Ubezpieczenie dla dziecka

Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego?

Ubezpieczenie szkolne pełni zwykle tylko dodatkową ochronę. Niskie sumy ubezpieczenia i niezbyt szeroki zakres ochrony powodują, że większość rodziców szuka dla swojego dziecka także indywidualnego ubezpieczenia. W razie wypadku można w takiej sytuacji liczyć na podwójne świadczenie. Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego?

Czemu rodzice nie wiedzą, przed czym chroni ubezpieczenie szkolne?

Zakup ubezpieczenia szkolnego zwykle przebiega podobnie. Na początku roku, kiedy do załatwienia jest mnóstwo spraw – rodzice otrzymują ofertę ubezpieczeniową. Składka jest przeważnie niska, więc niewiele osób zastanawia się nad przeznaczeniem określonej kwoty na ochronę dziecka – w końcu chodzi o bezpieczeństwo. Dodatkowo nauczyciele zachęcają do podpisania dokumentu i skorzystaniu z polisy, niejednokrotnie sugerując także, że ubezpieczenie jest obowiązkowe – co oczywiście nie jest prawdą. W takiej atmosferze niewielu rodziców zastanawia się nad zawartością umowy. Często jest więc ona podpisana bez zapoznania się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Skutek jest taki, że rodzice nie wiedzą, kiedy mogą się ubiegać o odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego.

Kiedy można się ubiegać o odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego?

O odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego można się ubiegać tylko w sytuacji, gdy nieszczęśliwe zdarzenie jest wymienione jako powód do wypłacenia świadczenia. Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) zawierają dokładną listę zdarzeń, przed którymi chronione jest dziecko. Warunki umowy określają także wysokość należnego świadczenia, przeważnie wyrażoną w procencie sumy ubezpieczenia. 

Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego

Wykaz wszystkich urazów, które objęte są ochroną ubezpieczeniową, zawarty jest w OWU zwykle w formie tabeli. Aby mieć pewność, za które urazy będzie się należało odszkodowanie – warto zajrzeć do tego dokumentu. W przypadku ubezpieczeń indywidualnych możliwe jest wybranie takiego, które posiada bardzo długą listę, na której znajdują się niemal wszystkie prawdopodobne uszkodzenia ciała – złamana ręka, noga, czy uszkodzenia kręgosłupa to tylko niektóre z nich. Ochroną objęte są także uszkodzenia nerwów czy tkanek miękkich. W przypadku ubezpieczeń szkolnych kupowanych w formie polis grupowych oferowanych przez szkołę suma ubezpieczenia jest zwykle dość niska, a zakres ochrony niewielki. Nie musi jednak tak być – warto więc dowiedzieć się, czy ochrona jest warta swojej ceny.

Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego? 

Jeśli dojdzie do wypadku, w wyniku którego dziecko dozna urazu objętego ochroną, trzeba wiedzieć jak przebiega procedura wypłaty odszkodowania. 

  • Sprawdzenie, czy uraz znajduje się w tabeli urazów dołączonej do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU)

Przede wszystkim należy się upewnić, że polisa gwarantuje wypłatę świadczenia w razie powstania określonego urazu. Informacje takie można znaleźć w warunkach umowy wraz ze wskaźnikiem procentowym urazu – dzięki temu od razu wiadomo, na jak duże świadczenie można liczyć.

  • Zgłoszenie wypadku

Jeśli uraz jest objęty ochroną, należy zgłosić ubezpieczycielowi powstanie szkody. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz udostępniany przez ubezpieczyciela (zwykle można go znaleźć na przykład na stronie internetowej towarzystwa ubezpieczeniowego).

  • Dokumentacja medyczna

Aby uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego należy także przedstawić dokumentację medyczną, potwierdzającą doznanie urazu. Będzie ona podstawą wypłacenia świadczenia. 

  • Dotrzymanie terminów

Zwykle szkodę należy zgłosić niezwłocznie – jednak dokładny czas, w jakim można tego dokonać, ubezpieczyciel może określić dowolnie. Dlatego może się on różnić w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Informacje na ten temat także zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Co zrobić, aby odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego było wypłacone szybko?

O tym, jak szybko zostanie wypłacone odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego, decyduje przede wszystkim terminowe, niezwłoczne zgłoszenie szkody oraz poprawność danych wpisanych w formularzu. Warto sprawdzić, czy nie zawiera on błędów – poprawa np. źle wpisanego PESELu może niepotrzebnie wydłużyć procedurę wypłacania odszkodowania.

ubezpieczenie dla dziecka

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC