Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Opony całoroczne czy sezonowe? Jakie wybrać?

Każdego roku na przełomie sezonu z letniego na zimowy i odwrotnie, pojawiają się dyskusje na temat użyteczności opon całorocznych. Mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Czy opony całoroczne to dobre rozwiązanie? Czy może lepiej wymieniać je za każdym razem, gdy zmienia się pogoda?

Opony całoroczne – fakty i mity

Na temat opon całorocznych krążą różne opinie, najwięcej ich znaleźć można w internecie. Podjęcie decyzji na podstawie wpisów na forach jest właściwie niemożliwe – opinie są skrajnie różne, wszystkie poparte racjonalnymi argumentami. Jaka jest prawda? Czy opony całoroczne są warte uwagi? Okazuje się, że dla każdego odpowiedź na to pytanie może być inna.

Dla kogo dobre będą opony całoroczne?

Obecnie coraz rzadziej pojawiają się naprawdę mroźne, zimowe dni. W Polsce pada także coraz mniej śniegu. Kierowca, który jeździ niewiele, głównie po mieście – z powodzeniem może pozwolić sobie na całoroczne opony. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba liczyć się z nieco większym wydatkiem, ale wiele zmartwień znika:

  • nie trzeba martwić się o przechowywanie nieużywanego aktualnie kompletu opon;
  • można uniknąć czekania w niejednokrotnie długich kolejkach pojawiających się w warsztatach wulkanizacyjnych dwa razy w roku;
  • nie trzeba ponosić kosztu wymiany.

Dla kogo opony całoroczne są złym rozwiązaniem?

Kierowcy, którzy przejeżdżają rocznie ponad 30 000 kilometrów i niestraszne im ani zawieje śnieżne, ani upały – powinni zdecydować się jednak na porządne opony dedykowane da danej pory roku. Całoroczne opony nie są bowiem przystosowane na przykład do jazdy po dużym śniegu. Wycieczki za miasto w zimie i dalsze podróże latem są powodem, dla których warto jednak podjąć trud wymiany opon dwa razy w roku. Zimowe opony pozwolą bowiem zachować dobrą przyczepność, gdy jezdnia zamarza i jest śliska, podczas letnich deszczy lepiej sprawdzą się te, które lepiej odprowadzają wodę i są przystosowane do wysokich temperatur. 

Jakość opon całorocznych

Opony całoroczne do początku lat dziewięćdziesiątych były właściwie jedynym rozwiązaniem. Później jednak producenci ogumienia stworzyli produkty dedykowane określonym porom roku, poprawiając potrzebne wówczas parametry.  Przez wiele lat nie poświęcano zatem wiele uwagi oponom całorocznym, a ich stosowanie zarezerwowane było dla kierowców niedbających o swój samochód i bezpieczeństwo na drodze. Od kilku lat jednak opony całoroczne oferują coraz lepszą jakość, dostępne są także coraz droższe produkty. Ale im porządniejsza opona, tym lepiej poradzi cobie w zmiennych warunkach. Dlatego na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić osoby, które wybiorą najlepszej jakości opony całoroczne i nie jeżdżą dużo. 

Jak często trzeba wymieniać opony całoroczne?

Większy wydatek, z jakim wiąże się zakup dobrych opon całorocznych, to także koszt ich wymiany. W przypadku opon sezonowych bieżnik w zimie powinien mieć przynajmniej 4 milimetry, w lecie wystarczą 3. Całoroczne opony dla zachowania bezpieczeństwa potrzebują go nieco więcej. Co prawda częstotliwość koniecznej wymiany zależy od rodzaju pokonywanej przeważnie trasy oraz stylu jazdy kierowcy, ale zaleca się, by następowało to co około 50 – 60 000 kilometrów. Może się więc okazać, że oznacza to coroczną wymianę. Zakup nawet najlepszych opon całorocznych może być więc ciekawą alternatywą dla osób, które naprawdę rzadko korzystają z samochodu, a przejeżdżany rocznie dystans jest rzeczywiście niewielki. W innym przypadku wymiana opon co sezon może być korzystniejsza cenowo – a w zamian do wyboru są produkty zachowujące znacznie lepsze właściwości. 

Bezpieczeństwo na trasie

Tematu opon i konieczności ich wymiany na czas nie nalży bagatelizować – od tego bowiem zależy w dużej mierze bezpieczeństwo na drodze. Nie oznacza to jednak, że dobre ogumienie załatwi sprawę. Żaden kierowca nie jest w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń ani zachowania innych uczestników ruchu. Dlatego ważne są nie tylko dobre opony, dostosowane do potrzeb kierowcy, ale także odpowiednie ubezpieczenie. Ani kierowcy jeżdżący głównie po mieście, ani ci, którzy decydują się na pokonywanie dużych dystansów, nie muszą ograniczać się do zakupu obowiązkowego OC. W wielu przypadkach niezastąpione okazuje się Autocasco, dzięki któremu niejednokrotnie można oszczędzić duże kwoty, które przeznaczone byłyby na naprawę w razie uszkodzenia. Tymczasem lepiej zainwestować w polisę – i najlepsze opony.

Przeczytaj także: Jak wybrać najlepsze AC?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC