Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia OC

OC deliktowe i kontraktowe – czym się różnią?

OC deliktowe i kontraktowe to pojęcia, które pojawiają się w nomenklaturze ubezpieczeniowej w przypadku polis przeznaczonych dla firm. Warto wiedzieć, co oznaczają i czym różnią się te dwa typy ochrony.

OC deliktowe – co daje taka ochrona?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej deliktowe oznacza ochronę przed wszystkimi zdarzeniami, które wystąpiły z winy ubezpieczonego, ale są nieumyślne.

Przykład:
Przy montażu okien pracownik ubezpieczonej firmy upuścił okno, które upadło na zaparkowany nieopodal samochód i znacznie je uszkodziło. W takiej sytuacji ochronę zapewnia ubezpieczenie OC deliktowe i koszt naprawy auta zostanie pokryty z polisy.

Choć czyn, który doprowadził do zdarzenia był niedozwolony i winę ponosi pracownik firmy, nie zapłaci on za powstanie szkody, gdyż była ona całkowicie nieumyślna i przypadkowa. Nie wynikała ze złej woli ani złego wykonania obowiązku – była po prostu zdarzeniem losowym. 

OC kontraktowe – co oznacza ten termin?

Inaczej jest w przypadku OC kontraktowego. Ochronie podlegają szkody, które wynikają ze złego wykonania zleconej usługi. Jeśli więc mechanik samochodowy źle zamontuje jakąś część lub okno zostanie niewłaściwie zamontowane – ubezpieczyciel zapłaci za wynikające z tego faktu szkody. W tym przypadku także spowodowanie usterki nie jest celowe – wynika jednak z podjęcia się zadania, ale niewłaściwe jego wykonanie. 

Ubezpieczenie działalności gospodarczej – OC deliktowe i kontraktowe

Znajomość tych pojęć pomaga zrozumieć kiedy wypłacane jest odszkodowanie, jednak nie jest niezbędne do wyboru ubezpieczenia. Nie ma powiem potrzeby podejmowania decyzji, czy OC ma być kontraktowe czy deliktowe – ubezpieczenie OC dla firm zwykle zawiera w sobie obie formy ochrony. Bez względu na powód i sposób powstania szkody – winę ponosi jej sprawca i musi zapłacić za naprawę uszkodzonego mienia. 

Dlaczego potrzebne jest OC dla firmy?

Ubezpieczenie OC dla firmy chroni przed wszystkimi szkodami, które wydarzyły się z powodu zaniedbań pracowników – jak i przed zdarzeniami przypadkowymi. Dlatego prowadzenie działalności gospodarczej w każdym przypadku powinno wiązać się z zakupem polisy. Przepisy wyszczególniają niektóre zawody, w przypadku których odpowiedzialność jest bardzo duża, które obowiązkowo muszą podlegać ochronie – ale bardzo wiele przedsiębiorstw kupuje polisę dobrowolnie. 

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Wybór najlepszego ubezpieczenia OC dla firm nie jest sprawą prostą – wszystko zależy od tego, jak duża odpowiedzialność spoczywa na pracownikach. W niektórych przypadkach sumy ubezpieczenia nie muszą być wysokie, bo i przewidywane szkody są zwykle wycenione przez rzeczoznawcę najwyżej na kilkaset złotych. Ale w większości przypadków warto zadbać o możliwość uzyskania wyższej kwoty odszkodowania, szkody bowiem mogą być ogromne. Wystarczy przywołać wspomnianego mechanika samochodowego – jeśli niewłaściwie wykona on zleconą usługę może się okazać, że zniszczy nowy samochód o ogromnej wartości, a szkoda będzie wyceniona na tysiące złotych. Dlatego firmy, nawet te, które nie są do tego zobligowane przepisami, decydują się na zakup ubezpieczenia. W związku jednak z tym, że ubezpieczenie takie musi spełniać szereg wymagań, nie jest łatwo znaleźć właściwą polisę. Dobrym rozwiązaniem mogą być porównywarki internetowe, jednak mogą się onw okazać w tym przypadku nie dość dokładne.

Jak skorzystać z porównywarki internetowej szukając OC dla firmy?

Jak zawsze w przypadku porównywarek niezbędne jest wypełnienie formularza. Trzeba na przykład podać takie informacje, jak ilość pracowników czy też średnie dochody. Wśród pytań są także te, które dotyczą oczekiwań wobec polisy. Trzeba ustalić, przed czym ma chronić ubezpieczenie – do wyboru jest kilka opcji, między innymi ochrona przed kradzieżą czy ubezpieczenie NNW pracowników.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie NNW

Inne rozwiązania

Szukając ubezpieczenia OC dla firm dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy. Nie zajmuje to zwykle więcej czasu niż wypełnienie formularza porównywarki internetowej, a pozwala lepiej dopasować ofertę do oczekiwań. Taką pomoc można uzyskać na przykład kontaktując się z doradcą Przewodnika Ubezpieczeniowego, pod numerem telefonu: (22) 699 92 10.

ubezpieczenie OC dla firmy

OC deliktowe i kontraktowe – czym się różnią?
5 (100%) 1 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!