Ubezpieczenia na życie

Nietolerancja glutenu 

Gluten to białko zawarte w pszenicy, jęczmieniu i życie. Czasem jest także dodatkowym składnikiem alkoholu, pasztetu czy innych złożonych produktów żywnościowych. Przeważnie jest dobrze tolerowany przez organizm – niestety u niektórych osób występuje nietolerancja glutenu i konieczne jest wyeliminowanie go z diety.  

Uczulenie na gluten 

W skrajnych przypadkach obecność glutenu w spożywanych pokarmach u osób z jego nietolerancją może powodować stan zapalny w jelicie cienkim i zanik kosmków jelitowych. Mówimy wówczas o celiakii – najbardziej zaawansowanej formy choroby. Jednak dość powszechne przekonanie, że tylko nieprawidłowy obraz badanego jelita oznacza problem z  trawieniem białka zawartego w zbożach nie jest prawdziwe. Zdarza się bowiem, że brak jest stanu zapalnego w jelicie a jednak spożywanie glutenu powoduje przykre objawy wskazujące na jego nietolerancję. 

Nietolerancja glutenu – objawy 

Kłopoty z trawieniem glutenu mogą się objawiać bólami brzucha, nudnościami czy także biegunkami, ale wyniki badań w kierunku celiakii mogą pozostawać negatywne. Warto wiedzieć, że celiakia jest chorobą niezwykle rzadką – występuje zaledwie u 1% populacji. Jednak znacznie większa ilość osób cierpi na dolegliwości w związku ze spożywaniem glutenu. Do tej grupy należą przede wszystkim osoby cierpiące na jedną z wielu chorób autoimmunologicznych, o których więcej pisaliśmy w artykule: Choroby autoimmunologiczne. Badania pokazują, że niemal każda osoba lecząca się na przykład na autoagresywną chorobę tarczycy, taką jak Hashimoto w jakimś stopniu nie toleruje glutenu. Skala problemu jest zależna od indywidualnych predyspozycji organizmu ale wyeliminowanie glutenu, przynajmniej na kilka miesięcy, jest w takim przypadku wskazane. Ponadto warto wiedzieć, że nawet osoby zdrowe, u których nie zaobserwowano objawów nietolerancji, także nie powinny glutenu spożywać w nadmiarze. Działa on rozszczelniająco na jelita i – czasem w bardzo niewielkim stopniu – może powodować ich przepuszczalność.  

Objawy nietolerancji glutenu 

Do najczęstszych objawów nietolerancji glutenu, które mogą, ale nie muszą wskazywać na celiakię, zalicza się przede wszystkim: 

  • współwystępowanie zespołu jelita nadwrażliwego, 
  • trudności z koncentracją, 
  • częste bóle głowy, 
  • zmiany nastroju, w tym także depresja, 
  • chroniczne zmęczenie, 
  • problemy z płodnością, 
  • bóle mięśniowo-stawowe, 
  • niedobory, w szczególności zbyt mała ilość żelaza, 
  • ryzyko zapadania na choroby neurologiczne. 

Jeśli masz wątpliwości, czy Twój organizm dobrze toleruje gluten, możesz wprowadzić na jakiś czas dietę eliminacyjną. Jeśli objawy ustąpią – możesz podejrzewać, że problem leży właśnie w nietolerancji. W takiej sytuacji należy wykonać szczegółowe badania, ale jeśli po ponownym wprowadzeniu glutenu do diety objawy pojawią się ze zwiększoną siłą – możesz mieć pewność, że powinieneś unikać tego białka występującego w zbożach. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest trwała zmiana diety. 

Nietolerancja glutenu  - ubezpieczenie na wypadek zachorowania

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC