Ogólne, Ubezpieczenia na życie

Onkologia w Polsce – jak długo trzeba czekać na pomoc? Co gwarantuje NFZ?

Rak to choroba naszych czasów – w każdym roku odnotowuje się więcej zachorowań. Przez ostatnie 10 lat podwoiła się ilość zdiagnozowanych nowotworów. Jak reaguje na te dane środowisko lekarskie? Czy można liczyć na leczenie na czas? Jak wygląda onkologia w Polsce?

Jak wygląda onkologia w Polsce? W jakiej sytuacji są pacjenci, których przybywa?

Wielu specjalistów wypowiadało się już na temat nowotworów i możliwości ich leczenia w Polsce. Niestety sytuacja nie wygląda dobrze – potwierdza to wybitny onkolog, prof. Cezary Szczylik w wywiadzie z Gazeta.pl. Można w nim przeczytać między innymi opinię profesora na temat Narodowej Strategii Onkologicznej. Co to za dokument i czy poprawi sytuację pacjentów?

Czym jest Narodowa Strategia Onkologiczna?

Narodowa Strategia Onkologiczna to ustawa, którą prezydent Andrzej Duda podpisał 20 maja 2019 roku. Zawiera wieloletni program walki z rakiem, obejmuje działania do 2030 roku. Główne cele, jakie wynikają z tego dokumentu, to przede wszystkim profilaktyka i obniżenie ilości zdiagnozowanych przypadków nowotworów poprzez edukację zdrowotną. Ale przeczytać można tez o planowanym rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce, zapewnieniu równego dostępu do świadczeń czy rozwoju badań naukowych. Jakie zatem zarzuty wobec nowej ustawy ma prof. Cezary Szczylik? Przede wszystkim takie, że za słowami prezydenta nie idą środki finansowe. W związku z tym strategię uznaje on za działanie głównie propagandowe. Największym bowiem problemem walki z rakiem w Polsce jest brak pieniędzy. 

Jakie szanse daje pacjentom onkologia w Polsce?

Z ubiegłorocznego raportu, jaki wydała Najwyższa Izba Kontroli wynika, że jakość leczenia chorób nowotworowych w Polsce jest gorsza niż w innych krajach Unii Europejskiej. Co gorsza nie przewiduje poprawy na tym polu. NIK prognozuje, że do 2025 roku chorych będzie 25% więcej. Jakie rozwiązania są proponowane? Przede wszystkim włączenie w diagnostykę lekarzy medycyny pracy, ale to wciąż za mało – choruje bowiem coraz więcej osób. Choć lekarzy przybywa, nie w takim tempie, jak chorych. Statystyki pokazują, że w 1990 roku chorych było 8 300 ludzi w Polsce, w 2015 już 163 300 mln, a szacowana ilość zdiagnozowaych nowotworów w 2025 roku to 175 000. Tymczasem w 2015 roku na oddziałach onkologicznych było tylko 6000 łóżek i nieco ponad 600 onkologów.  Oznacza to, że średnio lekarz może poświęcić pacjentowi 3-4 minuty. W takich warunkach nie ma szans na skuteczne leczenie, nie mówiąc już o właściwym podejściu do pacjenta. 

Onkologia w Polsce

Działania profilaktyczne oceniane są jako nieskuteczne

Onkologia w Polsce boryka się z ogromnym problemem braku funduszy. Nie jest zatem możliwe zapewnienie pacjentom wystarczającej ilości łóżek ani specjalistycznych placówek. Na kontakt z lekarzem czeka się około 70 dni. Brakuje sprzętu i dostępu do specjalistycznych badań. W tej sytuacji jedynym i najprostszym rozwiązaniem mogłyby się okazać działania profilaktyczne – jednak te wciąż nie przynoszą skutków. Mimo zapewnień wynikających z Narodowej Strategii Onkologicznej, ani działania edukacyjne ani wczesne diagnozowanie odbiega od poziomu europejskiego. Badaniami profilaktycznymi w kierunku raka szyjki macicy i raka piersi objętych jest mniej niż 50% kobiet, podczas gdy w pozostałych krajach Unii Europejskiej osiąga się wynik 70%. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wykrywalności raka jelita grubego – badaniom poddaje się 20% Polaków, podczas gdy zadowalający byłby dopiero poziom 65%. Także działania podejmowane od 2017 roku przeciwko otyłości wśród dzieci nie przynoszą efektów. 

Czy leczenie NFZ może przynieść efekty w walce z rakiem?

Internet pełen jest relacji pacjentów, którym przyszło czekać na leczenie kilka miesięcy. Tymczasem w przypadku choroby nowotworowej oznacza to czasem wyrok śmierci. Zdarza się, że guz nadający się do operacji w jednym tygodniu, wyklucza ją w kolejnym. To choroba, która rozwija się bardzo szybko. Tymczasem pieniędzy w Narodowym Funduszu Zdrowia brakuje. Kolejki do specjalistów rosną, a nie każdy może pozwolić sobie na prywatne leczenie. Choć nie w każdym przypadku jest ono możliwe, wiele czasu można zaoszczędzić korzystając z prywatnych świadczeń. Jakie jest więc rozwiązanie? 

Profilaktyka na własną rękę

Każdy wie, że na zdrowiu nie należy oszczędzać, a walka o pieniądze w momencie ostawienia diagnozy zwykle zaczęta jest zbyt późno. Z kolei na pomoc Narodowego Funduszu Zdrowia nie zawsze można liczyć – tu także kluczowa okazuje się walka z czasem. Co zatem można zrobić? Przede wszystkim ważna jest edukacja we własnym zakresie i działania profilaktyczne. W ostatnim czasie popularny stał się temat zdrowej żywności i lepszego trybu życia, można zatem mieć nadzieję, że mimo niskiej skuteczności działań edukacyjnych, Polacy sami będą sięgali po wiedzę i wdrażali zdrowe nawyki. Ale można zrobić więcej. 

Prywatne ubezpieczenia na wypadek zachorowania na raka

Na rynku dostępne są już ubezpieczenia, które mają pomóc w walce z nowotworem, jeśli postawiona zostanie taka diagnoza. Są to produkty oferowane przez większość znanych ubezpieczycieli i w zależności od wybranego pakietu chronią przed wszystkimi chorobami nowotworowymi, lub tylko wybranymi – na przykład kobiecymi. Warto jednak przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), gdyż mogą się w nich znaleźć tak ważne informacje, jak na przykład termin wypłaty świadczenia. Warto także zwrócić uwagę na zakres ochrony, czyli listę chorób, przed którymi chroni polisa. Niektóre sytuacje są także wyłączone z odpowiedzialności ubezpieczyciela, do takich przeważnie należy współwystępowanie nowotworu i infekcji wirusem HIV. Te wszystkie informacje trzeba zebrać i porównać – lub skorzystać z porady agenta ubezpieczeniowego. Dopóki onkologia w Polsce będzie prezentowała tak niski poziom, warto korzystać z tego typu produktów.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC