Ubezpieczenia OC

Najtańsze OC – wpływ marki na cenę

Polisa OC to ubezpieczenie obowiązkowe, w związku z czym jest uregulowane prawnie i ma taki sam zakres dla każdego posiadacza auta. Jedyną różnicą, którą też konkurują ubezpieczyciele – jest cena. Od czego zależy cena ubezpieczenia OC i czy marka samochodu ma na nią wpływ?

Na cenę ubezpieczenia OC wpływa kilka czynników:

  • wiek kierowcy,
  • staż posiadania prawa jazdy,
  • miejsce zamieszkania,
  • bezszkodowa jazda,
  • a nawet stan cywilny,
  • pojemność silnika samochodu,
  • wiek, przebieg i rocznik auta,
  • oraz model i marka pojazdu.

Ryzyko wypadku decyduje o cenie za OC

Najważniejszym kryterium, które decyduje o cenie – jest ryzyko. Ubezpieczyciele, wyliczając składkę za polisę, szacują jak duże jest ryzyko wystąpienia szkody. Zakładają więc, że młody niedoświadczony kierowca stanowi większe ryzyko na drodze niż osoba z kilkunastoletnim stażem, charakteryzująca się bezwypadkową jazdą. Wiadomym jest, że ten pierwszy zapłaci więcej, a ten drugi mniej.

Najtańsze OC w Rzeszowie

Kolejnym czynnikiem jest miejsce zamieszkania. A co to dokładnie oznacza? Otóż chodzi o wypadki. O ich częstotliwość i zagęszczenie. Z reguły w małych miejscowościach wypadki zdarzają się rzadziej, z kolei w większych miastach, gdzie jest duże zatłoczenie na drogach, a także korki i inne przeszkody, do wypadków dochodzi zdecydowanie częściej. A więc i cena za polisę będzie znacznie wyższa.

Obecnie najwięcej za OC zapłacą mieszkańcy Warszawy, Wrocławia i Gdańska. Z kolei najniższą składkę za OC ubezpieczyciele oferują dla mieszkańców Rzeszowa.

Ponadto ubezpieczyciele biorą też pod uwagę stan cywilny kierowcy. Statystyki wskazują, że osoby będące w związku małżeńskim i posiadające dzieci rzadziej powodują wypadki. Być może wynika to z ich poczucia odpowiedzialności za życie najbliższych im osób. A taki stan oznacza, że cena za OC dla nich też będzie nieco niższa.

Jak marka i model samochodu wpływają na cenę OC?

Marka i model samochodu również mają duże znaczenie dla Ubezpieczycieli. Według danych, gromadzonych przez TU wypadkom z winy kierowcy najczęściej ulegają konkretne modele aut. Są to przede wszystkim auta prestiżowe i samochody sportowe.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż przyczyn tego należy doszukiwać się w kilku powodach. Często jest po prostu tak, że konkretna marka samochodu skorelowana jest z określonym silnikiem. Sportowe samochody, albo marki prestiżowe mają z reguły większą pojemność silnika. Przez co kierowcy decydują się na dynamiczną, często niezbyt bezpieczną jazdę.

Takie „szarżowanie” na drodze częściej doprowadzi do wypadku niż spokojna i zrównoważona jazda.

Z kolei auta, tak zwane „rodzinne” są wolniejsze i kierowane przez osoby zamężne lub posiadające dzieci, przez co ryzyko wypadku jest mniejsze.

Dane za pierwszy kwartał 2020 r. wskazują, że średnio najwięcej za OC zapłacili właściciele BMW, a najmniej – posiadacze Skody.

Gdzie najtańsze OC?

W przypadku ubezpieczenia OC warto zrobić porządne rozpoznanie rynku. Może się bowiem okazać, że różnice w cenie w różnych TU będą wynosić nawet 500 zł!

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy ubezpieczeniowego, który wykona rzeczywistą kalkulację składki u ponad 17 ubezpieczycieli. To dopiero możliwość wyboru!

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!