Ubezpieczenia mieszkania

Przegląd domu jednorodzinnego – jak często powinien być przeprowadzany? Co warto sprawdzać?

Posiadanie domu jednorodzinnego to marzenie wielu osób. Spełnienie go to jednak nie tylko wygoda i posiadanie własnego ogródka, ale także obowiązki. Wszystkie instalacje trzeba regularnie kontrolować, aby zminimalizować ryzyko przykrego wypadku. Jak często trzeba wykonywać przegląd domu jednorodzinnego i co trzeba sprawdzać?

Dlaczego konieczny jest regularny przegląd domu jednorodzinnego?

Każdy właściciel nieruchomości zdaje sobie sprawę z konieczności posiadania ubezpieczenia domu. Chroni ono przede wszystkim przed największym ryzykiem, jakim jest pożar – ale także przed zalaniem czy włamaniem. Polisy mieszkaniowe rozszerzone są często także o dodatki, które zapewniają na przykład pomoc fachowców (tzw. assistance domowy). Ale czy taka ochrona wystarczy? Wypłata odszkodowania pokryje co prawda straty finansowe, jednak płomienie to wciąż zagrożenie dla mieszkańców, a usuwanie skutków pożaru może stanowić spory problem. Aby zminimalizować ryzyko utraty dobytku w takim zdarzeniu, należy regularnie wykonywać przegląd  domu jednorodzinnego. Co trzeba sprawdzać i jak często powinna odbywać się kontrola?

przegląd domu jednorodzinnego

  • Komin i wentylacja

Przynajmniej raz na 12 miesięcy konieczne jest sprawdzenie przewodów kominowych. Ogrzewanie nieruchomości węglem lub drewnem, a także posiadanie kominka, to ryzyko zatkania przewodów i wybuch pożaru. Dlatego nie można zapominać o regularnym ich czyszczeniu.

  • Kuchenka gazowa

Gotowanie na kuchence gazowej nie ma sobie równych. A jeśli w kuchni jest gaz, często używany jest także do ogrzewania pomieszczeń. Stanowi to jednak poważne zagrożenie dla zdrowia i życia – w tym przypadku nie tylko przewody kominowe wymagają sprawdzenia przynajmniej raz w roku, trzeba także kontrolować szczelność instalacji.

  • Prąd

Każdy dom wyposażony jest w instalację elektryczną. Doprowadzenie prądu do domu to jedna z pierwszych potrzeb przy jego budowie. Trzeba jednak pamiętać, że instalacja elektryczna niszczeje. Dlatego zarówno kable, jak i gniazdka i zabezpieczenia przeciwpożarowe, trzeba sprawdzać regularnie – najlepiej przynajmniej raz na 5 lat. Jest to szczególnie ważne w przypadku starych domów. Pozornie mogą być one zachowane w dobrym stanie technicznym, jednak ryzyko przepięcia i wybuchu pożaru z tego powodu jest ogromne. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Najczęstsze wypadki w mieszkaniach. Od czego trzeba się ubezpieczyć?

Generalny przegląd domu jednorodzinnego

Co jakiś czas trzeba także sprawdzić stan techniczny całego budynku. Trzeba pamiętać, że utrzymanie nieruchomości w dobrym stanie technicznym jest wymagane przez przepisy. Wymagania wobec właścicieli szczegółowo opisane są w art. 62 Prawa budowlanego.

Art. 62. Pr. bud. 

Kontrole obiektów budowlanych w czasie ich użytkowania

1.Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:

1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:

a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,

b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,

c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);

2) okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów;

3) okresowej w zakresie, o którym mowa w pkt 1, co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada, w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 osoba dokonująca kontroli jest obowiązana bezzwłocznie pisemnie zawiadomić organ nadzoru budowlanego o przeprowadzonej kontroli;

4) bezpiecznego użytkowania obiektu każdorazowo w przypadku wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 61pkt 2;

4a) w przypadku zgłoszenia przez osoby zamieszkujące lokal mieszkalny znajdujący się w obiekcie budowlanym o dokonaniu nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszeń, powodujących, że nie są spełnione warunki określone w art. 5 wymogi wobec obiektu budowlanego i urządzeń budowlanych ust 2.

(…)

Aby przebywanie w budynku można było uznać za bezpieczne, należy sprawdzać zatem nie tylko przewody i instalacje. Kontroli powinny podlegać także wszystkie elementy zewnętrzne budynku, jak na przykład balustrady, rynny, dach – oraz wewnętrzne, takie jak schody. Warte podkreślenia jest także, że Prawo budowlane wymaga kontroli estetyki budynku oraz jego otoczenia. Trzeba więc zadbać nie tylko o bezpieczeństwo użytkowników, ale także dobry wygląd zewnętrzny nieruchomości.

przegląd domu jednorodzinnego

Osoby uprawnione do przeprowadzania przeglądu domu jednorodzinnego

Warto także wiedzieć jak przeprowadzić przegląd domu jednorodzinnego. Dużo usterek można zauważyć samodzielnie, jednak nie wszystkie. O ile stan rynien czy balustrad można ocenić bez pomocy fachowca, o tyle wszelkie instalacje powinna zobaczyć osoba do tego uprawniona. W każdym więc przypadku należy poprosić kontrolera o okazanie niezbędnych dokumentów potwierdzających jego kwalifikacje. Z przeprowadzonej kontroli należy oczekiwać protokołu – dokumentu, w którym wyszczególnione są wszystkie usterki. Należy pamiętać, że utrzymanie nieruchomości w dobrym stanie technicznym nie tylko pomaga wpłynąć na wysokość rachunków za media, ale także może znacząco obniżyć składkę ubezpieczeniową. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czy warto ubezpieczyć stary dom?

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC