Ubezpieczenia mieszkania

Sezon działkowy – jak ustrzec się przed pożarem?

Za oknami piękna wiosna, wszystko kwitnie i nie sposób zostać w domu. Tym samym każdy, kto ma gdzieś kawałek ziemi, chętnie spędza czas na świeżym powietrzu. Powoli wyjmowane są także grille, a im będzie cieplej, tym dłuższe będą radosne wieczory. Czy jednak sezon działkowy to większe ryzyko pożaru? Jak ustrzec przed nim swój majątek?

Jak sprawić, by sezon działkowy był bezpieczny i nie przyniósł pożaru ani innego nieszczęścia?

Sezon działkowy to czas, kiedy właściciele ogródków kupują nowe meble ogrodowe, dekoracje, donice – ale i grille. Ciepłe wieczory zachęcają do spędzania czasu w gronie przyjaciół na świeżym powietrzu, a takim spotkaniom często towarzyszy alkohol. I choć dobry trunek jest w stanie poprawić jakość spotkania i uatrakcyjnić serwowane dania, często bywa nadużywany. A niestety trzeba mieć świadomość, że alkohol i ogień to nie jest bezpieczne połączenie.

Wesołe spotkania to jednak nie jedyny powód zwiększenia ilości wypadków na ogródkach działkowych. Częstszymi przypadkami są na przykład zwarcia instalacji czy pożary, do których doprowadza włączenie urządzeń mających ogrzać pomieszczenia. Choć za oknami wiosna – wieczory są jeszcze bardzo chłodne i większość gości altanki czy domku letniskowego chętnie korzysta z różnego rodzaju piecyków.

Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że często prowizoryczne zabudowania działkowe i altanki są budowane głównie z drewna. I choć domy z bali nie są wbrew pozorom bardziej narażone na pożary niż murowana architektura, zasada ta nie dotyczy ogródków działkowych. W tym bowiem przypadku użyte materiały nie są tak wysokiej jakości i zwykle nie są ognioodporne. Warto więc wiedzieć, jak zachować się w razie pożaru i jak sprawić, by sezon działkowy go nie przyniósł. Jak ustrzec się przed pożarem podczas wiosennych miesięcy?

Jak ustrzec się przed pożarem? Sezon działkowy to wspaniała okazja, aby uzupełnić wiedzę!

Przede wszystkim warto się zastanowić, jak nie dopuścić do pożaru. Jakie środki ostrożności należy zastosować?

  • Ognioodporne materiały do budowy

Warto pomyśleć o tym już na etapie budowy. Choć altanki i niewielkie domki usadowione na terenie ogródków działkowych zwykle są niskobudżetowymi obiektami, warto decydować się na zakup ognioodpornych materiałów. W sprzedaży są takie farby czy płyty kartonowo – gipsowe, nie warto oszczędzać kilku złotych. Przecież do budowy tak małego obiektu nie potrzeba ich dużo!

  • Instalacja elektryczna

Instalacje elektryczne na ogródkach działkowych często dalekie są od profesjonalnych. Powszechnie stosuje się tymczasowe rozwiązania, które zwykle zostają na wiele lat. Warto pamiętać jednak o zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie należy łączyć przewodów elektrycznych metodą ich skręcania – może to doprowadzić do zwarcia – a w konsekwencji – pożaru.

  • Nieużywane urządzenia

Pamiętaj też, że w domku letniskowym bywasz rzadko. Nigdy nie zostawiaj więc urządzeń elektrycznych w trybie czuwania, nawet jeśli wrócić niebawem. Pożar pod Twoją nieobecność może być niemożliwy do ugaszenia.

 

Jak reagować w razie pożaru? Co zrobić, by sezon działkowy był bezpieczny?

Jeśli już wybuchnie pożar, należy zachować się dokładnie tak, jak w przypadku zajęcia ogniem każdego innego budynku.

  • Ewakuacja

Przede wszystkim ogień jest zdradliwy – najważniejsza jest więc ochrona życia i zdrowia ludzi i zwierząt. Jeśli widzisz pożar, po prostu opuście budynek. Jak najszybciej zadzwoń po straż pożarną – możesz zrobić to pod numerem telefonu 998 w Polsce lub 112 w całej Unii Europejskiej.

  • Przy podłodze bezpieczniej

Pamiętaj, że toksyczny dym będzie się unosił, dlatego najbezpieczniej jest nisko, przy samej podłodze. Jeśli masz odciętą drogę ucieczki, staraj się trzymać głowę jak najniżej.

  • Płonące ubranie

Jeśli ogień zajmie ubranie człowieka, w miarę możliwości nie próbuj ugasić ognia gaśnicą – preparat, który rozpylisz, może być drażniący dla oczu i dróg oddechowych. Lepiej przykryć go na przykład kocem – odcięcie tlenu od ognia da taki sam skutek.

  • Gaśnica

Zadbaj o to, by w nawet najmniejszej altance czy domku ogrodowym znajdowała się gaśnica, i aby wszyscy użytkownicy obiektu wiedzieli, gdzie jest.

Sezon działkowy – jak zabezpieczyć się przed pożarem?

Sezon działkowy to także idealny moment na to, aby ubezpieczyć nieruchomości przed pożarem. Wszystko jedno, czy jest to dom, altanka czy domek letniskowy. Nie zawsze uda Ci się przewidzieć wszystkie okoliczności – warto więc zadbać o możliwość odzyskania wydatków poniesionych na odbudowę. W razie poważnego zdarzenia pomocne okazuje się także ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych wypadków (NNW) czy polisa na życie gwarantująca finansowanie leczenia. Poparzenia w wyniku pożaru mogą na długi czas uniemożliwić Ci pracę zawodową – jedno zdarzenie może uniemożliwić Ci osiąganie dochodów przed całe lata.

ubezpieczenie mieszkania przed pożarem

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC