Ubezpieczenia turystyczne

Niebezpieczeństwa podczas wakacji – na co trzeba uważać?

Urlopowy wypoczynek bywa niespodziewanie przerwany. Taka sytuacja miała miejsce w sobotę (20.06.2020r.) na chorwackiej plaży. Przebywający tam turyści zauważyli bowiem podpływającego do brzegu rekina. Niebezpieczeństwa podczas wakacji zdarzają się bowiem w najmniej oczekiwanych momentach.

Rekin na plaży w Dubrowniku

Niedawno turyści przebywający na popularnej plaży Copacabana niedaleko Dubrownika zostali nieoczekiwanie narażeni na niebezpieczeństwo. Otóż w wodzie pojawił się rekin. Natychmiast wprowadzono zakaz kąpieli, nikomu na szczęście nic się nie stało. Choć nie ma w tej kwestii pewności, ustalono, że prawdopodobnie był to żarłacz błękitny, który osiąga długoś 4 metrów. Dotąd potwierdzono jedynie 13 przypadków ataku tego zwierzęcia na człowieka, z czego cztery były śmiertelne. Być może w tym przypadku nie istniało realne zagrożenie, ale nigdy nie można mieć pewności – zwłaszcza, że nie wiadomo na pewno jakiego rodzaju ryba to była. 

Inne niebezpieczeństwa podczas wakacji

Choć rekin to rzadki gość przy brzegach Chorwacji, w czasie urlopu można spotkać się z bardziej prawdopodobnymi zagrożeniami. Niebezpieczeństwa podczas wakacji mogą spotkać wszystkich urlopowiczów – także tych pozostających w Polsce. W tym roku, z powodu epidemii, w kraju zostanie większość Polaków, dlatego warto przyjrzeć się temu, na co są narażeni.

  • Kleszcze

Prawdziwą zmorą przebywających na świeżym powietrzu osób w miesiącach wakacyjnych są kleszcze. Choć owady te są aktywne od marca do listopada – przez większość tych miesięcy chroni nas ubranie. Długie spodnie czy kurtka są skutecznym zabezpieczeniem przed użądleniem. Inaczej jest latem, kiedy wyciągamy z szaf sukienki i koszulki z krótkim rękawem. Wówczas odsłonięta skóra jest niestety narażona na kleszcze. Choć w większości przypadków wystarczy wyjąć pajęczaka ze skóry i nic się więcej nie dzieje, kleszcze przenoszą groźne dla człowieka choroby, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Więcej na temat objawów choroby i właściwym postępowaniu przeczytasz w artykule: Borelioza – latem uważaj na kleszcze!

  • Udar i poparzenie słoneczne

Kolejnym zagrożeniem podczas gorących dni lata są udary i poparzenia słoneczne. Choć w tym roku pogoda jest bardzo zmienna i w wielu częściach kraju przeważają chmury – jest to tym bardziej niebezpieczne, że nikt nie spodziewa się nagłego pojawienia się słońca. Często wieje także chłodny wiatr i turyści pozwalają sobie na przykład na drzemkę na plaży. To zaś może być bardzo zgubne – niezbyt wysoka temperatura nie powoduje, że słońce nie opala i można się narazić na poparzenia słoneczne. Synoptycy przewidują także, że niebawem pojawią się także upały, które niosą ryzyko odwodnienia i udarów.

Przeczytaj także: Upał – jak sobie z nim radzić?

  • Utonięcia

Każdego roku latem zwiększa się także ilość utonięć. Nieodpowiedzialne zachowanie nad wodą to poważny problem, którego nie udaje się wyeliminować. Niestety ludzie często przeceniają swoje umiejętności i kąpią się w niestrzeżonych miejscach, w których o tragedię nietrudno. Nie każdy także wie, jak rozpoznać topiącą się osobę i jak jej pomóc. Tymczasem widok wymachującego rękoma i krzyczącego człowieka to fikcja, którą znamy z filmów. Jak jest naprawdę? Przeczytasz w artykule: Ratowanie tonącego – jak zareagować właściwie?

  • Zatrucia pokarmowe

Podczas wakacji częściej niż zwykle zdarzają się także zatrucia pokarmowe. Jedzenie poza domem, często w niesprawdzonych miejscach, a nawet picie wody podczas zagranicznej wycieczki – może okazać się zgubne w skutkach. Dlatego wyjeżdżając na urlop trzeba pamiętać o tym, że konieczne jest zachowanie nadzwyczajnej ostrożności oraz zakup dobrego ubezpieczenia turystycznego. Zatrucie pokarmowe może bowiem skutecznie zepsuć urlop, warto więc mieć możliwość odwiedzenia lekarza, także za granicą.

  • Złamania

Warto także pamiętać, że podczas wakacji często dochodzi także do złamań czy zwichnięć, zwłaszcza w górach. W takiej sytuacji także przydaje się polisa turystyczna – bo o ile w Polsce za akcje ratownicze nie trzeba płacić, o tyle za granicą może to już nie być takie oczywiste.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie górskie – czy pokrywa koszty ratownictwa?

Ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC