Wiadomości

Małe tablice rejestracyjne – kto popełnił błąd? 

Niedawno pisaliśmy o pojawieniu się możliwości zamontowania małych tablic rejestracyjnych, która miała być wybawieniem właścicieli sprowadzonych z Japonii czy USA samochodów. Wymagane bowiem przez nasze przepisy oznaczenia nie mieściły się w przeznaczonym na to miejscu. Po kilku miesiącach od wprowadzenia nowych przepisów pojawiły się jednak problemy – osobom, które zdecydowały się na wymianę tablic grozi nawet kara pozbawienia wolności. 

Małe tablice rejestracyjne  

O możliwości wymiany tablic rejestracyjnych na mniejsze pisaliśmy w artykule: Małe tablice rejestracyjne już legalne! Jednak wraz z pojawieniem się pierwszych samochodów oznaczonych w ten sposób, pojawiły się problemy. Zapowiadano, że będą ułatwieniem dla właścicieli aut o małym miejscu na oznaczenie – wcześniej stosowali oni różne zabiegi, takie jak wyginanie i cięcie polskich tablic, których nie dało się zamontować. Teraz sytuacja miała się zmienić – jednak okazało się, że nowe tablice owszem, są mniejsze – ale wciąż nie pasują do aut, dla których je stworzono – okazały się za małe, co uniemożliwia montaż przy użyciu fabrycznej instalacji. Popełniono niestety jeszcze jeden, znacznie większy błąd: nowe wymiary umożliwiły umieszczenie na tablicach małej ilości znaków, mieszczą się bowiem tylko cztery, co sprawiło, że dostępnych jest bardzo niewiele kombinacji. Wprowadzonego obowiązku uzasadnienia wniosku o małe tablice rejestracyjne nikt nie przestrzegał, a urzędy wydawały tablice także bez stosownego oświadczenia – przez co z wymiany skorzystali nie tylko właściciele aut, które nie mają innej możliwości – ale każdy chętny. Tablic zatem zaczęło brakować bardzo szybko.  

Rozwiązanie problemu małych tablic 

Trudno dziś określić kto i w którym momencie popełnił błąd – jednak konsekwencje poniosą użytkownicy. Do osób, które zdecydowały się na wymianę tablic rozesłano stosowne pisma informujące o konieczności złożenia oświadczenia o powodzie wymiany tablic na małe. Urzędnicy powołują się na artykuł 233 kodeksu karnego, z którego wynika, że fałszywe oświadczenie może skutkować pozbawieniem wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Oznacza to, że już po fakcie wymiany, należy udokumentować jej potrzebę. Niestety wezwania do złożenia oświadczenia zawierają jedynie informację o grożącej karze – nie instruują natomiast, co należy zrobić, jeśli tablice były wydane bezprawnie. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zwrot tablic – jednak ich uzyskanie wiązało się z poniesieniem kosztów finansowych – niestety za błąd i lukę w przepisach będą musieli zapłacić użytkownicy. 

 ubezpieczenie OC

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC