Ogólne, Ubezpieczenia OC

Regres ubezpieczeniowy – co to jest?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Wie o tym każdy kierowca, choć nie zawsze płaci za polisę. Mówią o tym statystyki – wysokie kary nakładane za brak OC nie odstrasza niektórych kierowców od zaniedbania obowiązku. Większość z nich polisę jednak posiada, ale nie w każdej sytuacji ubezpieczyciel weźmie odpowiedzialność za spowodowaną szkodę. Przed czym chroni ubezpieczenie OC i co to jest regres ubezpieczeniowy?

Ubezpieczenie OC – co oznacza pojęcie regres ubezpieczeniowy?

Ustawa z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli komunikacyjnych dokładnie określa warunki, na których powinna być zawarte ubezpieczenie OC. Oprócz sum gwarancyjnych przepisy dopuszczają tylko kilka sytuacji, w których ubezpieczyciel może nie wypłacić świadczenia. Ubezpieczenie OC ma za zadanie chronić interes sprawcy, który wyrządzi szkodę osobie trzeciej i jej wypłacić świadczenie. W niektórych jednak sytuacjach choć odszkodowanie zostanie wypłacone, to ubezpieczyciel ma prawo żądać zwrotu poniesionych kosztów od sprawcy zdarzenia. Taka sytuacja to właśnie regres ubezpieczeniowy. Kiedy może do niego dojść?

Regres ubezpieczeniowy – kiedy może do niego dojść?

regres ubezpieczeniowy

Istnieje pięć powodów, dla których ubezpieczyciel może zażądać od sprawcy wypadku zwrotu kosztów poniesionych w procesie likwidacji szkody. Ubezpieczyciel może wysunąć takie roszczenie, kiedy wina sprawcy jest rażąca. Do takich sytuacji zalicza się:

  • spowodowanie wypadku przez kierowcę pozostającego pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających;
  • ucieczkę z miejsca zdarzenia w celu uniknięcia odpowiedzialności za wypadek;
  • spowodowanie kolizji przez kierowcę nieposiadającego prawa jazdy – bez względu na to, czy zostało ono zatrzymane czy tej sprawca w ogóle nie zdobył uprawnień;
  • celowe spowodowanie kolizji;
  • wypadek spowodowany samochodem, który został skradziony.

Jakie zdarzenia nie mogą być powodem regresu ubezpieczeniowego?

Często można spotkać się z opinią, że regres ubezpieczeniowy może być spowodowany brakiem aktualnego badania technicznego. Na wielu forach internetowych można znaleźć taką informację. Nie jest ona prawdziwa. Sam brak dokumentu potwierdzającego przejście przeglądu nie może być powodem odmowy wypłaty świadczenia ani podstawą do roszczeń ubezpieczyciela. Inaczej sytuacja wygląda tylko wtedy, gdy zaniedbania techniczne przyczynią się do spowodowanej kolizji. Jeśli brak badania technicznego wynika z poważnych uchybień w dbałości o sprawność pojazdu, rzeczywiście ubezpieczyciel ma prawo zakwestionować konieczność wypłaty odszkodowania. Jednak w praktyce wygląda to tak, że ubezpieczyciel przede wszystkim musi udowodnić w postępowaniu sądowym związek zdarzenia ubezpieczeniowego z wadami technicznymi, do których przez zaniedbanie doprowadził ubezpieczony. Jeśli taki związek zostanie udowodniony, wypłacone odszkodowanie może być zmniejszone o taki sam procent, w jakim sprawca zdarzenia przyczynił się do powstania szkody. Trzeba jednak pamiętać, że za brak badania technicznego mimo wszystko grozi mandat. Nie wszystkie usterki można zauważyć samodzielnie, regularny przegląd samochodu to zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Kiedy jeszcze ubezpieczenie OC nie zadziała?

Kolejną sytuacją, w której ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia z polisy jest zanieczyszczenie środowiska, będące konsekwencją wypadku. Jeśli ubezpieczony spowoduje kolizję, w wyniku której na przykład wyleje się toksyczna zawartość cysterny, ubezpieczyciel pokryje koszt tylko naprawy pojazdu. Nie ma natomiast obowiązku pokrywania kosztów usunięcia niebezpiecznych substancji ze środowiska. 

regres ubezpieczeniowy

 

Odszkodowanie z ubezpieczenia OC – odwołanie od regresu

Trzeba pamiętać, że roszczenia ze strony ubezpieczyciela nie muszą oznaczać, że pieniądze ze świadczenia trzeba zwrócić. Obecnie regres ubezpieczeniowy występuje znacznie częściej niż dawniej, UFG podaje rekordowe ilości roszczeń w ostatnim roku. Warto więc wiedzieć, że od takiej decyzji można się odwołać. W każdej także sytuacji należy ubiegać się o jasne i szczegółowe informacje dotyczące podstawy żądań. Czasem sytuacjach udowodnienie przyczynienia się drugiej strony kolizji do zdarzenia skutkuje obniżeniem roszczeń. Zdarza się także, że można starać się o rozłożenie kwoty na raty bądź umorzenie jej części. Taką możliwość daje UFG – osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą starać się o zmniejszenie zobowiązania. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC