Wiadomości

Niedziela handlowa 2018

W marcu bieżącego roku (tj. 2018) wprowadzono zakaz handlu w wybrane niedziele. Proces, dążący do zamknięcia sklepów podzielono na etapy – w 2018 roku możemy kupować w dwie niedziele w miesiącu, w przyszłym roku sklepy otwarte będą już tylko w jedną niedzielę, aby ostatecznie w 2020 roku całkiem zniknął handel w ten dzień tygodnia.

Niedziela handlowa

Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę miało różne cele, jednym z nich miało być skierowanie uwagi polskich rodzin na inne możliwości spędzania wspólnie wolnego czasu. Jednak ustawa o zakazie prowadzenia sprzedaży w te dni wywołała falę obaw. Dziś, pół roku po wprowadzeniu nowego prawa, można już ocenić, jaki faktyczny wpływ na sprzedaż mają zapisy oraz jak radzą sobie z nimi sklepy, głównie duże sieci handlowe.

Niedziela handlowa – kogo nie dotyczy zakaz handlu?

Zakaz nie obejmuje jednak wszystkich punktów handlowych – od reguły wyznaczono aż 32 wyjątki. Dopuszczono możliwość prowadzenia handlu w następujących punktach:

  1. kwiaciarnie,
  2. apteki ,
  3. hurtownie farmaceutyczne,
  4. sklepy zajmujące się sprzedażą ryb,
  5. stacje benzynowe,
  6. punkty opieki medycznej dla zwierząt,
  7. sklepy z pamiątkami oraz dewocjonaliami,
  8. sklepy z prasą, biletami komunikacyjnymi oraz tytoniem,
  9. poczty,
  10. infrastruktura krytyczna,
  11. hotele,
  12. punkty prowadzące działalność kulturalną,
  13. punkty prowadzące imprezy,
  14. dworce i porty,
  15. lotniska,
  16. strefy bezcłowe,
  17. punkty handlowe w środkach komunikacji (np. na statkach, w pociągach),
  18. więzienia,
  19. placówki znajdujące się na terenach wojskowych,
  20. sklepy internetowe,
  21. automaty,
  22. sprzedaż detaliczna prowadzona przez rolników,
  23. sprzedaż maszyn rolniczych,
  24. zakłady pogrzebowe,
  25. piekarnie,
  26. cukiernie,
  27. lodziarnie,
  28. kawiarnie ,
  29. restauracje i inna działalność gastronomiczna,
  30. hurtownie rolno-spożywcze,
  31. skup wyrobów gospodarstw rolnych,
  32. działalność handlowa prowadzona przez właściciela w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Z podanej listy wynika, że bez przeszkód można korzystać z popularnych platform zakupowych w Internecie, w tym także z rozwiązań do wyszukiwania, porównywania i kupowania ubezpieczeń, także za pośrednictwem naszego Przewodnika Ubezpieczeniowego.

 

Niedziela handlowa – zmiana organizacji pracy sklepów

Tak duża liczba wyjątków sprawia, że niemal każda działalność poza dużymi sieciami handlowymi może zostać zwolniona z zakazu, choćby na podstawie pracy właściciela i jego rodziny (jednak osoba pracująca jako krewny nie może pobierać wynagrodzenia ani pracować odpłatnie w inne dni tygodnia). W najgorszej sytuacji znalazły się markety – ale dzięki wprowadzonym zmianom organizacyjnym, po sześciu miesiącach od wprowadzenia nowej ustawy, nie odnotowano większych strat. Na czym polega zmiana? Przede wszystkim wydłużono godziny otwarcia sklepów w tygodniu i soboty poprzedzające niedziele objęte zakazem. Ponadto sieci handlowe prowadzą konsekwentną politykę informowania klientów o nadchodzącym zamknięciu sklepu ze względu na drugą lub trzecią niedzielę miesiąca. Dzięki tym zabiegom udało się ograniczyć straty związane z zamknięciem sklepów w niedziele, ale nie wszyscy pracownicy obsługi są z tego powodu zadowoleni – zmieniły się bowiem ich godziny pracy, często na bardzo niewygodne.

niedziele handlowe 2018

 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC