Ubezpieczenia OC

Co powinieneś zrobić, gdy masz podwójną umowę OC? Jak wypowiedzieć zbędną polisę? 

Zdarza się, że ubezpieczasz kupiony właśnie samochód nie wiedząc o istniejącej polisie. Po kilku miesiącach dostajesz wezwanie do zapłaty z ubezpieczalni, o której istnieniu nie masz pojęcia. Co wówczas należy zrobić? Jak ustrzec się przed takimi sytuacjami? 

Wypowiedzenie umowy OC 

Konieczność zapłaty składki za ubezpieczenie, o którym nie wiedziałeś lub zapomniałeś, to powód ogromnych frustracji. Niestety zdarzają się takie sytuacje, a koszty bywają niemałe. Kogo może spotkać taka niespodzianka? 

  • Zakup nowej polisy u innego ubezpieczyciela

Pierwszą grupą osób, które czasem borykają się z problemem konieczności zapłaty podwójnego ubezpieczenia, są nieuważni kierowcy. Zdarza się bowiem, że po znalezieniu nowej, lepszej oferty, zapominają oni złożyć wypowiedzenie w firmie, która ubezpieczała ich dotychczas. Polisa OC odnawia się automatycznie, zatem ochrona nie wygaśnie samoistnie – mimo wybrania innej oferty, poprzednia wciąż jest aktywna. 

  • Wybór polisy po zakupie auta

Inna sytuacja zdarza się wówczas, gdy kupowane jest używane auto. Wybór takiego samochodu to duża oszczędność finansowa, należy jednak uważać na kilka spraw. Przeczytasz o nich w artykule: Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu? Niestety bardzo często nowym nabywcom zdarza się zapomnieć o konieczności wypowiedzenia poprzedniej umowy OC – zwykle kupowany samochód jest przecież ubezpieczony. Długi termin ważności jest często zaletą kupowanego auta – ale warto pamiętać, że oferta odpowiednia dla poprzedniego użytkownika, niekoniecznie będzie atrakcyjna dla nowego. Dlatego często wybierana jest inna firma świadcząca usługi ubezpieczeniowe. Trzeba jednak pamiętać, że starą umowę trzeba wypowiedzieć, najpóźniej w przeddzień jej wygaśnięcia. 

  • Nowelizacja ustawy 11 lutego 2013 roku

Zmiana przepisów spowodowała niemałe zamieszanie wśród kierowców. Wielu z nich niestety błędnie zinterpretowało nowe zapisy w ustawie. Od 2013 roku nie trzeba bowiem opłacać ubezpieczenia za cały okres, jeśli z powodu nieuwagi umowa nie została wypowiedziana. Należy jedynie uiścić opłatę za realny czas jej obowiązywania po przedłużeniu. Nie oznacza to jednak, że umowy nie trzeba wypowiedzieć – podobnie jak miało to miejsce we wcześniejszych latach, ostatnim terminem, w którym należy zrezygnować z umowy, jest przedostatni dzień jej obowiązywania. 

Wypowiedzenie OC 

Jedynym, co można zrobić w takiej sytuacji, jest wypowiedzenie umowy OC na zbędną polisę. Niestety za spóźnienie trzeba zapłacić – za cały ten czas, kiedy umowa trwała, aż do momentu zorientowania się o błędzie. Jest to mimo wszystko spore ułatwienie – nie trzeba zapłacić za cały rok. Pozostaje mieć zatem nadzieję, że poprzednia umowa nie wiązała się z bardzo dużymi kosztami. 

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC 

Poza kosztami, które trzeba ponieść, wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej (OC) nie wiąże się z żadnymi trudnościami. Wystarczy przedstawić ubezpieczycielowi wypowiedzenie. Większość firm na swoich stronach internetowych udostępnia gotowe formularze, które należy wypełnić. Jeśli nie znajdziesz wzoru dokumentu, możesz stworzyć go samodzielnie. Powinien zawierać dane osobowe, adres, numer rejestracyjny samochodu oraz numer ubezpieczenia, z którego rezygnujesz. O tym, jak wypowiedzieć umowę zawartą w PZU przeczytasz w artykule:  Wypowiedzenie umowy OC – PZU. 

ubezpieczenie OC

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC