Zadzwoń teraz:
ubezpieczenia grupowe

Składka wypadkowa 

Ubezpieczenie wypadkowe chroni pracownika przed skutkami finansowymi wielu sytuacji, których nie rozwiązuje opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe. Jeśli w pracy miał miejsce wypadek – jest to najważniejsza forma ochrony, która gwarantuje wypłatę odszkodowania za takie zdarzenie. Ile wynosi składka w 2018 roku? 

Składka na ubezpieczenie wypadkowe 

Ubezpieczenie wypadkowe to jeden z kilku rodzajów ochrony, którą pracownikowi jest zobowiązana zapewnić firma, w której pracuje. Za wypadek przy pracy uznaje się każde zdarzenie, które wystąpiło bez woli człowieka, miało związek z wykonywaniem czynności zawodowych i poskutkowało uszczerbkiem na zdrowiu pracownika. Nieco inna procedura obowiązuje w przypadku wypadku w drodze do pracy, o którym więcej przeczytasz w artykule: Wypadek w drodze do pracy – odszkodowanie. Również w sytuacji, gdy pracownik zapadnie na chorobę zawodową, składki wpłacane na ubezpieczenie wypadkowe posłużą do sfinansowania świadczenia wówczas należnego.  

Ile wynosi składka na ubezpieczenie wypadkowe? 

Minister Pracy i Polityki Społecznej  co roku ustala nową wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe. Jeśli jesteś płatnikiem składek ZUS, ich wysokość będzie zależała od ilości osób, które zgłaszasz do ubezpieczenia wypadkowego. Istnieją 4 możliwości: 

  1. Jeśli zatrudniasz maksymalnie 9 osób – zapłacisz 50% składki maksymalnej, która  obecnie wynosi 3,33%, czyli 1,67%.  
  1. Jeśli zgłoszonych do ubezpieczenia jest minimum 10 osób – zapłacisz stopę procentową składki w wymiarze ustalonym przez ZUS, ale tylko pod warunkiem, że złożyłeś wypełniony formularz ZUS IWA za poprzednie trzy lata. 
  1. Jeśli ubezpieczeniu wypadkowemu podlega w Twojej firmie więcej niż 10 osób, ale nie złożyłeś wypełnionego formularza ZUS IWA za poprzednie trzy lata – musisz samodzielnie obliczyć stopę procentową, biorąc pod uwagę grupę działalności, do której należy Twoja firma. 
  1. Jeśli opłacasz składki ale Twoja firma nie ma nadanego numeru REGON – obowiązuje Cię stawka 1,67%. 

Jak zwiększyć odszkodowanie za wypadek przy pracy? 

Jeśli chcesz, żeby Twoi pracownicy mieli możliwość otrzymania większego świadczenia, niż to, które gwarantuje ZUS – możesz pomyśleć o zakupie ubezpieczenia grupowego dla pracowników. Zapewnisz im w ten sposób dodatkową ochronę na wypadek niezdolności do pracy. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli Twoi pracownicy wykonują zawody o podwyższonym ryzyku wypadku – na przykład pracują na budowie. Wówczas świadczenie powinno być możliwie wysokie, aby bliscy pracownika mogli mieć zapewnione zabezpieczenie finansowe nawet w przypadku jego śmierci. Jest to także dobra forma przyciągnięcia potencjalnych pracowników – firma oferująca możliwość ubezpieczenia na życie w dobrej cenie jest lepiej postrzegana na rynku pracy. 

ubezpieczenie dla pracowników

Składka wypadkowa 
4 (80%) 1 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!