Ubezpieczenia turystyczne

Wybierasz się w podróż? Znajdź najlepsze ubezpieczenie turystyczne!

Nawet osoby, które niechętnie opuszczają zacisze domowe, raz na jakiś czas wyjeżdżają. Nie zawsze muszą to być wakacje – czasem trzeba odwiedzić inne miasto (czy nawet kraj) ze względu na obowiązki służbowe. Bez względu jednak na cel podróży, warto kupić polisę turystyczną, nawet na krótki wyjazd. Dobrze skonstruowana pozwoli uniknąć wielu problemów, nie tylko zdrowotnych. 

Ubezpieczenie turystyczne 

Ubezpieczenie turystyczne chroni podczas podróży – niezależnie od tego czy ma ona charakter turystyczny czy też zawodowy. Powodów wyjazdu może być wiele, a ubezpieczenie przydaje się w każdym z nich. Dobrze wybrana polisa zapewnia bezpieczeństwo nie tylko w razie problemów zdrowotnych, z czego nie zdaje sobie sprawy wiele osób. W zależności od wybranego zakresu ochrony, polisa może pomóc także w przypadku utraty bagażu czy nawet wyrządzenia komuś nieumyślnej szkody. Co zatem można znaleźć w ubezpieczeniu podróżnym? 

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL)

To bez wątpienia najważniejszy element każdej polisy turystycznej. Nawet, jeśli zwykle nie chorujesz i nie przewidujesz potrzeby pomocy lekarskiej podczas wakacji czy wyjazdu służbowego, inna flora bakteryjna, panująca zwłaszcza w odległych krajach, może być przyczyną zupełnie niespodziewanej reakcji organizmu. Także próbowanie lokalnych specjałów wiąże się z ryzykiem wystąpienia problemów żołądkowych. Inną sprawą trudną do przewidzenia jest wpływ innego klimatu – zmiana strefy czasowej i temperatury także może być przyczyną kłopotów zdrowotnych. Zagrożeń jest wiele i wbrew pozorom potrzeba konsultacji medycznej pojawia się częściej, niż byśmy chcieli, a jej koszt za granicą może być bardzo wysoki. Dlatego przy wyborze ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na wysokość sumy gwarancyjnej, przeznaczonej na ten cel – nie należy dać się skusić tańszej polisie, która oferuje niską kwotę ubezpieczenia kosztów leczenia, gdyż w razie potrzeby hospitalizacji, pieniądze z polisy mogą nie wystarczyć i mimo opłacenia składki, będziesz musiał dopłacić do zabiegów czy wykonanych badań. 

  • Czy podczas wyjazdów zagranicznych wystarczy EKUZ? 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) często traktowana jest jako zamiennik polisy turystycznej. Niestety przekonanie o tym, że będzie równie pomocna, jest błędne. Co prawda na terenie Unii Europejskiej i państw należących do EFTY uprawnia ona posiadacza do korzystania z publicznej służby zdrowia, jednak tylko w takim zakresie, w jakim korzystają z niej mieszkańcy. A w wielu krajach nie ma bezpłatnych usług medycznych – za część konsultacji czy badań trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Biorąc pod uwagę obowiązującą walutę – może się to okazać dużym wydatkiem dla osób przyjeżdżających z Polski. Ponadto EKUZ zabezpiecza jedynie dostęp do podstawowych świadczeń medycznych – nie zabezpiecza odpowiedzialności cywilnej ani nie chroni bagażu. Warto pamiętać także o innych elementach ubezpieczenia turystycznego, które mogą okazać się jeszcze bardziej potrzebne niż dostęp do opieki medycznej. 

  • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

To równie ważny element każdej polisy turystycznej – gwarantuje bowiem bezpieczeństwo finansowe w razie nieszczęśliwego wypadku. Może się okazać szczególnie przydatne, jeśli w wyniku kontuzji powrót do zdrowia wymaga długiej rehabilitacji, co uniemożliwia wykonywanie obowiązków. Wówczas wypłacone świadczenie pozwoli zachować bezpieczeństwo finansowe mimo braku możliwości pracy zawodowej. 

  • Pakiet Assistance

Kolejnym nieodzownym elementem dobrego ubezpieczenia podróżnego jest pomoc Assistanse. W skład tego pakietu wchodzą różne usługi, w zależności od wybranego ubezpieczyciela. Zwykle ta opcja zapewnia pomoc w organizacji transportu medycznego, usługi informacyjne czy nawet pomoc prawną. 

  • Dodatki do ubezpieczenia turystycznego

Poza najważniejszymi elementami polisy, warto sprawdzić także dostępne rozszerzenia. Zwykle można zawrzeć dodatkowo wybrać: 

  • Ubezpieczenie bagażu

Podczas podróży może się okazać, że bagaż uszkodził się w luku bagażowym, zaginął lub został skradziony. Nie tylko utrata cennych przedmiotów może być problemem – także przedmioty codziennego użytku, których nie można kupić na miejscu, mogą skomplikować wyjazd. Warto sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje ochroną także sprzęt elektroniczny – w przypadku niektórych polis ich zaginięcie może stanowić podstawę wyłączenia odpowiedzialności. 

  • Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu

Jeśli planujesz wyjazd z dużym wyprzedzeniem, warto także wcześniej kupić polisę. Jeśli z jakiegoś powodu nie będziesz mógł pojechać – ubezpieczyciel zwróci Ci część poniesionych już kosztów. Warto jednak sprawdzić, w jakich sytuacjach wypłacane jest świadczenie – nie każdy powód rezygnacji może być podstawą ubiegania się o świadczenie. 

  • Ubezpieczenie zaostrzenia objawów chorób przewlekłych

Nawet, jeśli posiadasz wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia, nie otrzymasz świadczenia, jeśli korzystasz z pomocy medycznej z powodu choroby, o której wiedziałeś przed wyjazdem. Aby móc bezpłatnie leczyć jej objawy, musisz wykupić dodatkowe rozszerzenie. 

Ubezpieczenie turystyczne online 

Ubezpieczenie turystyczne jest bardzo często kupowane nie w agencji, a właśnie w Internecie. Ponad połowa osób kupuje polisę dopiero dwa dni przed wyjazdem, 0,5% wybiera ochronę w dniu wyjazdu – to zdecydowanie za późno, aby udać się do agencji czy spotkać z agentem. Wiedzą o tym także ubezpieczyciele, dlatego większość ofert udostępniają także tą drogą. W ciągu kilku minut można wybrać ofertę, wypełnić wniosek i opłacić polisę. Jednak trzeba pamiętać, żeby zarezerwować sobie czas na dokładne przeczytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU), aby pochopnie nie podjąć decyzji i nie wybrać polisy, która okaże się nieprzydatna.  

Ubezpieczenie turystyczne – cena 

Ubezpieczenie podróżne zwykle nie jest dużym wydatkiem, ceny zaczynają się już od kilku złotych za dzień. Jeśli wybierasz się na przykład do Wiednia na 4 dni – jako osoba zdrowa zapłacisz od około 5zł za dzień (PZU, Nationale Nederlanden) do 15-20zł (Aviva, Europa). W tych samych towarzystwach ubezpieczeniowych osoba przewlekle chora musi liczyć się jednak z prawie 100% wzrostem ceny.  

Najlepsze ubezpieczenie turystyczne 

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie ubezpieczenie jest najlepsze – wszystko zależy od tego, jakie rozszerzenia wybierzesz i na jaką sumę zamierzasz się ubezpieczyć. Na pewno więcej trzeba zapłacić za ubezpieczenie odpowiednie dla osób uprawiających sporty ekstremalne – ale nie warto oszczędzać na polisie, sporty wysokiego ryzyka częściej narażają turystę na kontuzję, warto dopłacić kilka złotych, aby cieszyć się w pełni wakacjami. Na pewno przy wyborze polisy należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – nawet najlepsza oferta przy bliższej analizie może okazać się nietrafiona. To, czy ubezpieczenie jest najlepsze, czy nie – zależy zawsze od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Polisa powinna przede wszystkim być dobrze dopasowana do sytuacji. 

ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC