Ubezpieczenia na życie

Mity dotyczące ubezpieczeń na życie

Oferta ubezpieczeń na życie wciąż się rozszerza. Potrzeby klientów rosną, a towarzystwa ubezpieczeniowe starają się im sprostać. Mimo że pojawiają się coraz to nowe możliwości ochrony – ubezpieczenia na życie w podstawowej formie wciąż gwarantują taką samą ochronę. Lecz choć obecne są na polskim rynku od wielu lat, wciąż w powszechnej opinii pojawiają się mity dotyczące ubezpieczeń. Kilka z nich staramy się dziś obalić.

Jakie mity dotyczące ubezpieczeń na życie można spotkać?

Dostęp do internetu zrewolucjonizował świat. I choć w sieci znaleźć można informacje niemal na każdy temat, niektóre wiadomości ciężko wyrzucić ze świadomości Polaków. Z jakimi mitami dotyczącymi ubezpieczeń można się spotkać?

  • Uposażonym może być wyłącznie członek rodziny

Nie ma żadnych wskazań co do kwestii wyboru uposażonego. Osoba, która decyduje się na zakup ubezpieczenia, może zagwarantować wypłatę odszkodowania w razie swojej śmierci każdemu – bez względu na stopień pokrewieństwa czy też jego całkowity brak. 

  • Ubezpieczenie grupowe oraz składka odprowadzana na Narodowy Fundusz Zdrowia to wystarczające zabezpieczenie

Ubezpieczenie na życie w postaci grupowej polisy, którą oferują niektórzy pracodawcy, to niewielki koszt. Jednak także zakres ochrony nie jest zbyt szeroki. Takie ubezpieczenie gwarantuje co prawda odszkodowanie, które otrzymają najbliżsi w razie śmierci ubezpieczonego, jednak nie będzie ono zbyt wysokie. Zwykle także nie można liczyć na pokrycie kosztów leczenia w razie zapadnięcia na ciężką chorobę. W takiej sytuacji świadczenia z ZUS mogą okazać się także niewystarczające. Tylko indywidualne ubezpieczenie z odpowiednim rozszerzeniem może zagwarantować odpowiednią ochronę.

  • Droga polisa zapewni najlepszą ochronę

Niestety zakup ubezpieczenia na życie jest dużo bardziej skomplikowany. Nie zawsze cena decyduje o tym, czy oferta jest odpowiednia. Oczywiście wysokość sumy ubezpieczenia wpływa na wysokość koniecznej do opłacenia składki, jednak czynników decydujących o ostatecznej cenie jest znacznie więcej. Dlatego tak ważne jest porównanie ofert rożnych towarzystw ubezpieczeniowych – to jedyna metoda, aby zyskać pewność, że określona kwota gwarantuje najlepszą dostępną ochronę. Pomocne okazują się w tej kwestii porównywarki internetowe. Choć ostateczną decyzję warto skonsultować z doradcą, można w ten sposób zyskać pogląd o sytuacji na rynku i średniej cenie ubezpieczenia dla konkretnej osoby.

Przeczytaj także: Czy porównywarka ubezpieczeń na życie może pomóc w wyborze polisy?

  • Ubezpieczenie na życie to wieloletnie zobowiązanie, z którego nie można zrezygnować

Co prawda wiele umów ubezpieczeniowych zawieranych jest na długi czas – nawet 20 lat – można wybrać ofertę, która nie jest wieloletnim zobowiązaniem. Istnieje wiele ubezpieczeń, które trzeba opłacać znacznie krócej. Jednym z nich jest na przykład oferta towarzystwa ubezpieczeniowego AVIVA. Polisa Smart Life gwarantuje świadczenie sięgające nawet 100 000 zł, ale umowa zawierana jest jedynie na pięć lat. Z ubezpieczenia na życie można także zrezygnować. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w artykule: Czy możliwa jest rezygnacja z ubezpieczenia na życie? Jak wypowiedzieć umowę?

  • Aby podpisać umowę na ubezpieczenie na życie konieczne jest wykonanie wielu badań medycznych

Nie każde ubezpieczenie na życie wiąże się z koniecznością wykonania badań. W wielu przypadkach wystarczy wypełnienie krótkiej ankiety medycznej. Warto jednak na zadane pytania odpowiadać zgodnie z prawdą. Jeśli bowiem okaże się, ze ubezpieczyciel udowodni zatajenie choroby – odmówi wypłaty świadczenia. W przypadku, gdy zachodzi taka konieczność, towarzystwa ubezpieczeniowe sprawdzają wszystkie możliwe źródła, skąd mogą pozyskać dane na temat stanu zdrowia ubezpieczonego. 

Przeczytaj także: Po co ankieta medyczna w ubezpieczeniu na życie?

Jak obalić mity dotyczące ubezpieczeń na życie?

Fałszywych informacji na temat ubezpieczeń na życie jest wiele. Często jednak dopiero wtedy, gdy trzeba zmierzyć się z realnym problemem – sprawdzamy, czy zdobyte informacje są prawdziwe. Tymczasem w internecie dostępna jest ogromna ilość poradników, które wyjaśniają trudne kwestie. Warto z nich korzystać, aby zyskać świadomość realnej sytuacji.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC