Ubezpieczenia na życie

Okres ubezpieczenia w polisie na życie – jak podjąć decyzję?

Ubezpieczenie na życie to produkt, który powinien zapewnić bezpieczeństwo najbliższym, gdy ubezpieczonego zabraknie. Polisa zawierana jest w różnym wieku, ale nawet ta wybrana późno – to wieloletnie zobowiązanie. Jaki okres ubezpieczenia w polisie na życie należy wybrać?

Polisa na życie – jak działa?

Ubezpieczenie na życie to ochrona, którą ubezpieczony zapewnia najbliższym na wypadek swojej śmierci. Kiedy umrze – osoby, które zostały zapisane w polisie jako uposażone, otrzymają określoną w umowie kwotę. Jeśli pojawi się problem z ustaleniem uposażonego – na przykład osoba, której nazwisko widnieje w polisie także nie żyje – pieniądze nie przepadną. Trafią do osób, które dziedziczą po ubezpieczonym. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Beneficjent polisy ubezpieczeniowej – jakie są jego obowiązki? Jednak szukając właściwej oferty łatwo się zorientować, że nie wszystkie polisy są takie same. Przede wszystkim można wybrać między ubezpieczeniem terminowym i bezterminowym.

Ubezpieczenie bezterminowe – kiedy warto wybrać tę opcję?

Bezterminowe ubezpieczenie to ochrona, która będzie obowiązywać aż do śmierci. Taka polisa jest często stosowanym rozwiązaniem przez osoby starsze, które chcą zabezpieczyć bliskich przed kosztami związanymi z ich śmiercią. W potocznym nazewnictwie można spotkać się ze sformułowaniem “ubezpieczenie pogrzebowe”, gdyż taka polisa zawierana jest często po to, aby bliscy nie musieli pokrywać kosztów pogrzebu. Takie ubezpieczenia mogą się znacznie różnić od siebie ceną. Wysokość składki jest bowiem uzależniona przede wszystkim od wyników ankiety medycznej, którą musi wypełnić każda osoba kupująca polisę. 

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie bezterminowe?

Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Najważniejszy rozdział dotyczy wyłączeń. To w nim znajduje się lista sytuacji, w których nawet gdy dojdzie do śmierci ubezpieczonego, bliscy nie otrzymają odszkodowania. Najpopularniejsze wyłączenia dotyczą śmierci w wyniku samobójstwa. Warto też zwrócić uwagę na okres karencji – czyli odszkodowanie nie zostanie wypłacone, jeśli śmierć nastąpiła bezpośrednio po zawarciu polisy.

Przeczytaj także: Karencja ubezpieczenia – co to jest? Do czego służy?

Ubezpieczenie terminowe – czym się charakteryzuje?

Terminowe ubezpieczenie na życie to ochrona tylko na określony czas. Jeśli podczas jej trwania ubezpieczony umrze, osoby wskazane jako uposażone otrzymają pieniądze. Jeśli jednak śmierć ubezpieczonego nastąpi po wygaśnięciu umowy – pieniądze nie będą się należały uposażonemu. Tego typu polisy zawierająprzeważnie osoby zaciągające duży kredyt, na przykład mieszkaniowy. Bardzo często banki wymagają bowiem takiego zabezpieczenia. W takim przypadku suma ubezpieczenia jest zwykle równa kwocie kredytu. Terminową polisę na życie można zawrzeć na wybrany okres – do wyboru jest przeważnie:

  • 12 miesięcy,
  • 5 lat,
  • 10 lat,
  • 20 lat,
  • rzadziej możliwe jest zawarcie umowy na 25 lat i więcej.

Jaki okres ubezpieczenia wybrać, decydując się na terminowe ubezpieczenie?

W wielu przypadkach terminowe ubezpieczenie na życie jest najlepszym rozwiązaniem. Ale podjęcie decyzji o rodzaju polisy to nie wszystko, trzeba jeszcze zastanowić się, na jak długo będzie potrzebna ochrona. Aby podjąć decyzję jaki okres ubezpieczenia wybrać, trzeba przede wszystkim zastanowić się nad powodem kupowania ubezpieczenia na życie. 

Przeczytaj także: Na co zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie na życie?

Przykład: 

Jeśli polisa kupowana jest z powodu zaciągnięcia kredytu, na przykład na drogi samochód, a okres spłaty wynosi 5 lat – można zdecydować się na jedynie pięcioletni okres ubezpieczenia. Wówczas celem zakupu polisy jest ochrona bliskim przed odziedziczeniem długu.

Najczęstszym powodem decyzji o zakupie ochrony jest jednak pojawienie się na świecie dzieci. Najrozsądniej jest zapewnić im ochronę do osiągnięcia pełnoletności i zakończenia edukacji. Jeśli rodzic umrze w tym czasie, dziecko będzie miało większe szanse na samodzielne rozpoczęcie dorosłego życia. Jeśli więc polisa kupowana jest w momencie przyjścia na świat potomka – najlepiej wybrać 25-letni okres ubezpieczenia. Dziecko będzie zabezpieczone do czasu zakończenia studiów. Jeśli zaś z jakiegoś powodu polisa kupowana jest później – na przykład kiedy dziecko ma 10 lat – aby osiągnąć ten sam cel wystarczy zdecydować się na 15-letni okres ubezpieczenia.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC