Ubezpieczenia turystyczne

Otwarte granice – o czym pamiętać przed wyjazdem?

Przestój w branży turystycznej spowodowany pandemią jest poważnym problemem dla przedsiębiorców, ale także utrapieniem dla osób, które chciałyby wyjechać. Tymczasem otwarte granice to już nie tylko odległe marzenie, ale coraz bardziej realna perspektywa. Na co trzeba się przygotować decydując się na wyjazd?

Kiedy będą otwarte granice?

Wybuch epidemii pokrzyżował plany wielu osobom. Granice zostały zamknięte na nieokreślony czas i nikt nie spodziewał się, że jeszcze tego lata będzie można spędzić urlop za granicą. Tymczasem obostrzenia stopniowo zostają zdejmowane, a już niebawem otwarte zostaną także granice wielu państw. Choć sytuacja zmienia się dynamicznie, prawdopodobnie w połowie miesiąca będzie można już odwiedzić wiele miejsc, otwarte będą hotele i restauracje – trzeba się jednak przygotować na zmiany w ich funkcjonowaniu i wprowadzone środki ostrożności. 

Przeczytaj także: Wyjazd do Grecji – kiedy będzie możliwy?

Jak wygląda podróż samolotem w czasie epidemii?

Choć stopniowe otwierane są kolejne lotniska i samoloty znów są dostępnym środkiem transportu, jeszcze przez długi czas korzystanie z nich będzie nieco inne niż dotychczas. Już na lotniskach wprowadzono nowe zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim, aby wejść na jego teren, trzeba mieć bilet lotniczy. Oznacza to, że osoby odprowadzające muszą zostać na zewnątrz. W ten sposób ograniczona została ilość osób przebywających w terminalu. Przed wejściem mierzona jest także temperatura ciała oraz wymagane jest noszenie maseczki i zachowanie dystansu społecznego – informują o tym umieszczone wszędzie naklejki. Należy zachować minimum 1,5 m odstępu od innych podróżnych. Szczególnie widoczne jest to w kolejkach do odprawy. Dzieci, które czekają na odlot samolotu niestety będą się nudzić – sale zabaw w hali odlotów pozostają nieczynne do odwołania.

Nowe zasady boarding’u

Także zajmowanie miejsc w samolocie podlega teraz nowym zasadom. Pasażerowie są wywoływani z listy podróżnych i najpierw zajmują miejsca osoby z tylnych rzędów. Dzięki tej procedurze kontakt między pasażerami został ograniczony. 

Jakie jeszcze obostrzenia czekają na pasażerów linii lotniczych?

Kolejna zasada mająca na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa dotyczy miejsc w samolocie. Tylko co drugie miejsce może być zajęte – na pokładzie może więc być o połowę mniej osób niż zwykle. Siedzenia zajmowane są w układzie szachownicowym. Podczas całego rejsu należy także mieć na twarzy maseczkę ochronną. Załoga może rozdawać poczęstunki, ale muszą być one bezpiecznie zapakowane, a personel nie może podchodzić do pasażerów bliżej, niż jest to konieczne. Z samolotów zniknęły także czasopisma, które zwykle umilały czas osobom podróżującym klasą biznes.

Przeczytaj także: Klasy rezerwacyjne w samolocie – czym się różnią?

Po każdym rejsie samoloty są dezynfekowane, a osoby obsługujące podróżnych zostały wyposażone w maseczki i rękawiczki.

 Otwarte granice - o czym pamiętać przed wyjazdem?

Ubezpieczenie turystyczne

Statystyki pokazują, że aż 65% osób podróżujących za granicę decyduje się na zakup ubezpieczenia turystycznego. Turyści najczęściej korzystają z polisy w celu pokrycia kosztów niezbędnego leczenia oraz transportu medycznego.

Statystyki Europ Assistance Polska pokazują, że co roku podczas wakacji, Polacy najczęściej potrzebują pomocy w zakresie  pokrycia kosztów leczenia i organizacji pomocy medycznej, co stanowi większość wszystkich interwencji w ramach assistance podróżnego. Szczególnie teraz, kiedy kwestie zdrowia i bezpieczeństwa stały się największym priorytetem, wypoczynek z zapewnionym odpowiednim wsparciem pozwoli podróżnym cieszyć się chwilami relaksu. Warto zatem jeszcze przed wyjazdem zabezpieczyć się, wykupując dobre ubezpieczenie podróżne, które zapewni nam natychmiastową pomoc w nagłych wypadkach podczas podróży.
Marcin Zieliński, Dyrektor Departamentu Sprzedaży w Europ Assistance Polska

Ale nie są to wszystkie elementy ochrony, o jakie trzeba zadbać. Nowe zasady zakładają bowiem, że zabrać do samolotu można mniej bagażu, niż dotychczas. Jego utrata może więc być jeszcze większym problemem. Warto więc także zapewnić sobie zwrot pieniędzy w takiej sytuacji.

Przeczytaj także: Czym jest ubezpieczenie bagażu podróżnego?

Ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC