Ubezpieczenie zdrowotne

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – dlaczego warto kupić?

Ponad 2,5 miliona osób posiada prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Z czego wynika tak duża popularność tego rozwiązania? Czy warto kupić polisę?

Dlaczego warto kupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to przede wszystkim większy komfort korzystania z porad specjalistów i lepszy dostęp do badań. W ramach pakietów można bowiem umówić się do specjalisty, u którego wizyta znajduje się w wybranym wariancie ubezpieczenia, bez konieczności oczekiwania w długiej kolejce. Nie trzeba także posiadać skierowania, co jest znaczną oszczędnością czasu. 

Jakie badania można wykonać posiadając prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Osoby, które posiadają prywatne ubezpieczenie zdrowotne, mają także bezpłatny dostęp do szeregu badań. To jeden z najważniejszych powodów, dla którego kupowane są polisy. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie profilaktyczne badania można wykonać bez konieczności posiadania skierowania i czekania w długiej kolejce. 

Przeczytaj także: Badania profilaktyczne – co należy kontrolować, aby cieszyć się zdrowiem?

Jak wybrać właściwe ubezpieczenie zdrowotne?

Pakiety medyczne cieszą się wielką popularnością, dlatego istnieje bardzo wiele firm oferujących tego typu ubezpieczenia. Jeśli polisa dostępna jest w miejscu pracy jako ubezpieczenie grupowe, decydując się na skorzystanie z oferty nie ma wyboru. Ale można także wybrać ubezpieczenie indywidualnie – wówczas trzeba zdecydować się na jedną z wielu dostępnych ofert. Co należy wziąć pod uwagę, aby polisa faktycznie spełniała swoją funkcję?

  • Zakres usług

Najważniejszą kwestią jest zakres usług, jaki oferuje ubezpieczyciel. Czasem niższa cena nie oznacza wcale większej atrakcyjności oferty, a jedynie mniej usług dostępnych w ramach polisy. Dlatego porównując oferty należy sprawdzić nie tylko cenę, ale także to, co w ramach danej opłaty można zyskać. Należy także zwrócić uwagę na ilość konsultacji dostępnych w ramach danego pakietu – im jest ich więcej, tym bardziej atrakcyjna oferta. W razie zachorowania istnieje zwykle potrzeba powtarzania badań i ponownych konsultacji – trzeba więc przy ocenie oferty wziąć pod uwagę także tę kwestię.

  • Lista placówek medycznych, z których można korzystać

Wart także zwrócić uwagę na dostępność usług, a więc sprawdzić, z jakich placówek można korzystać i jak dużo ich jest. Powinny być także zlokalizowane w całej Polsce – dobre ubezpieczenie zapewnia dostęp do opieki także podczas wyjazdów. Im więcej zatem punktów na mapie, tym lepiej. Należy także sprawdzić, czy usługi dostępne są także dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach. W największych miastach Polski zwykle nie ma problemu z dostępem do specjalistów czy laboratoriów, sytuacja jest jednak dużo trudniejsza dla osób, które potrzebują dostępu do lekarzy w małych miastach. 

  • Lista specjalistów

Istotne jest także to, z jakimi specjalistami współpracuje ubezpieczyciel. Może się bowiem zdarzyć, że potrzebna będzie konsultacja z mało popularnym specjalistą bardzo wąskiej dziedziny – ubezpieczenie powinno pomóc także w takiej sytuacji.

Kto może korzystać z oferty?

W większości przypadków indywidualne ubezpieczenia zdrowotne za dodatkową opłatą można rozszerzyć – wówczas z polisy może korzystać cała rodzina. To zwykle dużo korzystniejsze rozwiązanie niż zakup osobnych ofert dla każdego członka rodziny osobno.  Trzeba jednak pamiętać, że do ubezpieczenia można dodać małżonka oraz dzieci, ale tylko do 18 roku życia, chyba że studiują – wówczas czas ten wydłuża się do ich 26 roku życia.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?

Ceny ubezpieczeń zdrowotnych bardzo różnią się w zależności od wybranego pakietu oraz firmy, która przygotowała ofertę. Standardowe ubezpieczenie kosztuje kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Przykład:

Ubezpieczenie Pełnia Zdrowia w towarzystwie ubezpieczeniowym Signal Iduna w wariancie podstawowym kosztuje 41 zł. 

Przeczytaj także: Tanie ubezpieczenie zdrowotne – ile tak naprawdę kosztuje opieka?

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!