Ubezpieczenia OC

OC czy AC – czym jest wina obopólna?

OC czy AC – czym jest wina obopólna? Co zrobić w takiej sytuacji? Wypadki i stłuczki zdarzają się codziennie. Pośpiech, stres lub chwilowa nieuwaga wystarczy, żeby doszło do wypadku drogowego. Jak należy zachować się w momencie wypadku? To zależy od tego, czy jesteś poszkodowanym czy sprawcą. Jeśli zawiniła jedna osoba, sprawa jest dość prosta. Zdarza się jednak, że winę za wypadek ponoszą dwie osoby. Jak w tej sytuacji zadziała odszkodowanie?

Wina obopólna a odszkodowanie

Czasem ustalenie sprawcy wypadku drogowego jest niejednoznaczne, a winę za spowodowanie wypadku ponoszą obie strony. W takiej sytuacji można wezwać patrol policji, który ustali % udziału w szkodzie dla obu kierowców. Może wiązać się to jednak z wystawieniem mandatu. Innym rozwiązaniem jest spisanie oświadczenia z zaznaczeniem o współwinie.

Oświadczenie spisane przez kierowców jest dowodem obopólnej winy przy kolizji drogowej, jednak może wiązać się z problemami przy uzyskaniu odszkodowania od ubezpieczyciela.

Obopólna wina przy kolizji drogowej a OC

Ustalenie finansowania naprawy nie należy do najprostszych. W zależności od okoliczności wypadku, % udziału w winie obu kierowców i zakresu ubezpieczenia, odszkodowanie może zostać wypłacone w całości z OC, połowicznie z OC i AC lub jedynie z AC. Najprościej wyglądałaby sytuacja, gdyby przy winie obopólnej oboje uczestników ruchu posiadało Autocasco. W tej sytuacji bardzo szybko otrzymamy odszkodowanie i będziemy mogli naprawić auto. Problem zaczyna się w momencie braku Autocasco. W tym wypadku szkodę należy zgłosić do ubezpieczającego z adnotacją o % udziałem winy. Jeśli określimy obopólną winę na 50/50 to połowa kwoty na naprawę zostanie nam wydana z naszego OC, a druga połowa z OC współwinnego kierowcy. Obopólna wina wypłacana z OC powoduje, że obie strony tracą swoje zniżki i muszą dołożyć część kwoty do naprawy.

Różnica między wypłatą odszkodowania z OC a AC

W przypadku wypłaty odszkodowania przy obopólnej winie przy kolizji drogowej z OC dostaniemy zwrot tylko za 50% kosztów naprawy i stracimy zniżki za OC. Jeśli wypłata odszkodowania jest z AC to koszty za naprawę samochodu w całości ponosi ubezpieczający, jednak tutaj również tracimy zniżki za AC. W momencie skorzystania z Autocasco firma ubezpieczająca występuje do ubezpieczyciela drugiego uczestnika kolizji z roszczeniem o częściowy zwrot poniesionych kosztów – w tym wypadku również z OC.

Obopólna wina OC będzie miała więc zastosowanie w momencie, gdy przynajmniej jeden z uczestników wypadku nie ma Autocasco. W przeciwnym razie w zależności od poniesionych szkód powinniśmy zdecydować o samodzielnej naprawie albo o zgłoszeniu szkody do ubezpieczającego.

Szukasz taniego Autocasco? Ubezpieczenie AC warto kupować w pakiecie z OC. Sprawdź dostępne opcje ubezpieczenia i upewnij się, że posiadasz wystarczającą ochronę. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki lub skontaktuj się z jednym z naszych agentów.

The following two tabs change content below.

Adriana

Ostatnie wpisy Adriana (zobacz wszystkie)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC