Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC, Ubezpieczenia turystyczne

Samochodem w góry – o czym trzeba pamiętać?

Nadchodzi zima, a wraz z nią wzrasta zainteresowanie górskimi wyjazdami. Część osób wybiera się na narty, ale spacery górskimi szlakami także cieszą się popularnością. Nic dziwnego – zimowe krajobrazy najpiękniejsze są właśnie w górach. Ale poruszanie się samochodem po krętych drogach niesie spore ryzyko – na co trzeba uważać?

Samochodem w góry – zasady bezpieczeństwa

Najważniejsze jest właściwe przygotowanie samochodu i uzupełnienie niezbędnego wyposażenia. Potrzebne będą dobre, zimowe opony. O tym, jak je wybrać, przeczytasz w artykule: Zimowe opony – czy w Polsce są obowiązkowe? Ale to nie wszystko o czym trzeba pamiętać.

  • Wyposażenie samochodu

W górach, zwłaszcza zimą, musisz być przygotowany na wszelkie nieprzewidziane zdarzenia. Dlatego w samochodzie nie powinno zabraknąć latarki, trójkąta odblaskowego, kompletu żarówek, odmrażacza do zamków czy skrobaczki do szyb, która nie pozostawi na niej rys. Ważne jest także posiadanie apteczki– pomoc w górach może przybyć z opóźnieniem, czasem na ratowników trzeba czekać naprawdę długo, dlatego zasady udzielania pierwszej pomocy należy dobrze poznać przed wyjazdem.

  • Przewożenie bagażu

Jeśli przewozisz sprzęt narciarski, koniecznie pamiętaj o jego dokładnym zamocowaniu na bagażniku dachowym. Jeśli spadnie – może uszkodzić samochód jadący za Tobą, a na śliskich, górskich drogach może on nie zdążyć zareagować. Mały problem może więc doprowadzić do poważnego wypadku. Aby tego uniknąć, należy także zachować odpowiednią prędkość. Ponadto nie należy przewozić nart wewnątrz auta – mimo, że kreatywność kierowców pozwala często zmieścić i taki ładunek, w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego pasażerowie narażeni są na większe niebezpieczeństwo.

  • Parkowanie

Ten prozaiczny pozornie temat w trudnych warunkach górskich może mieć zasadnicze znaczenie. Jeśli musisz się zatrzymać, wybierz takie miejsce, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych samochodów. Koniecznie wybierz miejsce z dala od zakrętu, spróbuj jak najbardziej oddalić się także od asfaltu. Jeśli z powodu awarii nie możesz zastosować się do tych porad, koniecznie ustaw trójkąt odblaskowy w dużej odległości od auta, tak, aby nadjeżdżający kierowca miał czas na reakcję.

Technika jazdy w górach – najważniejsze zasady

Oprócz przygotowania samochodu, dokładnego przeglądu technicznego oraz zadbania o właściwe wyposażenie, należy także pamiętać o tym, że zasady prowadzenia auta w górach są nieco inne niż w mieście.

  • Hamowanie

W górach, zwłaszcza na śliskiej nawierzchni, koniecznie pamiętaj o hamowaniu silnikiem – hamulców należy używać możliwie rzadko. Podczas ich używania cały układ mocno się nagrzewa. W górach, gdzie pokonywanie kolejnych wzniesień wymaga stałej kontroli prędkości, tarcze mogą osiągnąć kilkaset stopni Celsjusza, a przy długiej pracy w takiej temperaturze mogą przestać działać. Dlatego jeśli musisz zwolnić – zredukuj bieg. Samochód zwolni, a Twoje hamulce będą sprawne w każdej awaryjnej sytuacji.

  • Pokonywanie wzniesień

Równie często, jak potrzeba zwolnienia przy zjeżdżaniu z górki, zachodzi potrzeba wjechania na wzniesienie. Jak to zrobić? Jest tylko jedna zasada, o której musisz pamiętać, aby zachować bezpieczeństwo: pod górkę wjeżdżamy na niskim biegu. Jeśli Twój samochód wyposażony jest w silnik benzynowy, obroty powinny nie spadać poniżej 2500obr/min. Jeśli będą zbyt niskie, a górka okaże się wyższa niż myślałeś, silnik może zgasnąć, co spowoduje zagrożenie, jeśli jedzie za Tobą inny kierowca, a ruszyć może nie być łatwo.

  • Zakręty

Kolejną trudnością, jaka spotka Cię w górach, jest konieczność pokonania wielu ostrych zakrętów. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy za krawędzią jezdni znajduje się przepaść lub skalna ściana. Każdy błąd może skończyć się tragicznie. Dlatego przede wszystkim należy dostosować prędkość do pokonywanego zakrętu. Nawet doświadczonym kierowcom rajdowym zdarza się popełnić błąd, historia odnotowała wiele wypadków na trudnych trasach rajdów górskich. Dlatego lepiej przejechać przez zakręt wolniej niż to konieczne, ale bezpieczniej. Należy także pamiętać, że hamowanie w zakręcie mija się z celem – prędkość należy dostosować przed łukiem. Jeśli zwolnisz zbyt mocno – w trakcie zakrętu możesz nieco przyspieszyć, pozwoli to łatwiej z niego wyjść, na hamowanie zaś jest już za późno. Należy także przed wejściem w zakręt zredukować bieg – podobnie jak przy wjeżdżaniu pod górkę, wysokie obroty znacznie ułatwiają pokonywanie ostrych, górskich zakrętów.

  • Śliska nawierzchnia

Najważniejsza jest świadomość panujących warunków. Jeśli droga jest mocno oblodzona i gołym okiem widać wszechobecny śnieg, łatwo jest dostosować prędkość do warunków. Znacznie trudniej to zrobić, gdy nie ma dużego mrozu, nie pada śnieg, a zima jeszcze nie jest widoczna. Wówczas największym zagrożeniem jest mylna ocena nawierzchni – mimo słońca, może być ona śliska. Dlatego bacznie obserwuj asfalt – jeśli zauważysz, że odbija światło reflektorów samochodowych lub promienie słońca, może to oznaczać, że jest bardziej ślisko, niż myślisz. Należy wówczas zwolnić – lepiej przesadzić z ostrożnością niż doprowadzić do wypadku.

  • Inne samochody na drodze

Na najbardziej uczęszczanych trasach możesz spodziewać się większego ruchu, niż zakładałeś. Warto więc także pomyśleć o tym, jak zachowywać się, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych aut ani nie utrudniać im poruszania się. Najważniejszą zasadą przy śliskiej lub pełnej zakrętów drodze, jest zachowanie bezpiecznej odległości. Im większy dystans dzieli Cię od następnego auta, tym więcej czasu będziesz miał na reakcję w razie nieprzewidzianego zdarzenia – a w górach i tak potrzeba go sporo. Warto także pamiętać o korytarzu życia – jeśli wjeżdżasz do górskiej miejscowości i widzisz, że na drodze panuje duży ruch lub tworzy się korek, pomyśl także o karetce, która być może będzie musiała tędy przejechać. Więcej o tym, czym jest korytarz życia, przeczytasz w artykule: Korytarz życia – bezpieczeństwo na zakorkowanej drodze.

  • Ubezpieczenie

Jeśli wybierasz się na wycieczkę w góry samochodem, standardowe ubezpieczenie OC może nie wystarczyć. Warto zadbać także o pomoc, na którą możesz liczyć posiadając dobre ubezpieczenie Autocasco z pakietem AssistanceJeśli uważasz, że podczas codziennej jazdy po mieście taka polisa to zbędny wydatek – możesz zdecydować się na ochronę tylko podczas wyjazdu.

Samochodem w góry – ubezpieczenie

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC