt?

Kredyt balonowy jest ciekawym rozwiązaniem, ale wiąże się także z konsekwencjami. Najważniejsza z nich polega na tym, że kupujący nie jest właścicielem pojazdu, a jedynie jego użytkownikiem. Takie rozwiązanie dla wielu osób jest nie do przyjęcia, przywykliśmy bowiem do tego, że kupiona rzecz jest naszą własnością. Tymczasem w kredycie balonowym sprawa wygląda zupełnie inaczej. Właścicielem kupujący stanie się dopiero po spłaceniu całości kredytu, wraz z ostatnią – najwyższą ratą. Dla kogo takie rozwiązanie jest korzystne?

Da kogo kredyt balonowy jest dobrym rozwiązaniem?

Kredyt balonowy na zakup samochodu to rozwiązanie, które ma wiele zalet i w niektórych sytuacjach jest jedyną możliwością, aby cieszyć się wymarzonym samochodem już dziś. Cechą charakterystyczną jest to, że większość rat jest bardzo mała – nie trzeba też wnosić wysokiej opłaty początkowej. Kredyt balonowy różni się zatem zarówno od kredytu samochodowego, jak i gotówkowego.

Przeczyta także: Kredyt samochodowy – czy warto się na niego decydować?

Dopiero ostatnia rata jest dużym wydatkiem – jest bowiem bardzo wysoka, jak sama nazwa wskazuje – balonowa.

Jak można stać się właścicielem samochodu kupionego w kredycie balonowym?

Zakup samochodu w kredycie balonowym przebiega według prostego schematu. Wpłata początkowa jest bardzo niska, możliwie niskie są także raty rozłożone na trzy do pięciu lat. Po tym okresie nadchodzi czas zapłaty ostatniej, najwyższej raty – ale można to zrobić na dwa sposoby:

  • zapłata raty balonowej w dogodnych ratach,
  • wpłata jednorazowa.

Możliwe jest także zrezygnowanie z używania samochodu i oddanie go dealerowi. W zamian można podpisać nową umowę i dalej spłacać kredyt, ale używając już innego samochodu – często dużo lepszego, nowszego. Takie rozwiązanie jest atrakcyjne, bo pozwala zawsze poruszać się najnowszym wozem w zamian za opłatę miesięczną. Ale trzeba liczyć się z tym, że samochód nigdy nie będzie własnością kredytobiorcy.

Zalety kredytu balonowego

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że można korzystać nie tylko z najnowszego samochodu, ale także z preferencyjnych stawek ubezpieczenia. Ponadto raty są możliwie niskie, nie trzeba więc odkładać pieniędzy na zakup auta za gotówkę czy przynajmniej sporej kwoty na wkład własny przy zakupie na kredyt. Dodatkowo kredytobiorca zyskuje pewność, że jeśli nie będzie mógł dalej spłacać auta – będzie mógł po prostu oddać je dealerowi, bez potrzeby szukania kupca. Wadą jest natomiast fakt, że w tym modelu samochód nigdy nie przejdzie na własność użytkownika, chyba że zdecyduje się ona na zapłatę ostatniej, bardzo wysokiej raty. Choć w Polsce to rozwiązanie jest mało popularne – za granicą już nawet 70% kupujących auto decyduje się na takie rozwiązanie.

Kto udziela takich kredytów?

W większości przypadków kredytów balonowych na zakup samochodu udziela nie tradycyjny bank, ale bank samochodowy. Swoje banki mają między innymi Toyota, Volkswagen czy Fiat. Ich działanie opiera się nie tylko na udzielaniu kredytów samochodowych, ale także oferowaniu rozlicznych usług, jak choćby serwisowanie samochodu. Wiele banków posiada bezpłatne pakiety przeglądów czy dofinansowanie akcesoriów.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC