Zadzwoń teraz:
Ogólne

Nauka za granicą  – jakie ubezpieczenie powinien mieć student w obcym kraju?

Wyjazdy podczas studiów od lat cieszą się niesłabnącą popularnością – takie programy jak choćby Erasmus każdego roku kuszą atrakcyjnością wielu młodych ludzi. Wyjazd to bowiem wspaniały czas na zawiązanie nowych, międzynarodowych przyjaźni i poznanie obcej kultury. Nauka za granicą to jednak także obowiązki – oprócz zaliczania egzaminów w obcym języku niezbędne jest także odpowiednie ubezpieczenie. Jakie polisy są wymagane przez uczelnie na całym świecie?

Nauka za granicą – z czym się wiąże?

Nauka za granicą kojarzy się przede wszystkim z koniecznością zaliczania egzaminów w obcym języku, słuchania wykładów czy wykonywanie zadań podczas ćwiczeń według często nieznanych zasad. Tymczasem sam pobyt na obcej uczelni to także obowiązek odpowiedniego ubezpieczenia. Uczelnie mają w tym względzie różne wymagania – warto wiedzieć jakie!

Ubezpieczenie za granicą – jaką polisę musi mieć student?

Ubezpieczenie podczas nauki za granicą zwykle jest obowiązkowe, ale musi zawierać tylko niezbędne elementy. Tymczasem przede wszystkim wyjeżdżając na dłużej obowiązkiem odpowiedzialnej osoby jest zadbanie o posiadanie karty EKUZ. Taka karta potwierdza ubezpieczenie we własnym kraju i umożliwia dostęp do opieki medycznej na miejscu. Działa jednak tylko w Europie, a jej zakres umożliwia korzystanie z pomocy lekarza tylko w takim zakresie, w jakim z państwowej służby zdrowia korzystają mieszkańcy. Jeśli więc za niektóre świadczenia trzeba zapłacić z własnej kieszeni – także student będzie musiał pokryć te wydatki, nawet jeśli w Polsce byłyby dla niego bezpłatne.

Przeczytaj także: Ile wynoszą koszty leczenia za granicą z EKUZ?

Nauka za granicą – czego wymagają uczelnie?

Ale EKIUZ to tylko jeden z wariantów zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Dużo skuteczniejsze jest ubezpieczenie wykupione na własną rękę – tylko jak to zrobić? Przede wszystkim większość uczelni wymaga posiadania NNW, a więc ochrony przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. To podstawowa ochrona podczas nauki za granicą – dzięki niej nie trzeba się martwić, że złamanie nogi czy ręki będzie stanowiło problem natury finansowej. 

Inne ubezpieczenia potrzebne podczas nauki za granicą

NNW, choć zwykle jest jedyną polisą wymagają przez uczelnię, nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że choć ubezpieczyciel pokryje koszty związane na przykład ze złamaniami – nie pomoże, gdy będzie konieczna operacja, na przykład wycięcie wyrostka robaczkowego czy inny zabieg chirurgiczny. W takiej sytuacji niezbędne jest ubezpieczenie kosztów leczenia (KL). Na tym jednak także potrzeby się nie kończą. 

Ubezpieczenie bagażu podczas nauki za granicą

Warto pomyśleć także co się stanie, gdy jakaś sytuacja spowoduje utratę bagażu. Wyjazd na Erasmusa to wiele miesięcy poza domem – nie warto więc ryzykować. Na szczęście polisy turystyczne umożliwiają, oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia i NNW, także zabezpieczenie posiadanego majątku. Jeśli polisa turystyczna wybrana przez studenta na podróż posiada takie rozszerzenie, nie trzeba się martwić o zgubiony czy skradziony plecak, nawet jeśli do zdarzenia dojdzie tuż po przyjeździe.

Ubezpieczenie OC podczas nauki za granicą

Jeśli zapada decyzja o zakupie ubezpieczenia turystycznego ze wszystkimi dodatkami – warto także zadbać o posiadanie ubezpieczenia OC – a więc polisy, która chroni przed odpowiedzialnością cywilną. W sytuacji, gdy za granicą coś złego się stanie i niezbędne jest wypłacenie odszkodowania osobie trzeciej – taka polisa może być wybawieniem. Studia za granicą są bowiem zwykle i tak sporym wydatkiem, a studenci nie należą do majętnej grupy osób. Dlatego kiedy potrzebne jest świadczenie dla obcej osoby – koszt może być nie do udźwignięcia. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść ubezpieczyciel, który pokryje wszystkie wydatki.

Ubezpieczenie grupowe na macierzystej uczelni

Może się zdarzyć, że student wyjeżdżający na Erasmusa posiada już polisę NNW w ramach grupowego ubezpieczenia oferowanego przez uczelnię macierzystą. Być może jest to wystarczająca ochrona, aby wyjechać – ale żeby się tego dowiedzieć trzeba dokładnie przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia i sprawdzić, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.

ubezpieczenie dla studenta

Nauka za granicą  – jakie ubezpieczenie powinien mieć student w obcym kraju?
5 (100%) 3 glos[y]
The following two tabs change content below.
Avatar

Małgorzata Stępień

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!