Ubezpieczenia na życie

Śmierć za granicą – jak postępować, by pochować bliskiego w ojczyźnie

Niestety zdarza się, że podróż bliskiej osoby za granicę jest jej ostatnim wyjazdem w życiu. Śmierć cza granicą jest jednak nie tylko tragedią, ale także sporym problemem organizacyjnym i finansowym. W jaki sposób można zapewnić najbliższym pomoc w tym trudnym czasie? 

Śmierć za granicą 

Śmierćy za granicą rzadko kończy się pogrzebem na miejscu. Osoby wyjeżdżające w celach turystycznych czy zarobkowych zwykle pozostawiają najbliższych w Polsce – Ci zaś chcą sprowadzić ciało i urządzić pogrzeb w kraju. Mimo, iż procedura nie jest bardzo skomplikowana, wymaga jednak wizyty w kilku urzędach, co może być kłopotliwe dla pogrążonych w żałobie osób. Zwykle jednak nie to stanowi największy problem, ale koszty, z jakimi wiąże się transport zwłok.  

Kto może wystąpić o sprowadzenie ciała? 

Przede wszystkim nie każdy może zająć się formalnościami. Przepisy wymagają, aby osobami wnioskującymi o przewóz i organizację pogrzebu w Polsce były spokrewnione do 4 pokolenia lub pozostawały ze zmarłym w związku małżeńskim. 

Procedury organizacji przewozu ciała  

Jeśli osoba, która chce sprowadzić ciało osoby zmarłej za granicą do kraju spełnia ustawowe wymagania, powinna dopełnić obowiązków w odpowiedniej kolejności. 

  • Starosta lub Prezydent Miasta 

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest złożenie bezpłatnego wniosku o pochowanie osoby w wybranej miejscowości, który należy złożyć u Starosty lub Prezydenta Miasta. Odpowiedź powinna być wydana wnioskodawcy w ciągu trzech dni roboczych – to czas potrzebny na uzyskanie niezbędnych dokumentów, między innymi od sanepidu. 

  • Konsulat 

Uzyskaną decyzję należy przekazać do urzędu konsularnego znajdującego się na terenie kraju, w którym zmarł krewny bądź małżonek. Nie trzeba jednak robić tego osobiście, akceptowane jest między innymi przesłanie dokumentu faxem.  

  • Decyzja konsulatu – pierwsze koszty 

Wydanie decyzji przez konsula jest płatne. Zgodnie z tabelą opłat należy wpłacić na przykład 54 euro, jeśli sprowadzamy zmarłego z Wielkiej Brytanii.  

  • Pozostałe dokumenty 

Aby przetransportować ciało do Polski wymagane są także dodatkowe dokumenty, między innymi akt zgonu, zaświadczenie, które potwierdzi, że zmarły nie odszedł w konsekwencji choroby zakaźnej czy zaświadczenie o spełnianiu norm przewozu zwłok przez firmę transportową. 

 Przewóz ciała lub prochów – wymogi 

Istnieją także wytyczne dotyczące przewozu ciała zmarłego lub prochów, jeśli nastąpiła śmierć za granicą a zmarły został skremowany. Przede wszystkim należy znaleźć taki środek transportu, który w ogóle umożliwia transport zwłok. Potrzebne jest także stosowne zezwolenie na przewóz już w Polsce – ciało zmarłego należy bowiem odebrać z samolotu lub pociągu, w zależności od wybranej opcji. Wydawane jest ono przez powiatowy inspektor sanitarny, ale wnioskować może tylko organ uprawniony do przeprowadzenia pochówku. 

śmierć za granicą - ubezpieczenie

Koszt transportu zza granicy 

Procedurę najlepiej powierzyć zakładowi, który oferuje kompleksową obsługę pogrzebu. Wiele firm sprowadzi ciało zmarłego zza granicy, można więc zminimalizować formalności, jednak koszt pozostaje wysoki. W zależności od kraju, z którego należy przywieźć zwłoki oraz firmy organizującej transport, cena może się różnić. Transport zwłok z Irlandii czy Hiszpanii to wydatek około 10 000zł, jeśli zaś zmarły w chwili śmierci przebywał na przykład w Niemczech – wystarczy nieco ponad 2 000zł. 

Ubezpieczenie 

Aby uniknąć wysokich opłat, warto zadbać o właściwą polisę. Wiele ubezpieczeń na życie zawiera gwarancję transportu zwłok – śmierć za granicą nie musi więc być problemem. Taką ochronę zapewniają między innymi produkty zabezpieczające przed następstwami nieszczęśliwych wypadków (NNW) czy polisy turystyczne, dostępne w większości towarzystw ubezpieczeniowych. 

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC