Ogólne

Kiedy warto mieć ubezpieczenie OC w życiu prywatnym? 

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to polisa, która zwykle stanowi dodatek do innej umowy, na przykład ubezpieczenia nieruchomości. Ze względu na to, że podnosi wysokość składki, często bywa pomijane. Czy warto rezygnować z takiej ochrony? 

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym 

Powszechnie przyjęło się, że mówiąc o OC mamy na myśli ubezpieczenie samochodu. A przecież nie tylko taką postać może przyjąć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Przydaje się ono także osobom prywatnym. Czym jest taka polisa i przed czym chroni?  

Przed czym chroni OC w życiu prywatnym?

Taka polisa ma za zadanie zapewnić pokrycie wszelkich szkód wyrządzonych osobom trzecim. 

  • Ochrona przed wyrządzeniem krzywdy 

Oznacza, że jeśli z Twojego powodu inna osoba straci zdrowie – na przykład przewróci się na niezgrabionych liściach przed Twoim domem i złamie nogę – nie musisz rekompensować jej strat wynikających z kosztów leczenia czy rehabilitacji. Zrobi to za Ciebie ubezpieczyciel.  

  • Uszkodzenie czyjegoś mienia 

Znacznie częściej jednak wyrządzona szkoda nie dotyczy zdrowia osoby poszkodowanej, ale jej własności. Sytuacja taka ma miejsce na przykład wtedy, gdy Twoja uszkodzona pralka zaleje mieszkanie sąsiada. 

  • Szkody wyrządzone przez dzieci 

Ochrona przydaje się także osobom posiadającym dzieci. Rodzice doskonale wiedzą bowiem, że maluchom zdarza się na przykład zniszczyć towar w sklepie lub wybić czyjeś okno podczas zabawy piłką.  

  • Szkody wyrządzone przez zwierzęta 

Także właściciele psów, zwłaszcza tych uznawanych za niebezpieczne (w Polsce uznanych za takie jest aż 11 ras tych zwierząt), powinni posiadać taką polisę. Nawet dobrze ułożone zwierzę może zachować się nieprzewidzianie w zaskakującej sytuacji. Może na przykład ugryźć przechodnia, gdy się czegoś wystraszy. Duży, silny pies może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych poszkodowanej osoby, ale także niewielkie zadrapania bywają powodem roszczeń. W takiej sytuacji ubezpieczenie OC w życiu prywatnym bywa niezastąpione. 

OC w życiu prywatnym

Jak kupić OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie OC dla osoby fizycznej nie musi być oddzielną polisą. Zwykle stanowi ono dodatek do innej umowy, na przykład polisy mieszkaniowej czy turystycznej. Warto zdecydować się na taki dodatek – w takiej formie polisa OC stanowi niewielką część łącznej ceny ubezpieczenia, a może zaoszczędzić wielu problemów. 

OC w życiu prywatnym – cena 

W związku z tym, że zakup ubezpieczenia OC w życiu prywatnym może przybrać różną formę, nie można podać przykładowych wysokości składek. Przede wszystkim największe znaczenie ma suma ubezpieczenia – sam musisz oszacować, jaka kwota będzie wystarczająca, aby pokryć szkodę. Zwykle suma gwarancyjna przy OC w życiu prywatnym oscyluje w okolicach 100 000zł. Ale musisz przewidzieć, na jakie sytuacje jesteś narażony i jakie niebezpieczeństwa z tego wynikają. W zależności od indywidualnych ustaleń i wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, jest to wydatek rzędu 100 – 150zł rocznie. Na pewno nie należy kierować się ceną w przypadku OC w życiu prywatnym będącego składnikiem polisy turystycznej na wyjazd na narty. Sprzęt bywa bardzo kosztowny a na stoku dość często dochodzi do kolizji. Zniszczenie czyichś nart lub deski snowboardowej to na pewno spory wydatek. Nie warto więc oszczędzać kilku złotych, które mogą przesądzić o tym, czy otrzymane świadczenie wystarczy na pokrycie szkody, czy też nie. 

Ubezpieczenie OC – kiedy możesz się ubiegać o odszkodowanie?

Warto także przyjrzeć się możliwościom otrzymania świadczenia w sytuacji, gdy już pojawi się szkoda. Większość polis jest tak skonstruowana, że do wypłaty świadczenia niezbędne jest ustalenie winnego. Dopiero kiedy zalanie sąsiada można powiązać z Twoimi działaniami lub zaniedbaniem, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Ale coraz więcej towarzystw rezygnuje z tego warunku – wystarczy, że posiadasz polisę, a koszty remontu mieszkania sąsiada zostaną pokryte bez względu na to, czy można udowodnić Twoją winę. Niestety nie wszystkie ubezpieczenia działają w ten sposób – przed decyzją o ubezpieczeniu mieszkania z dodatkową ochroną OC warto dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Znajdą się tam także wszystkie wyłączenia odpowiedzialności – a więc sytuacje, w których pomimo wystąpienia szkody, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. 

  OC w życiu prywatnym

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!