Ubezpieczenia OC

Odwołanie od kary za brak ubezpieczenia OC

Za brak ubezpieczenia OC grożą wysokie kary finansowe. Ale polecone pismo z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego nie musi oznaczać, że nastąpiła przerwa w opłacaniu składek. Istnieje kilka powodów, dla których można je otrzymać. Kiedy należy napisać odwołanie od kary za brak ubezpieczenia OC?

Kiedy trzeba napisać odwołanie od kary za brak ubezpieczenia OC?

W związku z podniesieniem płacy minimalnej w 2020 roku wzrosły także kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ich wysokość jest bowiem zależna od ustalonej na dany rok najniższej dopuszczalnej pensji. Nie dziwi zatem fakt, że dokument przesłany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny bywa powodem ogromnego stresu. Tymczasem nie zawsze oznacza on nałożenie kary przez UFG. Pisma nie należy jednak ignorować, nawet jeśli składki są płacone regularnie. Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać, o co prosi instytucja.

  • Przedstawienie dokumentów potwierdzających ciągłość polisy

Może się okazać, że towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym zawarta została umowa ubezpieczeniowa, nie dopełniło formalności, w związku z czym w bazie danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pojawiają się nieścisłości. W celu ich wyjaśnienia wystarczy dosłać wszystkie niezbędne dokumenty, powinno być to tylko formalnością. Zwykle wystarczy kopia zawarcia umowy OC, która obowiązywała w okresie wskazanym przez UFG. Brak takiego dokumentu także nie jest problemem – należy bowiem poprosić o zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego (dokument ZOPUK) we właściwym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Przeczytaj także: Wzrost kar za brak OC w 2020 roku!

  • Brak ubezpieczenia sprzedanego samochodu

Innym powodem, dla którego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może wysłać pismo z prośbą o udokumentowanie posiadania OC, jest sytuacja, w której nie dotrze do niego informacja o sprzedaży samochodu. Jeśli właściciel polisy sprzedał ubezpieczone auto i nie ma obowiązku kontynuowania ochrony – wówczas wystarczy przedstawić umowę kupna-sprzedaży.

Przeczytaj także: Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać? Pobierz wzór!

  • Brak składki

Niestety czasem zdarza się także tak, że składka faktycznie nie wpłynęła na konto ubezpieczyciela. Powodem przerwania ciągłości ubezpieczenia może być tylko roztargnienie i dopiero pismo przesłane listem poleconym z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przypomina o tym fakcie. Wówczas nałożoną karę trzeba będzie zapłacić i na nic się zdadzą wszelkie odwołania.

Dlaczego zdarzają się przerwy w ciągłości ubezpieczenia OC?

Wyłączając pojedyncze przypadki, w których osoby zobowiązane ubezpieczyć samochód tego nie robią (często na przykład z przyczyn finansowych), zdarzają się sytuacje, gdy brak opłacenia ubezpieczenia nie jest celowy. Najczęstszymi powodami niedopełnienia obowiązku są:

  • zakup ubezpieczonego samochodu z drugiej ręki i przeoczenie terminu, w którym należy wnieść opłatę – w takiej sytuacji polisa nie donowi się automatycznie, o czym nowi właściciele czasem zapominają;
  • wypowiedzenie umowy na ubezpieczenie OC w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym i nie wykupienie na czas nowej polisy w innej firmie;
  • błędne przeświadczenie o braku obowiązku kontynuowania ubezpieczenia w sytuacji, gdy samochód nie jest używany.

O tym, dlaczego jeszcze może zdarzyć się brak opłacenia składki za ubezpieczenie OC na czas, przeczytasz więcej w artykule: Dlaczego Polacy nie kupują ubezpieczenia OC? 

Umorzenie kary nałożonej przez UFG

Bardzo rzadko, ale jednak zdarza się, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny umorzy nałożoną na właściciela samochodu karę. Podstawą do wnioskowania o umorzenie (lub także rozłożenie płatności na raty) może być na przykład trudna sytuacja materialna uniemożliwiająca opłacenie składki na czas. Także wypadki losowe czy utrudnienia życiowe bywają podstawą do rezygnacji UFG z żądań, są to jednak przypadki, które zdarzają się bardzo rzadko. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC