Ubezpieczenia turystyczne

Międzynarodowy transport medyczny – co obejmują polskie polisy?

Międzynarodowy transport medyczny może okazać się kosztem, który będzie przypominał o wycieczce jeszcze przez długie lata. Rachunek na kilkaset tysięcy złotych to często konsekwencje braku polisy turystycznej lub niedokładne przeczytanie warunków umowy.   

Międzynarodowy transport medyczny 

Choć wiele osób bagatelizuje problem, zachorowanie lub wypadek w odległym kraju może skutkować nie tylko potrzebą konsultacji medycznej. Ta – choć często droga – jest możliwa do zorganizowania podczas podróży. Czasem problemy zdrowotne są jednak tak duże, że chory nie może pozostać w zagranicznym szpitalu. Kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych, które trzeba wydać na przelot specjalnym samolotem bywa i tak niższą kwotą niż długa hospitalizacja w obcym kraju. Czym jest międzynarodowy transprt medyczny? Jak wygląda opieka i kto może z niej skorzystać? 

Lotniczy transport chorego zza granicy 

Przetransportowanie chorego do Polski to często kilkudniowe zadanie dla wielu osób. Ze skomplikowania akcji wiele osób nie zdaje sobie sprawy. A przecież najważniejsze jest, by podróż nie pogorszyła stanu zdrowia chorego. Nie jest to łatwe zadanie. 

  • Wybór właściwego momentu 

Przede wszystkim trzeba wybrać właściwy czas na międzynarodowy transprt medyczny. W zależności od kraju, w którym poszkodowana osoba przebywa, podróż może trwać wiele godzin. Podczas tego czasu może być potrzebna interwencja lekarza. Dlatego trzeba wybrać moment, w którym chory będzie w na tyle dobrym stanie, że będzie miał szansę względnie dobrze znieść czas spędzony w samolocie. 

  • Lokalne zwyczaje 

Personel zwykle pracuje w tandemach lekarz-pielęgniarka. Lecąc do obcego kraju po pacjenta muszą się jednak upewnić, jakie zwyczaje panują na miejscu. Warto na przykład sprawdzić, czy lekarzami mogą być kobiety. Istnieją bowiem kraje, w których żeński personel nie będzie traktowany poważnie.  

  • Wymagania techniczne 

Oprócz tego, że sam samolot musi być przystosowany do specjalistycznego transportu, trzeba zadbać o tak prozaiczne sprawy, jak na przykład zapasowe lotnisko. Musi na nie przyjechać karetka nie kolidując z planowymi odlotami oraz szpital w bliskiej odległości.  

  • Specjalny personel samolotu 

Trzeba także pamiętać, że nie każdy lekarz może pracować w międzynarodowym transporcie medycznym. Musi to być bowiem osoba spełniająca bardzo wiele kryteriów. Przede wszystkim powinna umieć pomoc zarówno dziecku jak i osobie starszej i posiadać dużą wiedzę ogólną z zakresu wielu dziedzin medycyny i psychologii. Niezbędne jest także bardzo dobre porozumiewanie się w obcych językach – zrozumienie lokalnego personelu szpitala, z którego odbierany jest chory, może mieć kluczowe znaczenie dla dalszego leczenia pacjenta. 

Koszt transportu zza granicy 

Niestety w wielu przypadkach osoba, która uległa wypadkowi lub ciężko zachorowała za granicą, musi sama pokryć koszt związany z transportem. Często bliscy w Polsce muszą zorganizować zbiórkę lub zaciągnąć kredyt, aby zdobyć potrzebne fundusze. Spłata takiego długu może zająć wiele lat. 

Co obejmuje polisa? 

Dlaczego zdarzają się sytuacje, w których trzeba z własnej kieszeni pokryć tak duży wydatek? Wbrew pozorom zapłacić nie zawsze muszą osoby nieubezpieczone. Czasem po prostu polisa turystyczna wybrana jest źle lub nie zapewnia takiej ochrony.  

 

międzynarodowy transport medyczny

  • Zbyt niska suma ubezpieczenia 

Przede wszystkim należy pamiętać, że skoro transport na przykład z Tajlandii kosztuje 60 tysięcy euro, to ubezpieczenie o sumie gwarantowanej 10 tysięcy euro po prostu nie zapewnia tak drogiego świadczenia.  

  • Ubezpieczenie z biura podróży 

Podobny problem mogą mieć osoby, które zdecydowały się na wyjazd organizowany przez biuro podróży. Co prawda organizator ma obowiązek zagwarantować polisę, jednak żaden przepis nie określa, na jaką kwotę mają być ubezpieczeni uczestnicy. Oznacza to, że często wybierana jest najtańsza opcja, a co za tym idzie – o najwęższym zakresie gwarantowanych usług i niskiej sumie ubezpieczenia. 

  • Wyłączenia  

Problem, który pojawia się w przypadku niemal wszystkich ubezpieczeń, to pochopny wybór oferty atrakcyjnej cenowo. Dokładna analiza Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) może być kluczowa – wiele polis gwarantuje wysokie kwoty na pokrycie kosztów leczenia w przypadku zachorowania podczas zorganizowanej wycieczki, jednak odwiedzanie miejsc nieujętych w programie może być już powodem wyłączenia odpowiedzialności. Międzynarodowy transprt medyczny także nie zawsze znajduje się w pakiecie. Trzeba też wiedzieć, że wypadki po alkoholu nie są finansowane przez ubezpieczyciela – aby tak było, należy dokupić specjalne rozszerzenie. 

polisa turystyczna

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC