Ubezpieczenie zdrowotne

Leki osłabiające antykoncepcję hormonalną – na co trzeba uważać?

Współcześnie antykoncepcja hormonalna jest bardzo popularną formą zapobiegania ciąży, dostępnych środków jest wiele i dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb jest możliwe. Tymczasem warto znać leki osłabiające antykoncepcję hormonalną, jest ich bowiem wiele, niektóre bardzo popularne i dostępne bez recepty.

Antykoncepcja hormonalna – czemu tak popularna?

Choć leki osłabiające antykoncepcję hormonalną nie są wcale takie rzadkie, mało osób wie o niebezpieczeństwach i sięga po terapię hormonalną. Jest ona skuteczna i niekłopotliwa, a poza tym w wielu przypadkach trzeba się na nią zdecydować z powodów zdrowotnych. 

Przeczytaj także: Endometrioza – choroba, o której się milczy

Niewątpliwą zaletą antykoncepcji hormonalnej jest duży wachlarz możliwości – od tabletek po dopochwowe systemy terapeutyczne. Każda kobieta może więc znaleźć coś odpowiedniego dla siebie i dopasowanego do trybu życia i stanu zdrowia

Antykoncepcja hormonalna – na co trzeba uważać?

Trzeba pamiętać, że aby antykoncepcja hormonalna była w pełni skuteczna, hormony muszą być uwalniane do organizmu regularnie. Nawet niewielki błąd może skutkować obniżeniem skuteczności preparatu. Największym ryzykiem obarczone jest zatem przyjmowanie doustnych środków hormonalnych w postaci tabletek. Jeśli bowiem po przyjęciu leku pojawią się biegunki lub wymioty – tabletka prawdopodobnie nie wchłonęła się do organizmu i sytuacja zostanie potraktowana jak ominięcie dawki.

Dieta w antykoncepcji hormonalnej

Hormonalne środki antykoncepcyjne, oprócz wielu zalet, negatywnie wpływają na zdrowie kobiety. Wymienia się wiele działań nieporządanych takich preparatów. Najczęściej obciążony zostaje układ krwionośny i wątroba. Dlatego właściwa dieta jest szczególnie ważna przy stosowaniu takiej antykoncepcji, jest to bowiem naturalna możliwość przeciwdziałania spustoszeniu, jakie może ona siać w organizmie. Warto zatem sięgać po:

  • produkty zbożowe, fasola, orzechy, pestki dyni – mają dużo witaminy B6,
  • mięso, jaja, nabiał – zawierają witaminę B12,
  • migdały, orzechy, kakao – zawierają dużo magnezu,
  • orzechy włoskie, nasiona chia, olej lniany – z powodu występujących w nich kwasów Omega-3.

Trzeba także pamiętać, jak właściwie przyjmować tabletki, jeśli wybieramy preparat przyjmowany doustnie. Choć nie ma znaczenia ani ustalona pora ani przyjmowanie równolegle posiłków – tabletek nie należy popijać sokiem z cytrusów, zwłaszcza grejpfrutwym. Zahamowany wówczas zostaje izoenzym 3A4 cytochromu P450, który jest odpowiedzialny za metabolizm estradiolu. Nie wpływa to co prawda na skuteczność metody, ale może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Leki osłabiające antykoncepcję hormonalną – na co trzeba uważać?

Wiele przyjmowanych powszechnie leków, nawet tych bez recepty, może osłabiać wpływ leków antykoncepcyjnych. Szczególną ostrożność trzeba zachować sięgając po tak niewinne leki, jak:

  • Paracetamol – choć jest to jeden z najbezpieczniejszych leków przeciwbólowych, w przypadku łączenia go ze środkami antykoncepcyjnymi trzeba pamiętać, że w małych ilościach można sobie na to pozwolić, ale nie wolno przekroczyć 3g na dobę (w przeliczeniu jest to 6 standardowych tabletek popularnego Apapu, każda po 500mg);
  • Antybiotyki – grupa antybiotyków reagujących ze środkami antykoncepcyjnymi jest bardzo duża. Należy więc każdorazowo sprawdzić lub zapytać lekarza, czy dany lek jest bezpieczny;
  • Leki przeczyszczające – każde wystąpienie biegunki jest potencjalnie niebezpieczne, dlatego nie należy stosować jednocześnie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz leków zwiększających perystaltykę jelit;
  • Leki przeciwpadaczkowe i przeciwdepresyjne – także w tym przypadku lista niebezpiecznych preparatów jest długa, dlatego należy za każdym razem przeczytać dokładnie ulotkę, a najlepiej zapytać lekarza lub farmaceutę;
  • Witamina C – jedna z najbardziej popularnych witamin, po który raz na jakiś czas sięga każdy. Tymczasem aby była bezpieczna przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, ilość przyjętej witaminy nie powinna przekraczać 1000 mg.
  • Węgiel aktywny – osoby przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne powinny także zachować szczególną ostrożność sięgając po węgiel aktywny. Wchłania on bowiem wszystkie substancje z przewodu pokarmowego – dlatego jest dobrym lekarstwem na bakterie i wirusy, ale przy okazji nie pozwala także pozostać w organizmie lekom. Węgiel należy więc przyjmować przynajmniej w czterogodzinnym odstępie od tabletek antykoncepcyjnych – a najlepiej w ogóle nie łączyć tych substancji.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC