Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenie zdrowotne

Czy grozi nam epidemia Odry? 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia WHO ilość zachorowań na odrę w Europie w ostatnich latach osiągnął poziom alarmowy. Pierwsza połowa 2018 roku to 41 tysięcy odnotowanych zachorowań. Czy można już mówi o epidemii? Czemu choroba, którą uznawano za historię – powraca? 

Odra 

Odra jest wirusową chorobą wieku dziecięcego. Wywołuje ją Measles virus. Powoduje silne objawy, ale najbardziej niebezpieczne jest zachorowanie przez osoby dorosłe i kobiety w ciąży. Szacuje się, że jedno z tysiąca zachorowań kończy się śmiercią. Zarażenie obywa się drogą kropelkową – przez kontakt z wydzieliną jamy gardłowo-nosowej lub moczem. Odra jest chorobą bardzo zakaźną – każdy chory zaraża ponad 20 osób – podczas gdy średnio wirusem grypy można zarazić 2-3 osoby z otoczenia. Ponadto wyniki badań pokazują, że ponad 90% osób mających kontakt z wirusem zachoruje. Największą grupą, wśród której występuje odra, są niemowlęta między 6 a 12 miesiącem życia. Także dzieci około 15 roku życia, którym nie podano szczepionki przypominającej, często zapadają na tę chorobę. Do najpowszechniejszych jej objawów należą: 

  • gorączka, 
  • katar, 
  • kaszel z bólem gardła, 
  • światłowstręt, 
  • wysypka. 

O ile u dzieci objawy bywają ciężkie i prowadzą często do groźnych powikłań – o tyle u dorosłych sytuacja jest naprawdę niebezpieczna. Może wystąpić wysypka krwotoczna i drgawki, spory odsetek dorosłych wymaga hospitalizacji. Co gorsza – odrę można leczyć jedynie objawowo. Nie ma skutecznego lekarstwa do walki z wirusem – dlatego jedynym sposobem jest zapobieganie. 

Wzrost zachorowań na odrę 

Odra znajduje się na liście chorób, przed którymi należy szczepić dzieci między 13 a 14 miesiącem życia, a potem jeszcze raz, około 10 roku życia. Niestety wzrost popularności ruchów antyszczepionkowych powoduje powrót choroby, która uznawana była już za pokonaną. Związek z brakiem szczepień a wzrostem ilości zachorowań może potwierdzić fakt, że szczególnym ogniskiem występowania odry jest Ukraina, gdzie konflikt zbrojny załamał system obowiązkowych szczepień. Wiele zarażeń odnotowuje się także w społecznościach żydowskich. Hermetyczne środowiska są szczególnie narażone na rozprzestrzenianie się choroby, dlatego w takich grupach brak szczepień powoduje wyjątkowo niebezpieczne konsekwencje. Osoby niezaszczepione stanowią aż 87% wszystkich zarażonych. Jeśli choroba będzie rozprzestrzeniać się w tym tempie – Europie grozi prawdziwa epidemia. Dobre ubezpieczenie zdrowotne, które pozwala korzystać z bezpłatnej pomocy medycznej to duża pomoc w sytuacji zachorowania – jednak ze względu na brak możliwości leczenia przyczynowego nie powinno stanowić jedynej metody walki z chorobą. Specjaliści apelują o podawanie szczepionek na czas – jest to jedyna skuteczna metoda zahamowania wzrostu ilości zachorowań na tę niebezpieczną chorobę. 

banner Ubezpieczenie na wypadek odry

Czy grozi nam epidemia Odry? 
4 (80%) 1 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!