Ogólne, Ubezpieczenia OC

Nieważny przegląd techniczny – kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia za wypadek?

Choć regularnie wykonywane badanie techniczne jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu – zdarza się, że pieczątka w dowodzie rejestracyjnym nie pojawia się na czas. Jeśli w tym czasie zdarzy się kolizja drogowa, to czy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie? Czy nieważny przegląd techniczny może mieć na to wpływ?

Czy nieważny przegląd techniczny ma wpływ na wysokość odszkodowania z OC?

Przede wszystkim tym, czy samochód sprawcy miał aktualne badanie techniczne, nie musi przejmować się poszkodowany. Jeśli należy mu się odszkodowanie, otrzyma je bez względu na wszystko – nawet na to, czy sprawca posiadał obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jak to możliwe? Otóż w sytuacji, gdy ubezpieczyciel sprawcy nie istnieje lub ma podstawy do tego, by nie wypłacić świadczenia, zrobi to za niego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wszystko po to, aby poszkodowany nie musiał czekać na pieniądze, które mu się należą. Dopiero w późniejszym postępowaniu instytucja będzie dochodziła swoich praw – a więc domagała się zwrotu poniesionych kosztów od sprawcy wypadku. Zatem także nieważny przegląd techniczny samochodu sprawcy nie ma znaczenia z punktu widzenia poszkodowanego – jego świadczenie zostanie wypłacone w ustalonej, należnej wysokości.

Czy ubezpieczyciel sprawcy wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, jeśli zauważy nieważny przegląd techniczny?

Nieważny przegląd techniczny samochodu może być powodem odmowy wypłaty świadczenia przez ubezpieczyciela – ale nie zawsze tak się stanie. Jeśli bowiem powstała w wyniku kolizji szkoda nie ma związku ze stanem technicznym pojazdu, odszkodowanie zostanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe bez względu na widniejącą w dowodzie rejestracyjnym datę obowiązkowego przeglądu samochodu. Dopiero wtedy, gdy ubezpieczycielowi uda się udowodnić związek pomiędzy szkodą a złym stanem technicznym, ma prawo odmówić wypłaty świadczenia. Może się nawet okazać, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, ale będzie domagał się poniesionych na ten cel kosztów od sprawcy. Mówimy wówczas o regresie odszkodowania. 

Nieważny przegląd techniczny a wypadek - kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia?

Przeczytaj także: Regres ubezpieczeniowy – co to jest?

Odszkodowanie z Autocasco w przypadku braku badania technicznego

Podobnie jak w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC, również świadczenie z Autocasco w przypadku nieważnego badania technicznego staje pod znakiem zapytania. Nie ma bowiem gwarancji, że poszkodowany otrzyma świadczenie – choć sam brak badania nie musi być bezpośrednią przyczyną odmowy. Brak rekompensaty za powstałe szkody pojawi się tylko wtedy, gdy wypadek faktycznie ma związek z brakami w technicznej sprawności samochodu. Przy czym warto wspomnieć, że to ubezpieczyciel taki związek musi udowodnić. To w jego gestii leży dowiedzenie, że odszkodowanie w danej sytuacji nie jest należne. 

Przykład

Jeśli właściciel samochodu domaga się odszkodowania z Autocasco z powodu zniszczenia samochodu przez grad – ubezpieczycielowi bardzo trudno będzie udowodnić związek powstałej szkody z niesprawnością samochodu.

Nieważny przegląd techniczny – konsekwencje

Niestety brak wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela nie jest jedyną konsekwencją nieważnego przeglądu technicznego. Z tego powodu właściciel auta będzie także musiał zapłacić karę. A kiedy spowoduje on wypadek – na miejsce na pewno przyjadą policjanci, którzy odnotują niezachowanie terminu. Za brak badania technicznego kierowca ukarany zostanie mandatem wysokości 500 zł. Wpis o tym, że dokumentu brakuje, pojawi się w Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów (CEPiK). Tym samym zostanie wstrzymany elektroniczny dowód rejestracyjny, a właściciel pojazdu zobligowany będzie do niezwłocznego uzupełnienia braku. Przegląd techniczny będzie zatem trzeba wykonać natychmiast. Lepiej więc pamiętać o obowiązkowych terminach – można wówczas zyskać więcej czasu na właściwe przygotowanie samochodu do badania.

Przeczytaj także: Ile kosztuje przegląd techniczny w 2020 roku?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC