Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło kwiecień Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu. Rozpoczyna się on Światowym Dniem Wiedzy na Temat Autyzmu, obchodzonym 2 kwietnia. Wspólne świętowanie i wydarzenia, które będą odbywać się przez cały miesiąc, mają zwrócić uwagę społeczeństwa na problem choroby, która występuje bardzo powszechnie, a wiedza na jej temat jest niewielka.
Autyzm – co to jest?
Przede wszystkim należy jasno powiedzieć, że autyzm nie jest chorobą psychiczną. Według najnowszej wiedzy, w ogóle nie należy zaliczać go do chorób. To zespół cech, które towarzyszyć będą człowiekowi dotkniętemu autyzmem przez całe życie. Autyzmu nie można bowiem wyleczyć. Nie jest on także żadną formą niepełnosprawności i nie powinno się tych zaburzeń w ten sposób klasyfikowany. Może się oczywiście zdarzyć, że chorzy z autyzmem cierpią dodatkowo z powodu niepełnosprawności wzroku, słuchu czy intelektu – w tej grupie osób zdarza się to często, jednak sam autyzm nie jest żadną z form kalectwa.
Czy każdy, kto jest dotknięty autyzmem – zawsze jest geniuszem?
W powszechnej opinii osoby autystyczne kojarzone są z wybitnymi zdolnościami. Statystycznie patrząc na sprawę można zauważyć, że wśród osób dotkniętych autyzmem częściej zdarzają się jednostki szczególnie utalentowane, na przykład matematycznie, często też mają świetną pamięć czy zdolności potrzebne do logicznego myślenia, nie jest to jednak regułą – nie wszyscy posiadają jakieś nadzwyczajne zdolności.
Autyzm – czy jest wywołany przez szczepionki?
W ostatnich latach pojawia się wiele doniesień na temat wywoływania autyzmu przez podawanie dzieciom szczepionek. Najnowsze badania dowodzą jednak, że brak jest związku przyczynowo skutkowego pomiędzy tymi dwoma tematami. Duńscy naukowcy przebadali aż 600 tysięcy dzieci pod tym kątem i wniosków, jakoby szczepionki wywoływały autyzm – brak. Wciąż jest to jednak tematem wielu dyskusji i prowadzi się badania nad tym problemem.
Czy autyzm dotyka wielu ludzi?
Autyzm nie należy do przypadłości rzadkich – szacuje się, ze aż jedna na 150 osób na świecie zmaga się z tą przypadłością. Inne statystyki mówią nawet o 1 na 88 osób. W zależności od ośrodka badawczego dane mogą się bardzo różnić, zawsze jednak skala problemu jest ogromna. Różnice między wynikami badań wynikają natomiast z różnego dostępu do narzędzi diagnostycznych oraz niskiej świadomości społeczeństwa na ten temat. Także sam autyzm może przybierać różne formy, a zaburzenie dotyka poszczególne osoby w różnym stopniu – stąd często ciężko je rozpoznać.
Jakie wydarzenia związane z autyzmem są organizowane w kwietniu?
Przede wszystkim wszystkie wydarzenia mają na celu zwiększenie wiedzy na temat cech autystycznych, objawów zaburzenia oraz świadomości powszechności jego istnienia. Kolorem, który jest obowiązujący dla światowych dni autyzmu jest niebieski. 2 kwietnia wiele budowli na całym świecie zmieni iluminację właśnie na taki kolor – należą do nich Empire State Building, Opera w Sydney, czy polski Pałac Kultury i Nauki. Hasło Na niebiesko dla autyzmu powstało w 2011 roku i od tamtej pory wszelkie imprezy związane z obchodami oznaczone są tym kolorem.
Czy można się ubezpieczyć na wypadek autyzmu?
Nie istnieje ubezpieczenie, które zagwarantowałoby świadczenie wypłacane z powodu pojawienia się zaburzeń autystycznych. Autyzm nie jest zaliczany do chorób ani do niepełnosprawności, trudno więc szukać odpowiedniej polisy. Warto jednak pamiętać, że dziecko, które urodzi się ze spektrum autyzmu, będzie musiało radzić sobie z zaburzeniami do końca życia. Przy czym jego rodzice lub opiekunowie prawdopodobnie nie będą mogli mu pomagać zawsze. Jeśli przy urodzeniu zostanie dla niego kupiona polisa posagowa, można mieć pewność, że po osiągnięciu określonego wieku otrzyma ono ustaloną sumę pieniędzy, która pomoże mu w dorosłym życiu. W przypadku dzieci dotkniętych autyzmem, taki zastrzyk finansowy może mieć szczególne znaczenie.
- Kup ubezpieczenie – wspomóż Fundację „Pokonać Endometriozę” - 2 marca 2021
- Szalejące wichury? Jak uzyskać odszkodowanie za mienie zniszczone? - 30 czerwca 2020
- Ostrzeżenia przed burzami – anomalii pogodowych w Polsce tego lata nie zabraknie - 18 czerwca 2020