Wiadomości

Ratuj jeże z powodzi! Jak pomóc zwierzętom w tym trudnym czasie?

Powódź to ciężki czas także dla zwierząt. Wysoki poziom wody to zagrożenie zwłaszcza dla tych najmniejszych, a takimi są przecież jeże. Przy odrobinie dobrej woli można pomóc także im. Ratuj jeże i dowiedz się, jak zrobić to właściwie!

Powódź – cierpią nie tylko ludzie

W ostatnich dniach nad Polską pojawiło się wiele deszczowych chmur. Wiele miejsc to walka z powodzią. W pierwszej kolejności ratowane jest życie, później przychodzi czas na dobytek. Wiele zalanych ulic, domów, ogrodów, to straty, które niełatwo odrobić. Te osoby, które posiadały właściwe ubezpieczenie nieruchomości, mogą być nieco spokojniejsze – odzyskają część utraconych pieniędzy. Ale pomóc trzeba także zwierzętom.

Zwierzęta podczas powodzi

W najtrudniejszej sytuacji są właściciele zwierząt gospodarczych. Z nieco mniejszym kłopotem zmagają się właściciele psów czy kotów. Mądre zwierzęta nie stanowią zwykle dużego problemu podczas powodzi – są ewakuowane razem z mieszkańcami zalanych posesji. Nieco inaczej wygląda sytuacja dzikich zwierząt. Te większe z pewnością dadzą sobie radę. Najtrudniej jednak mają nasi najmniejsi przyjaciele, do których należą jeże. Jak pomóc takiemu zwierzęciu, aby zwiększyć jego szanse na przeżycie katastrofy?

Ratuj jeże! Jak zrobić to właściwie?

Jeże to małe zwierzęta, które wbrew pozorom nie poruszają się zbyt szybko. Choć umieją pływać i są w stanie przeżyć dość długo w chłodnej wodzie, na dłuższą metę powódź w wielu przypadkach oznacza dla nich śmierć. Jedynym ratunkiem bywa ludzka pomoc. Trzeba jednak wiedzieć, jak postępować z jeżem, aby była ona skuteczna.

Ratuj jeże

  • Pozbądź się brudu

W pierwszej kolejności należy pozbyć się zgromadzonego na ciele jeża brudu. Powódź to nie tylko woda – to także płynący muł i inne zanieczyszczenia. Budowa jeża sprawia, że między kolcami może zgromadzić się duża ilość niechcianych substancji. Przede wszystkim więc zwierzątko należy umyć. Należy postępować z nim jak z niemowlęciem. Woda, która służy do opłukania powinna mieć temperaturę około 36 stopni Celsjusza. Najlepiej włożyć jeża do wanny z taką wodą i spłukać zanieczyszczenia.

  • Suszenie

Kiedy jeż jest już czysty należy go wysuszyć. Pod żadnym pozorem nie używaj do tego celu suszarki! Lepiej, aby pozostał nieco wilgotny, niż narażony na gorący strumień powietrza. Najlepiej zatem użyć do celu osuszania zwierzęcia papierowego ręcznika.

  • Ciepło

Kolejną potrzebą jeża jest zapewnienie mu ciepła. Podłoże, na którym zostanie umieszczony, powinno mieć około 40 stopni Celsjusza. Można więc użyć termoforu, koca elektrycznego czy maty grzewczej. Ale dobrze sprawdzą się także butelki wypełnione ciepłą wodą i owinięte ręcznikiem.

  • Uzupełnienie strat energetycznych

Wychłodzony i zmęczony jeż będzie potrzebował w pierwszej kolejności wody i energii. Najlepiej więc podać mu wodę z miodem. Jeśli w połowie szklanki wody rozpuścisz łyżeczkę miodu – będzie to idealny sposób na pierwszą pomoc dla jeża. Ale nie zapominaj, aby dodać do napoju szczyptę soli.

  • Karmienie

Jeśli jeż jest w dobrym stanie, nie jest zraniony i dobrze sobie dotąd radzi – z pewnością jest głodny. Ale czym nakarmić jeża? Nie jest to wbrew pozorom trudne zadanie. Istnieje kilka możliwości. Można podać mu odżywkę dla niemowląt, przetarte przez sitko mięso (bez przypraw i innych dodatków!) lub odrobinę miękkiej karmy dla kotów.

  • Zapewnienie schronienia

Umyty, ogrzany i nakarmiony jeż z pewnością będzie chciał odpocząć. Jeśli masz taką możliwość, zorganizuj dla niego posłanie w kartonowym pudełku. Może być ono wykonane z tworzywa – nie to jest przecież najważniejsze. Istotnie natomiast jest, aby nie pachniało żadnymi chemikaliami. Nie może więc być to pudełko po środkach czystości ani kosmetykach. Każde inne będzie odpowiednie.

  • Pomoc weterynaryjna

Nie zawsze jednak udaje się pomóc jeżowi na własną rękę. Czasem potrzebna jest fachowa opieka – wówczas należy udać się ze zwierzątkiem do weterynarza i postępować według jego zaleceń. Istnieje także kilka ośrodków w Polsce (między innymi pod Warszawą czy w Kłodzku), które zajmują się ratowaniem jeży. Jeśli nie wiesz jak należy postąpić, skontaktuj się z takim ośrodkiem.

Ratuj jeże! Co po powodzi?

Ważne jest, aby zwierzęta wróciły do swojego naturalnego środowiska, kiedy będzie już taka możliwość. Pomóż im więc przetrwać najtrudniejszy czas, ale potem pozwól wrócić do domu!

ubezpieczenie przed powodzią

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!