Ubezpieczenia OC

Rekalkulacja stawki OC – kiedy jest potrzebna?

Rekalkulacja stawki OC występuje wtedy, gdy samochód zmienia właściciela. Nie każdy jednak ubezpieczyciel dokonuje rekalkulacji – ma on taką możliwość, ale nie jest to jego obowiązek.

Co to jest rekalkulacja stawki OC?

Rekalkulacja stawki OC to ponowne obliczenie wysokości składki. Może do niego dojść, gdy samochód zmieni właściciela. Jeśli w momencie sprzedaży umowa jeszcze nie wygasła, z ubezpieczenia może korzystać nabywca, jednak musi liczyć się z tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo zmienić wysokość składki. Dlaczego? Z tej prostej przyczyny, że ryzyko wiążące się z prowadzeniem samochodu przez nowego właściciela pojazdu może być inne, niż oszacowano dla poprzedniego. 

Przykład:

Kobieta posiadająca samochód ma 55 lat i wypracowała maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę. Postanowiła sprzedać samochód, ale umowa ubezpieczeniowa jeszcze nie wygasła. Nabywcą auta jest młody mężczyzna, który ma 20 lat i dopiero zdobył prawo jazdy. Nie posiada on żadnych zniżek, jest też w grupie traktowanej przez ubezpieczycieli jako ryzykowna. Jeśli kobieta płaciła za OC 600 zł rocznie, nie oznacza to, że za tę samą kwotę ubezpieczyciel zapewni ochronę nabywcy. Składka na ubezpieczenie OC może być ponownie obliczona, wówczas młody kierowca będzie musiał dopłacić różnicę.

Nie zawsze jednak rekalkulacja wiąże się z koniecznością dopłaty. W wielu sytuacjach ponownie obliczona składka jest niższa, a to oznacza zwrot z ubezpieczalni. Nie każdy także ubezpieczyciel dokonuje rekalkulacji. Nie jest to obowiązek, a jedynie możliwość, dopuszczona przez przepisy.

Art. 31.2.:

W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek.

Co zrobić, aby uniknąć niekorzystnej rekalkulacji?

Warto pamiętać, że ubezpieczyciel dokona rekalkulacji stawki OC tylko w sytuacji, gdy nowy właściciel samochodu nie wypowie umowy ubezpieczeniowej zawartej z daną firmą. Dlatego przed decyzją, czy warto kontynuować ochronę w wybranym przez poprzedniego właściciela towarzystwie, należy sprawdzić, jakie stawki OC proponują różni ubezpieczyciele. Okazuje się, że porównanie wysokości składek w różnych firmach może być zaskakujące. Różnice w cenie mogą być znaczne, dlatego nie warto podejmować decyzji bez dokładnej analizy rynku.

Jak młody kierowca może starać się o niższe składki OC?

Warto także wiedzieć, że w przypadku młodych, niedoświadczonych kierowców nie zawsze składka musi być bardzo wysoka. Istnieją sposoby, aby przedstawić się ubezpieczycielowi w lepszym świetle i zawalczyć o obniżenie składki. Można na przykład zarejestrować samochód na dwóch właścicieli – jeśli jeden z nich posiada duże zniżki, będzie mógł z nich korzystać także drugi. Na cenę ubezpieczenia mają też wpływ miejsce rejestracji pojazdu czy pojemność silnika kupionego auta. O tym, co można zrobić, aby uzyskać korzystniejszą cenę, przeczytasz w artykule: OC dla młodego kierowcy – poznaj sposoby, by płacić mniej.

Warto zapoznać się z tymi informacjami jeszcze przed dokonaniem zakupu – być może korzystniejszym rozwiązaniem będzie wybór samochodu z mniejszym silnikiem. Pierwszy w życiu samochód niekoniecznie musi być super szybki – spełnianie marzeń może przecież poczkać, aż kierowca wypracuje zniżki za bezszkodową jazdę i zdobędzie doświadczenie na drodze.

Jak sprawdzić, ile trzeba zapłacić za OC w poszczególnych firmach?

Aby nie dać się zaskoczyć, po zakupie samochodu warto zgłosić się do ubezpieczyciela i poprosić o rekalkulację składki – wówczas zniknie ryzyko, że wezwanie do zapłaty pojawi się niespodziewanie. Przed podjęciem decyzji o tym, czy kontynuować ochronę, czy też znaleźć innego ubezpieczyciela, należy zapoznać się przynajmniej z kilkoma ofertami. Najłatwiej zrobić to za pomocą internetu. Można wypełnić formularz z danymi kontaktowymi i poczekać na telefon doradcy, lub skorzystać z kalkulatorów internetowych. Oba rozwiązania mogą być podobnie skuteczne. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC