Ogólne

Mycie samochodu – o czym trzeba pamiętać?  

Każdy samochód wymaga mycia co jakiś czas, nawet rzadko używany, trzymany w garażu. Większość kierowców nie zastanawia się nad tą czynnością i korzysta z najbardziej dostępnych możliwości, jaką jest myjnia bezdotykowa, a kiedy czasu jest mało – automatyczna. Jakie skutki może jednak mieć niewłaściwa pielęgnacja karoserii?  

Myjnia automatyczna 

Wizyta na myjni automatycznej to najszybsza metoda pozbycia się brudu z samochodu. Zwykle takie myjnie znajdują się przy stacji benzynowej, po drodze – wystarczy tylko dodatkowy kwadrans i samochód, oprócz pełnego baku, ma czyste nadwozie. Czy jednak rzeczywiście czyste? Niestety tylko na pierwszy rzut oka. Myjnie automatyczne nie tylko nie domywają auta, ale też uszkadzają lakier. Zwłaszcza, jeśli korzystasz z tańszego i szybszego programu, który pomija mycie wstępne. Do głównych grzechów automatów należą: 

  • Słabej jakości chemia  

Użyty środek myjący nie jest dobry – aby utrzymanie myjni było opłacalne, zwykle używa się taniego, kupowanego hurtem szamponu. Niestety może on wpłynąć bardzo niszcząco na lakier samochodu. 

  • Rysy 

Kręcące się szczotki uderzają o karoserię z dużą siłą – jeśli znajdował się na niej choćby najdrobniejszy piasek, lakier zostanie zarysowany. Powstaną mikroskopijne rysy, których z każdym myciem będzie przybywać, aż w końcu samochód straci blask i stanie się matowy. 

  • Mała dokładność 

Kolejną wadą myjni automatycznych jest niewielka dokładność mycia – wszystkie zakamarki, w które bez problemu dotrzesz ręcznie, szczotki automatyczne ominą. Jeśli korzystasz tylko z tej metody mycia, po jakimś czasie brud będzie tak mocno przyczepiony do lakieru, że trudno będzie się go pozbyć. 

Myjnia bezdotykowa 

Najpopularniejszą alternatywą dla myjni automatycznych, są myjnie bezdotykowe. Wyposażone są w lancę, a czasem także dodatkową szczotkę. Wydawać by się mogło, że duże ciśnienie da gwarancję porządnego umycia auta – niestety łatwo popełnić błąd, którego naprawa będzie kosztowna. 

  • Zbyt mała odległość lancy od lakieru 

Minimalna odległość, z jakiej należy myć samochód, to 25 cm. Zaleca się jednak, żeby było to więcej, nawet 40cm. Niestety większość użytkowników odruchowo zbliża lancę do lakieru, kiedy widać przyczepiony mocniej brud. Jest to bardzo niebezpieczne, woda leci bowiem pod ciśnieniem nawet 140 barów. Taka siła jest w stanie skaleczyć człowieka – a więc także zerwać warstwę lakieru. Przy większych ubytkach trzeba cały element oddać do lakiernika, a to koszt nawet kilkuset złotych. Nie należy także zbliżać zbytnio lancy do opon – badania wykazały, że może ona uszkodzić wierzchnią warstwę gumy. 

  • Rysy 

Obecność szczotek na niektórych myjniach cieszy użytkowników – trudny do zmycia brud przy użyciu szczotki łatwo schodzi. Jednak trzeba pamiętać, że szczotki używane wielokrotnie przez różnych kierowców, zawierają mnóstwo piasku – a to może być powodem powstania nawet bardzo widocznych rys. 

Samodzielne mycie auta 

Minął już czas, kiedy mycie samochodu wiązało się z zabraniem wiaderka na podwórko i szorowanie płynem do naczyń. Dziś za taki pomysł można dostać nawet 500zł mandatu. Ale są myjnie, które pozwalają na używanie własnych środków. Należy wówczas przygotować dwa wiaderka, jedno z czystą wodą, drugie z dobrej jakości detergentem, oraz miękką ściereczkę – bawełnianą albo z mikrofibry. Takie mycie to najdokładniejsza metoda pozbycia się brudu, a co najważniejsze, umożliwia usunięcie nawet starych jego warstw, których nie widać po myciu automatycznym. Należy jedynie pamiętać, aby na koniec samochód wytrzeć – w przeciwnym razie krople wody wyschną zostawiając brzydkie plamy. Do tego celu należy użyć specjalnych ręczników z mikrofibry, dzięki temu na lakierze nie pozostaną smugi. Trzeba pamiętać, że uszkodzenia powstałe wskutek złej konserwacji samochodu, wszelkie rysy i korozje – nie są powodem do uzyskania odszkodowania nawet z dobrego ubezpieczenia Autocasco, a znacząco obniżają wartość auta.  

ubezpieczenie OC

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC