Oferta mieszkań na Polskim rynku z roku na rok staje się coraz bardziej różnorodna. Zakup mieszkania z rynku wtórnego jest dobrą opcją dla osób, które chciałyby znać konkretną datę odbioru, ponieważ mieszkania w stanie deweloperskim mają często opóźniony termin oddania do użytku. Dodatkowo nowe mieszkanie jest obarczone koniecznością wykończenia go, co dodatkowo opóźnia możliwość przeprowadzki. Warto jednak przygotować się na każdą ewentualność i zadać sobie pytanie, o czym pamiętać kupując mieszkanie z rynku wtórnego.
Stan mieszkania – negocjacje
Przede wszystkim należy przekalkulować koszty. Cena mieszkania to często wierzchołek góry lodowej, ponieważ pojawiają się kolejne wydatki, takie jak podatek, opłata do wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni. Dodatkowo zapewne konieczny będzie remont, co powoduje znaczny wzrost całkowitej wartości inwestycji. W przypadku korzystania z pomocy pośrednika, należy uwzględnić jego prowizję. Mieszkanie z rynku wtórnego to często studnia bez dna, skrywająca mankamenty, o których nawet ówczesny właściciel może nie zdawać sobie sprawy, jak chociażby instalacja. Dlatego przystępując do decyzji o kupnie mieszkania z drugiej ręki warto jest zastanowić się, jaki jest całkowity budżet. Pozwoli to zawęzić poszukiwania, uwzględniając lokalizację, metraż i rodzaj budownictwa. Jeśli nasza wyobraźnia przenosi się do klasycznej, stylowej kamienicy, warto wiedzieć jaki jest wiek budynku, a także rodzaj ocieplenia i materiał, z którego został stworzony. Piętro, ilość pokoi, rozkład, ilość okien i ich stan, a także warunki „klimatyczne” odgrywają ważną rolę. Ważne jest więc uzyskanie informacji w tym zakresie. Istotną kwestią przy wyborze mieszkania może okazać się także dostęp do piwnicy lub garażu oraz obecność windy w budynku. Godnym zwrócenia uwagi jest choćby stan parkietu lub podłogi. Zdarza się, że nie ma konieczności wymiany, jeśli poprzedni właściciel dbał o swoje mienie. Poleca się zatem odwiedzanie wybranego mieszkania za dnia, kiedy jest odpowiednie oświetlenie. Łatwiej jest wówczas dostrzec mankamenty i atuty przyszłego „gniazdka”. Wbrew pozorom drobne usterki mogą stanowić kartę przetargową w negocjacjach, zatem wychwycenie ich jest atutem.
Stan prawny – Księgi wieczyste
Wybrana nieruchomość ma także określony stan prawny. Sprzedawca powinien posiadać akt własności i dokument ze spółdzielni. W księgach wieczystych zapisane są informacje odnośnie obciążeń mieszkania, np. hipoteki. Dodatkowo warto ustalić, czy mieszkanie nie zostało nabyte jako pasywo działalności gospodarczej, a także kto jest zameldowany pod tym adresem. Odnośnie kosztów, jakie należy uwzględnić jest finalnie ubezpieczenie mieszkania. Dzięki niemu poczujesz się bezpiecznie w nowym miejscu.
- Mini Casco – czym różni się od AC? - 24 czerwca 2020
- Najtańsze ubezpieczenie samochodu – co ma wpływ na cenę? - 14 maja 2020
- Czy ubezpieczenie na życie i dożycie to najlepsza ochrona rodziny? - 25 lutego 2020