Ubezpieczenia mieszkania

Najczęstsze wypadki w mieszkaniach – od czego trzeba się ubezpieczyć?

Ubezpieczenie mieszkania wydaje się oczywistą potrzebą. Polisę powinni posiadać zarówno właściciele nieruchomości, jak i osoby wynajmujące. Warto jednak wiedzieć, jakie są najczęstsze wypadki w mieszkaniach – świadomość daje to obraz tego, jak bardzo potrzebna jest ochrona.

Jakie są najczęstsze wypadki w mieszkaniach? Przed czym powinna chronić polisa?

Ubezpieczenie mieszkania niestety często wybierane jest w pośpiechu, bez zastanowienia. Najważniejszym kryterium bywa cena – a przecież to nie ona stanowi o przydatności polisy. Aby zdać sobie sprawę z tego, przed czym należy się zabezpieczyć, warto przyjrzeć się statystykom. Najczęstsze wypadki w mieszkaniach to te sytuacje, które są najbardziej prawdopodobne, i przed którymi trzeba się ubezpieczyć.

  • Zalanie

Bezsprzecznie najczęstsze wypadki w mieszkaniach dotyczą zalania. Powodem są przeważnie pękające wężyki od sprzętów domowych – takich jak pralka czy zmywarka. Zdarza się także, że problem stanowi uszkodzony zawór. Jak się zabezpieczyć? Przede wszystkim wychodząc z domu na dłużej warto zakręcić główny zawór wody. Nie należy także zostawiać włączonej pralki czy zmywarki – jeśli awaria wystąpi podczas nieobecności właściciela może dojść do zalania sąsiadów. Czasem jednak mimo wszystko nie uda się uniknąć problemów, wówczas standardowa polisa mieszkaniowa może nie wystarczyć – warto mieć jeszcze OC w życiu prywatnym. 

  • Włamania

Niestety mimo nowoczesnej technologii i możliwości stosowania zabezpieczeń antywłamaniowych czy alarmów, wciąż dochodzi do włamań. Najczęstsze wypadki w mieszkaniach obejmują także takie niebezpieczeństwa – są one na drugim miejscu w rankingu zdarzeń zagrażających mieniu. Złodzieje są coraz sprytniejsi –  zdarza się na przykład podszywanie włamywaczy pod kominiarzy czy ekipy remontowe. W ostatnim czasie łupem padają przeważnie nowe mieszkania, choć wydawałoby się, że są lepiej chronione. Nie znaczy to, że nie warto inwestować w zabezpieczenia, wręcz przeciwnie. Ale dobrym rozwiązaniem jest też ubezpieczenie mieszkania rozszerzone o ochronę przed włamaniem i rabunkiem. 

  • Pożar

Poważną i częstą przyczyną zniszczenia mienia jest także wybuch pożaru. Dotyczy aż 9% szkód powstających w mieszkaniach. Ryzyko wybuchu pożaru wzrasta zimą, gdy włączone są urządzenia, służące do dogrzania wnętrza. Powszechnie używane są kominki czy piecyki gazowe. Niestety tego typu sprzęty wymagają znacznego zwiększenia ostrożności. Dobrą wiadomością jest to, że ubezpieczenie od pożaru znajduje się zwykle w każdej, nawet najbardziej podstawowej polisie mieszkaniowej. Jednak nie chroni ono wyposażenia, a jedynie same mury. Posiadanie cennych przedmiotów i drogiego wyposażenia powinno skutkować rozszerzeniem ochrony także o te elementy.

  • Przepięcie

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale dość często powodem ubiegania się o odszkodowanie są przepięcia. Zmiana napięcia w gniazdku może zniszczyć podłączony do niego sprzęt, ale także może doprowadzić do pożaru. Wówczas straty są znacznie większe. Do przepięć najczęściej dochodzi w starych domach i mieszkaniach, gdzie nieprawidłowo przeprowadzono naprawy. Ale czasem powodem jest uderzenie pioruna. W umowach ubezpieczeniowych te zjawiska określane są różnie. Czasem ochrona przed przepięciami dostępna jest już w podstawowym wariancie polisy, a czasem stanowi dodatek, który trzeba kupić osobno. W niektórych przypadkach (np. w ofercie towarzystwa ubezpieczeniowego Compensa), rozróżnia się przepięcie od przepięcia elektrycznego. To pierwsze dotyczy właśnie gwałtownego wzrostu napięcia w gniazdku, spowodowanego zjawiskami atmosferycznymi. Szukając odpowiedniej ochrony warto także sprawdzić, czy nie jest konieczne dokupienie rozszerzenia, które umożliwi także poszukiwanie przyczyny zdarzenia na koszt ubezpieczyciela. 

najczęstsze wypadki w mieszkaniach

Czy jest recepta na najczęstsze wypadki w mieszkaniach?

Mimo ostrożności właścicieli lub lokatorów wypadki zdarzają się. Wystarczy chwila nieuwagi. Często też na powstanie szkody nie można mieć wpływu – tak jest w przypadku przepięcia spowodowanego burzą. Jedynym pewnym i skutecznym rozwiązaniem jest dobre ubezpieczenie. Aby było kompletne, potrzebne jest ubezpieczenie murów (zawarte w każdej podstawowej ofercie) i dobranie rozszerzeń – a więc przynajmniej ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem, (ale w zależności od sytuacji można wybrać też inne). Warto też zainwestować w OC w życiu prywatnym – w razie uszkodzenia mienia sąsiadów można będzie liczyć na odszkodowanie. 

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC