Zadzwoń teraz:
Ogólne, Ubezpieczenia OC

Rejestracja samochodu online

Epidemia koronawirusa sprawiła, że niemal każdą sprawę urzędową można załatwić online. Wzrosło także zainteresowanie takim rozwiązaniem. Choć rejestracja samochodu online była dostępna jeszcze przed epidemią – teraz jest znacznie bardziej potrzebna.

Rejestracja samochodu online – czy jest skomplikowana?

Sama rejestracja samochodu online nie jest procesem skomplikowanym ani czasochłonnym, trzeba jednak przygotować kilka dokumentów. Konieczne jest także wniesienie opłaty, tak jak przy tradycyjnej rejestracji. Wszystkie informacje dotyczące rejestracji pojazdów można znaleźć w aktach prawnych, ale istnieje bardzo wiele dokumentów, które je zawierają. Najważniejszym jest oczywiście ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeks postępowania administracyjnego. Na tym się jednak nie kończy – wydano wiele rozporządzeń dotyczących tej sprawy. Rozsądniejszym rozwiązaniem niż ich analiza jest skorzystanie z rządowej strony www.gov.pl.

Jak zarejestrować pojazd online?

Przede wszystkim ścieżka rejestracji uzależniona jest od tego, czy pojazd jest:

 • nowy,
 • używany,
 • zabytkowy,
 • samodzielnie zrobiony.

Trzeba także podać informację, czy jest on sprowadzony z zagranicy, czy też zarejestrowano go w Polsce. Jeśli nie – konieczne jest podanie informacji, czy państwo, z którego pochodzi, leży na terenie Unii Europejskiej. Po podaniu tych informacji można uzyskać informacje o właściwym dla danej sytuacji postępowaniu. Aby przystąpić do rejestracji, przede wszystkim trzeba kupić ubezpieczenie OC. Bez polisy nie można poruszać się samochodem po drogach publicznych, dlatego nawet przejazd do domu z miejsca zakupu bez ubezpieczenia jest niedozwolony. Jeśli samochód kupiony jest za granicą, można skorzystać z krótkoterminowego OC, które chroni samochód tyko przez 30 dni.

Jakie dokumenty trzeba przygotować?

Aby dokonać rejestracji niezbędne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Potrzebne są:

 • dowód tożsamości,
 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu, 
 • WNIOSEK
 • dokument potwierdzający własność, na przykład umowa kupna-sprzedaży bądź faktura VAT,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne (lub oświadczenie o ich braku),
 • potwierdzenie dokonania niezbędnych opłat,
 • karta pojazdu – jeśli taka istnieje, mają ją wszystkie samochody zarejestrowane po 1 lipca 1999r.,
 • dowód rejestracyjny z potwierdzeniem aktualnego badania technicznego.

Konieczne jest także sprawdzenie, czy wybrany urząd umożliwia rejestrację online – nie wszędzie bowiem można zdecydować się na taką ścieżkę.

Rejestracja samochodu online – co zrobić z dokumentami?

Aby rejestracja samochodu online była w ogóle możliwa, trzeba założyć profil zaufany (lub podpis elektroniczny). Tylko w ten sposób można uwiarygodnić proces rejestracji – ale założenie profilu nie jest trudne. Można to zrobić korzystając z oficjalnej strony www.gov.plMając już dostęp do platformy, trzeba mieć jeszcze wszystkie dokumenty w formie elektronicznej – a więc należy je zeskanować. Nie jest jednak obojętne jak zostanie to zrobione – wymagany jest format JPG lub PDF, rozmiar nie może przekraczać 200 kB, a całkowita wielkość wszystkich plików nie może być większa niż 3,5 MB. Maksymalna rozdzielczość plików to 2500×3500 PPI, a zalecana przestrzeń barwna greyscale lub RGB.

Kolejne kroki rejestracji samochodu online

Kiedy wszystkie potrzebne dokumenty są zeskanowane, należy wnieść odpowiednie opłaty. Obecnie obowiązują następujące stawki:

 • dowód rejestracyjny, znaki legalizacyjne i nalepka kontrolna – 85 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • tablice rejestracyjne – 80 zł lub indywidualne – 1000 zł.

Dowód wpłaty należy także dodać jako załącznik do wniosku, który należy złożyć za pośrednictwem platformy profilu zaufanego. Wszystkie dokumenty należy dodać w odpowiednich polach.

Co zrobić z tablicami rejestracyjnymi?

Niestety choć rejestracja samochodu online jest prawie w całości możliwa, nie da się ominąć konieczności odwiedzenia urzędu w celu zdania tablic rejestracyjnych. To sprawia, że główny cel takiego postępowania, a więc oszczędność czasu – zostaje postawiony pod znakiem zapytania. Są jeszcze inne powody, dla których rejestracja samochodu online może okazać się dłuższym rozwiązaniem niż oczekiwanie w kolejce i załatwienie sprawy na miejscu. Otóż w każdym przypadku – czy wysłania dokumentów elektronicznie, czy też pocztą – trzeba poczekać na odpowiedź urzędnika. Ta zaś niekoniecznie nadejdzie szybko. 

Przeczytaj także: Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!