Ubezpieczenia na życie

Nieopłacenie składki ubezpieczenia na życie – jakie może mieć konsekwencje?

Czasem nieopłacenie składki ubezpieczenia na życie jest po prostu niedopatrzeniem. W niektórych sytuacjach może być także konsekwencją problemów finansowych. Ale w obu przypadkach skutki braku wpłaty są takie same.

Jakie skutki może mieć nieopłacenie składki ubezpieczenia na życie w terminie?

Skutki nieopłacenia składki ubezpieczenia na życie w terminie mogą być bardzo niekorzystne. Wszystko zależy oczywiście od tego, jakie warunki zapisano w umowie. A ta może być różna w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto zatem przed podpisaniem umowy sprawdzić, co stanie się, gdy składka zostanie zapłacona za późno. W większości firm ochrona zostanie zawieszona. Co to znaczy?

Co oznacza zawieszenie ochrony?

Zawieszenie ochrony oznacza, że co prawda możliwe jest kontynuowanie ubezpieczenia po opłaceniu zaległości, ale w czasie, kiedy termin upłynął, a wpłaty brak – ochrona nie będzie obowiązywać. To znaczy, że jeśli po okresie zwłoki wszystkie zaległości zostaną spłacone, a w czasie trwania zawieszenia ochrony nie dojdzie do żadnego wypadku – nic się nie stanie. Ubezpieczenie będzie normalnie kontynuowane.

Co się stanie, gdy w czasie zawieszenia ochrony dojdzie do wypadku?

Bez względu na to, przed czym chroni ubezpieczenie i jakie dodatki zostały kupione, w czasie zawieszenia ochrony żadne zdarzenie ubezpieczeniowe nie będzie skutkowało wypłatą odszkodowania. 

Przykład:

Jeśli ubezpieczony korzysta z ochrony na wypadek ciężkiego zachorowania i nie zapłacił składki w terminie, ubezpieczenie zostaje zawieszone. Jeśli więc w tym czasie zostanie postawiona diagnoza, ubezpieczonemu nie będzie należało się odszkodowanie.

Skutki nieopłacenia składki ubezpieczenia na życie w zależności od ubezpieczenia mogą być inne

W zależności od tego, z jakiego typu ubezpieczeniem mamy do czynienia, zasady postępowania będą inne. 

  • Indywidualne ubezpieczenie na życie

W przypadku indywidualnie wykupionej polisy scenariusz jest zwykle trzystopniowy. Najpierw ubezpieczyciel wzywa do zapłaty. Jeśli to działanie nie przyniesie efektów – ochrona zostaje zawieszona. Jeśli mimo wszystko ubezpieczony nie wniesie koniecznej opłaty, umowa zostanie całkiem rozwiązana.

  • Ubezpieczenie grupowe

Inaczej jest w przypadku ubezpieczenia grupowego. To wyjątkowa polisa, bowiem składek nie płaci osobiście ubezpieczony, ale pracodawca. 

Przeczytaj także: Kiedy można kupić ubezpieczenie grupowe?

To na nim zatem spoczywa odpowiedzialność dotrzymywania terminów – jeśli się spóźni, pracownicy mogą zostać pozbawieni ochrony. Ale nie od razu tak się stanie – zwykle w umowie ubezpieczeniowej podany jest czas, o jaki można się spóźnić z wpłatą składki. Przeważnie ubezpieczyciel pozwala na trzydziestodniowe opóźnienie, później ochrona zostanie zawieszona, a w dalszej perspektywie – umowa przestanie obowiązywać.

  • Ubezpieczenie oszczędnościowe

W przypadku takiej polisy najistotniejszy jest fakt, że brak wpłat zatrzyma powiększanie się odłożonej kwoty. W przypadku polisy posagowej może to oznaczać mniejsze oszczędności zgromadzone dla dziecka, a te przecież powinny rosnąć. Poza tą kwestią, zasada postępowania w przypadku ubezpieczenia oszczędnościowego jest taka sama, jak przy indywidualnej polisie na życie. Umowa zostanie zawieszona, a przy dłuższym zaleganiu z wpłatą – przestanie obowiązywać.

Dlaczego dochodzi do nieopłacenia składki ubezpieczenia na życie?

Nieopłacenie składki bywa skutkiem roztargnienia lub chwilowym brakiem płynności finansowej. Zdarza się jednak, że polisa nie została dobrze dopasowana do możliwości ubezpieczonego, w konsekwencji trudno jest zapłacić wymaganą składkę z otrzymywanej pensji. Ale największy problem mają te osoby, które nie płacą ze względu na ciężki stan zdrowia. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której ubezpieczona osoba ulega wypadkowi lub nagle zachoruje – a w konsekwencji składki nie zostaną opłacone. Jeśli najbliżsi nie wiedzą o ubezpieczeniu, prawdopodobnie także nie opłacą składek w terminie. A to oznacza poważne problemy. 

Przykład:

Ubezpieczony ma wykupioną polisę tylko na wypadek śmierci. Tymczasem nagle ciężko zachoruje, a bliscy nie wiedzą o konieczności opłacenia składek. Jeśli po kilku miesiącach ubezpieczony umrze, uposażeni nie dostaną odszkodowania, gdyż ochrona prawdopodobnie zdąży już wygasnąć.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC