Ubezpieczenia dla firm, ubezpieczenia grupowe

PPK – Pracowniczy Plan Kapitałowy. Czy będzie korzystny?

Nie ulega wątpliwości, że nasze społeczeństwo się starzeje. Z danych GUS wynika, że w 2050 roku na 1000 osób w wieku produkcyjnym przypadnie prawie 500 emerytów. W tej sytuacji oczywistym jest, że emerytura z ZUS dla osób, które obecnie mają 20-30 lat, okaże się zbyt niska. Jaka jest alternatywa?

Pracowniczy Plan Kapitałowy

W ostatnich latach pojawiają się nowe metody umożliwiające odkładanie dodatkowych środków na emeryturę. Można oszczędzać lub inwestować – każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Więcej o najlepszych rozwiązaniach, jakie były dostępne dotychczas, przeczytasz w artykule: Jakie wybrać ubezpieczenie na emeryturę? Od nowego roku pojawi się jednak dodatkowa opcja, która według specjalistów będzie w stanie zaradzić na problemy, z którymi borykać się będą na emeryturze osoby obecnie pracujące. Czym zatem jest Pracowniczy Plan Kapitałowy, w skrócie PPK? Pracowniczy Plan Kapitałowy to rozwiązanie, które pozwoli otrzymywać wyższą emeryturę, ale przystąpienie do niego jest w pełni dobrowolne. Pomysł wydaje się jednak bardzo atrakcyjny dla pracowników, którzy będą mogli z niego skorzystać – część kosztów poniesie bowiem pracodawca i państwo. Z czego będzie składać się opłata?

  • Wkład pracownika

Oczywiście udział w PPK obarczony jest kosztami. Na ten cel odpowiednia suma zostanie potrącona z wynagrodzenia pracownika. Nie będzie to jednak duża kwota – najniższa stawka wynosi 2% pensji netto, nie może to być jednak więcej niż 4%. Wyjątek stanowią osoby, których wynagrodzenie jest niższe niż minimalne, a więc pensja wynosi mniej niż 2250zł brutto. W takich przypadkach również możliwe jest korzystanie z Pracowniczego Planu Kapitałowego, jednak z wynagrodzenia potrącone zostanie jedynie 0,5%.

  • Wkład pracodawcy

Bez względu na ustaloną wysokość stawki, tyle samo dołoży pracodawca. Oznacza to, że jeśli z Twojej pensji potrącone zostanie 2%, czyli na przykład 70zł, kolejne 70zł wpłacone zostanie przez pracodawcę.

  • Dopłata z budżetu państwa

Trzecim elementem składowym składki na PKK będą dopłaty państwowe. Na powitanie nowego członka Planu wpłaci ono 250zł. Tyle samo będzie dokładać w każdym roku trwania PPK.

Jak przystąpić do PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe będą wprowadzane stopniowo, nie wszyscy od razu będą mogli z nich korzystać. Nawet pracownicy tych firm, które spełniają wymagania przedsiębiorstw mogących skorzystać z planów w pierwszej kolejności, zaczną odkładać pieniądze dopiero w lipcu, mimo, że przepisy dotyczące PPK zaczną obowiązywać od początku roku. Najpierw programem objęte będą firmy zatrudniające więcej niż 250 osób. Co pół roku program będzie pojawiał się także w coraz mniejszych firmach, w 2021 roku także kilkuosobowe przedsiębiorstwa będą mieć możliwość korzystania z planów kapitałowych. Do PPK automatycznie zostaną wpisani wszyscy pracownicy, jednak dobrowolność programu pozwala im zrezygnować z tej formy oszczędzania. Po czterech latach jednak znów otrzymają szansę na zmianę decyzji i zostaną automatycznie zapisani do PPK. Także wówczas mogą jednak zrezygnować.

PPK

Korzyści wynikające z powstania PPK

Przede wszystkim Pracownicze Plany Kapitałowe mają w perspektywie zniwelować problem, jaki przyniosą nadchodzące lata. Już dziś bowiem średnia emerytura wynosi 60% ostatniej pobieranej pensji, za 30 lat ta kwota zmniejszy się o połowę. Oznacza to, że wiele osób otrzyma świadczenie nieumożliwiające samodzielne życie. Jeśli przyszli emeryci nie pomyślą o przyszłości dziś, ich miesięczny budżet będzie stanowczo zbyt niski. Korzystając z różnych możliwości oszczędzania lub inwestowania wiele osób zapewnia sobie stały dochód na jesień życia, większość osób w wieku produkcyjnym (nawet ¾ społeczeństwa) nie myśli jednak o emeryturze.

Kolejną korzyścią, jaka wynika z powstania PPK, jest wzrost tempa rozwoju gospodarczego państwa. Wiceminister Finansów Leszek Skiba twierdzi, że przewidywany wzrost to nawet 1%.

Czy pieniądze zgromadzone w ramach PPK muszą być przeznaczone na emeryturę?

Nie. System ten został wymyślony i stworzony z myślą o potrzebach finansowych emerytów, jednak zgromadzone środki można wykorzystać inaczej. Możliwa jest na przykład rezygnacja z udziału w programie i wypłata zgromadzonych środków, jednak trzeba się liczyć z tym, że zostanie ona pomniejszona o wkład państwa i część wpłat pracodawcy, a także z koniecznością zapłaty 19% podatku dochodowego od otrzymanej kwoty. PPK dopuszcza także inną możliwość – można, nie rezygnując z udziału w Pracowniczym Planie Kapitałowym, wypłacić część środków i wykorzystać je na poczet wkładu własnego w kupowane na kredyt mieszkanie. Taką operację można jednak wykonać tylko raz, a pieniądze trzeba zwrócić. Obowiązywać będzie pięcioletni okres karencji, a zwrotu w ratach trzeba będzie dokonać w ciągu dziesięciu lat.

Kto zarządza pieniędzmi płaconymi na poczet Pracowniczych Planów Kapitałowych i czy inwestycja jest bezpieczna?

Pieniądze wpłacone na PPK przez cały czas będą pracować – zarządzać nimi będą Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. I choć konstrukcja programu zakłada bezpieczeństwo środków, wiele zależeć będzie od stopy zwrotu – sytuacja gospodarcza na świecie może się bowiem zmieniać, co będzie miało znaczący wpływ w tak długiej perspektywie. Trzeba pamiętać, że na PPK najbardziej skorzystają młode osoby, które będą miały szansę uczestniczyć w programie najdłużej, gdyż do ich emerytury zostało najwięcej czasu.

ubezpieczenie grupowe

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC